• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

trzymanie danych w zmiennych sesyjnych

Ultraszybki serwer VPS NVMe START
0 głosów
78 wizyt
pytanie zadane 16 lipca w PHP, Symfony, Zend przez sapero Obywatel (1,260 p.)
Witam, mam taki problem:

Zrobiłem CMS w którym w pliku index.php includuje na początku plik configpage.php w którym było wywoływane zapytanie do bazy danych i pobierało mi dane o kontach social media, teksty stopki,nazwę strony, i parę innych tekstów wyświetlanych na każdej podstronie. Zmieniłem ten mechanizm pobierania ponieważ jeden z użytkowników forum zasugerował mi że to obciąży baze danych bo będzie ciągle wywoływało zapytanie przy przeładowaniu.

Więc zrobiłem warunek który pobiera mi dane raz zapisuję to do zmiennych sesyjnych np $SESSION['nazwa_konta_fb'], $SESSION['tekst_w_stopce'], $SESSION['nazwa_strony'], itd

i te teksty wyświetlam już w danych miejscach na stronie. Dodam, że te informację nie są napisane na sztywno ponieważ w cmsie mam napisany formularz który aktualizuje mi te informację jeśli je będe potrzebował zmienić. Czy to rozwiązanie jest dobre? czy może lepiej te dane ładować w inny sposób?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 17 lipca przez Bartłomiej Mirek Bywalec (2,310 p.)
wybrane 17 lipca przez sapero

Najlepsza

Można to zrobić jeszcze lepiej.
Obecnie zapisując to w sesji i tak dla każdego użytkownika z osobna leci zapytanie do bazy, na szczęście tylko przy pierwszym połączeniu. Ale można pójść krok dalej i sprawić, że zapytania będą leciały tylko raz dla wszystkich użytkowników. Musisz uruchomić CRON'a który w tle będzie pobierał dane i zapisywał je do cache. Potem tylko ładujesz przygotowane dane do strony.

Cache:
http://www.php-cache.com/en/latest/
CRON:
https://cron-job.org/en/

(Linki to pierwsze wyniki z Google, więc jak nie ma tam tego czego potrzeba to już wiesz czego szukać.)

P.S. Z opisu wynika, że nie korzystasz z żadnego Frameworka, a powinieneś ;) Osobiście korzystam i polecam Symfony, choć do wyboru masz wiele innych.

To tyle, cya!

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 77 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2015 w PHP, Symfony, Zend przez demotywatorking Obywatel (1,150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 41 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 191 wizyt
pytanie zadane 28 września 2015 w SQL, bazy danych przez MrMock Bywalec (2,590 p.)

41,300 zapytań

80,251 odpowiedzi

158,749 komentarzy

19,719 pasjonatów

Przeglądających: 274
Pasjonatów: 18 Gości: 256

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...