• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Backend mnie nudzi... wybór języka obiektowego - może JavaScript?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
705 wizyt
pytanie zadane 16 lipca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez beza Użytkownik (830 p.)

Hejka, od jakiegoś czasu uczę się Spring'a... i nauka idzie mi strasznie mozolnie, bo to jest dla mnie po prostu nudne... backend raczej nie jest dla mnie ;)
Podczas nauki Java SE - robienie aplikacji konsolowych czy swingowych było ciekawe i fajne.

Podoba mi się też Javascript(nie znam tego języka), dlatego zastanawiam się nad nauką Javascript, angular i może też node.js.
ale nie wiem czy to dobry wybór? bo zawodowo chce programować obiektowo... a wymóg języka javascript jest chyba głównie w ofertach dla frontend'a? Więc frontend też programuje obiektowo?

W skrócie - chce programować obiektowo, ale nie chce zajmować się backendem. Co mi doradzacie w takiej sytuacji?

komentarz 16 lipca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 16 lipca 2017 przez jpacanowski

Podoba mi się też Javascript

chce programować obiektowo, ale nie chce zajmować się backendem. Co mi doradzacie w takiej sytuacji?

Mam fajne rozwiązanie... może Node.js ? Czyli JS po stronie backendu, ale nie tylko ;)

komentarz 16 lipca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
(Node to backend.)
komentarz 16 lipca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Ale dotąd nie robił tego backendu w języku, o którym jak wspomniał, lubi. Może np. nie wie o Node.js...

A teraz zacytuję wypowiedź Comandeera, który niżej w tym temacie napisał:

Tak samo Node nie jest już wyłącznie backendowy. Powiedziałbym, że na chwilę obecną to wręcz mniejsza część jego use-case'ów.

komentarz 16 lipca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

o którym jak wspomniał, jest jego ulubiony.

Skąd wyciągnąłeś taki wniosek? Widzę tylko to, a stąd raczej bym tego nie wywnioskował.

Podoba mi się też Javascript(nie znam tego języka)

komentarz 16 lipca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 16 lipca 2017 przez jpacanowski

lubi

Człowieku, weź idź z dziewczyną na grzyby i zabierz też ze sobą psa... Jest taka ładna pogoda, nie siedź w domu sam... Spacer jest zdrowy, no i pooddychasz świeżym powietrzem...

A teraz zacytuję wypowiedź Comandeera, który niżej w tym temacie napisał:

Tak samo Node nie jest już wyłącznie backendowy. Powiedziałbym, że na chwilę obecną to wręcz mniejsza część jego use-case'ów.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 16 lipca 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
No to javascript
Obecny frontend ma sporo programowania bo dane które zwraca backend trzeba przedstawiać w coraz to lepszy pod względem optymalizacji i wyglądu, sposób.
Jednak idąc na fronta musisz ogarniać też troche html+css

Spróbuj poszukać pracy jako sam JS, nie sprawdzałem ale pewnie też jest troche takich ofert
Skoro napisałeś że backend ci nie pasuje, to raczej node tutaj odpada

Albo.. skoro znasz jave, to może jakieś aplikacje na androida?
komentarz 16 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Skąd założenie, że frontend musi mieć backend?

Tak samo Node nie jest już wyłącznie backendowy. Powiedziałbym, że na chwilę obecną to wręcz mniejsza część jego use-case'ów.
komentarz 16 lipca 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
No w sumie racja

Wszystko zależy od tego przy jakich projektach się pracuje
+1 głos
odpowiedź 17 lipca 2017 przez Bartłomiej Mirek Bywalec (2,290 p.)

Jeżeli bardzo zależy Ci na pisaniu obiektowym i nie interesuje cie Backend (a chcesz zostać przy web developingu), to jak najbardziej Angular. Domyślnie pisze się w nim przy pomocy TypeScript, czyli "kompilatorze" który dodaje statyczne typowanie do JS itd. Więc jako tako będzie to przypominało programowanie obiektowe.

1
komentarz 17 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

jako tako będzie to przypominało programowanie obiektowe

Czemu jako tako?

I czego niby brakuje ES6 do pisania choćby "jako tako" obiektowego kodu? 

komentarz 17 lipca 2017 przez Bartłomiej Mirek Bywalec (2,290 p.)
Złe użycie słów. Chodzi o to że TypeScript prezentuje inne podejście do obiektowości od Javy z której autor by się przesiadał. Różnica jest chociażby w działaniu interfejsów (Chyba że jest jakaś nowinka której nie znam)
komentarz 17 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Owszem, jest to inna obiektówka. Niemniej TS i tak skręca w stronę klasowego OOP, jak Java. JS sam w sobie prezentuje zupełnie inne podejście, prototypowe.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 284 wizyt
pytanie zadane 8 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Evarez Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 273 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Relvit Początkujący (280 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 195 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...