• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Używanie Bootstrapa - pytanko dla tych z doświadczeniem zawodowym

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
934 wizyt
pytanie zadane 14 lipca 2017 w HTML i CSS przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Witam cudowną społeczność tego forum! (zero podlizywania się devil)

Robiłam kilka podejść do Bootstrapa i kurde no nie lubię go...tzn niby coś tam ułatwia, ale jednak wolę swój kod CSS ;)
Problem w tym, że bardzo dużo ofert pracy w wymaganiach podaje właśnie ten framework i pytanie jest takie, czy serio podczas pracy tak często się go używa?
Korzystacie ze wszystkich jego "dobrodziejstw", tu mam na myśli te gotowe nawigacje, przyciski itp?
I jeśli już zrobię kolejne podejście to olać 3 i po prostu zacząć od 4?

mam taką cichą nadzieję, że dostanę odpowiedzi w stylu "olej to, nie będziesz tego potrzebować" ;p

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 15 lipca 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
W praktyce wygląda to tak, że deweloper piszący CSS, w większości przypadków nie ma wyboru tego, czy strona stoi na Bootstrapie, Foundation czy na włąsnym gridzie - musisz się dostosować, do tego co jest już w kodzie.

Większość projektów, które tworzyłem/poprawiałem/rozwijałem w pracy, opierało się na BS3 i to raczej od niej, warto rozpocząć naukę. Dla front-end developera znajomość bootstrapa to must-have - bez tego, możesz usunąć jakąś klasę (np .row lub col-md-x) i potem strona zacznie się rozjeżdżać, bo muszą być ustawione w odpowiedniej kolejności.

Co do znajomości całego frameworka - na pewno trzeba sprawnie posługiwać się gridem oraz poznać, jakie efekty można uzyskać za pomocą Bootstrapa (żeby nie wymyślać ich od nowa). Przydają się modale, ale już na przykład slider, lepiej jest zastąpić czymś lepszym, jak SlickSlider.  Dobrze sprawdzają się też tooltipy i klasy do formularzy.  Domyślne elementy trzeba zwykle ostylować zgodnie z designem.

 

Podsumowując - Bootstrap to jedynie rusztowanie, na którym stoi strona, aby stworzyć coś fajnego, warto go znać, ale nie odwali on za nas całej roboty.
komentarz 15 lipca 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
Właśnie bardziej ciekawiło mnie to ile z tych klas jest wykorzystywanych w praktyce.
Bo jest tego naprawdę dużo i bałam się, że żeby sobie wpisać w CV "znajomość Bootstrapa" to będę musiała większość tego się nauczyć.

Dziękuję za rozwianie wątpliwości ;)
1
komentarz 15 lipca 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
Nauczyć to się trzeba tego, że .col-x-x ma być zagnieżdżone w .row, a row w .container, resztę można na bieżąco sprawdzać z dokumentacją.
+3 głosów
odpowiedź 15 lipca 2017 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Moim zdaniem Bootstrap ułatwia wiele rzeczy. Jest to paczka gotowych komponentów, które można natychmiastowo użyć w projekcie. Surowy Bootstrap doskonale sprawdza się w rozwiązaniach gdzie zależy nam na schludności, czyli na przykład przy panelach administracyjnych. Wtedy wszystko się przydaje - przyciski, accordion i tak dalej. Jeżeli jednak kodujemy stronę WWW przy użyciu frameworka, jakim jest Bootstrap to dużo komponentów jest bezużytecznych i jego użycie sprowadza się go grida, nawigacji oraz ewentualnie karuzeli i tabów. Resztę można samemu na luzie wystylizować i dopisać z palca ;)

Czy warto? Moim zdaniem tak. Jeżeli ogarniemy jak działa responsywność i poznamy Bootstrapa będziemy w stanie szybciej kodować. Wersja 3 czy 4? Moim zdaniem, jeżeli nie zna się flexa to trzecia. Warto znać podstawy tego na czym się działa, aby można było na spokojnie rozwiązywać napotkane problemy.
komentarz 15 lipca 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

oo brakowało tu odpowiedzi autora książki na temat Bootstrapa laugh
Już po tych kilku wcześniejszych odpowiedziach wiem, że przez to muszę przebrnąć i postanowiłam usiąść do niego poraz kolejny skupiając się na ważniejszych jego komponentach, tak jak piszesz ;)

Dziękuję ;)

1
komentarz 15 lipca 2017 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
komentarz 15 lipca 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
hahah taka reklama przy okazji :D
i aż zaczęłam się teraz zastanawiać nad tą ksiażką ;>
1
komentarz 15 lipca 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Radek, a tak trochę offtopowo: masz może jakiś kontakt do autora tej książki? Chętnie bym mu zadał jakąś zagadkę na IRCu :D

I nie kłam, że to ty jesteś autorem, nie widziałem żadnej zagadki na okładce przecież. laugh

+2 głosów
odpowiedź 14 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
To zależy, jakie to stanowisko. Jeśli jest ukierunkowane głównie na tworzenie kodu, nie designu, wówczas Bootstrap faktycznie może być bardzo często wykorzystywany. Niemniej im bardziej unikatowe projekty i ukierunkowane na design, tym mniejszy nacisk na frameworki.

Jeśli trzeba coś szybko postawić i ma po prostu schludnie wyglądać (prototyp, jakaś statyczna strona z treścią), to frameworki są bardzo dobrą opcją.
komentarz 14 lipca 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
uff...bałam się, że ludzie tak naprawdę mnóstwo znają tego na pamięć i chyba to mnie głównie odstraszyło :<
Czyli wypadałoby zrobić kolejne podejście pod to słynne cuś tylko tym razem bardziej na luzie.

Dziękuję Ci bardzo;)
komentarz 14 lipca 2017 przez niezalogowany
A nie odstraszyło Cię to, że ludzie (niektórzy) bez bootstrapa nic nie potrafią zrobić?

Tak jak pełno osób "umie" jQuery, a czystego JS'a w ogóle nie kumają...
komentarz 14 lipca 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
IMO na Twoim miejscu ogarnąłbym flexboxa, a bootstrapa używał tylko do prototypów. :-)
komentarz 14 lipca 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

taak słyszałam, że podobno jest sporo takich osób i chyba dzięki nim ja poszłam inną drogą...skupiając się tylko na HTML, CSS i JS :p
JS zresztą nadal ogarniam ;)
Teraz nie potrafię się przekonać ani do Bootstrapa, ani do jQuery, ale trzeba w końcu coś z tym zrobić.

kubaapk akurat jakbyś był na moim miejscu to byś wiedział, że flexboxa ogarnęłam :P a o Bootstrapa pytam, bo chciałabym niedługo zacząć rozglądać się pracą, a wiem, że to jest coś, czego często wymagają :<

komentarz 15 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
To może inaczej, zrób sobie 1-2 stronki na Bootstrapie i pobaw się troszkę jego "dobrodziejstwami", ale potem poszedłby raczej w "czysty CSS i JS". jQuery jest oki, ale jeśli poznasz JS to z jQuery sobie poradzisz bez problemu z samą tylko dokumentacją (a odwrotnie już niekoniecznie).

Jeśli szukasz pracy jako Front to może pójść w React/Angular zamiast na siłę wkuwać dokumentację bootka, foundation czy innych tego typu narzędzi. Ja osobiście nie lubię React i Angular gdyż uważam, że nie po to jest oddzielny plik html, css i js żeby teraz znowu wszystko łączyć w jedną całość, ale to moja subiektywna ocena :)

I taka sugestia na koniec:

robiąc swoje portfolio stronek typowo do CV nie tnij w ślepo jakiś pustych szablonów z Lorem ipsum tylko np. zrób jakąś małą galerię, czy jakąś małą stronkę np. o zdrowej żywności i 4-5 artykułami - chodzi mi o to, żeby może jakoś zaciekawić i przykuć uwagę rekrutera :)
+1 głos
odpowiedź 15 lipca 2017 przez cyberDEV Użytkownik (780 p.)
Jak kilka lat temu kodowałem proste strony to wykorzystywałem Bootstrapa w całości, jednak gdy poznałem preprocesor Sass wtedy zacząłem wykorzystywać tylko interesujące mnie style np. grid, navbar.

Myślę, że Bootstrap jest często wykorzystywany, bo po prostu ułatwia i przyspiesza pracę. Według mnie można go porównać do gotowej biblioteki jak w językach programowania, z której można skorzystać, gdy potrzebujemy jakiejś funkcji. Można zaimplementować coś po swojemu, jednak dosyć często lepiej jest skorzystać z wcześniej opracowanych i sprawdzonych rozwiązań o ile istnieje taka możliwość.

Niedawno powróciłem do web devu (po 3 letniej przerwie), więc wszystko przypominam sobie i w pewnym sensie zaczynam od nowa; HTML, CSS i niedługo biorę się za skrypty JS. Póki co Bootstrapa nie tykam, ale na twoim miejscu wziąłbym najpierw wersję 3, a nowszej zawsze można douczyć się, gdy będzie taka potrzeba :)
komentarz 15 lipca 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
teź mi się teraz wydaje, że lepiej zacząć od 3 a później 4 tylko się coś tam douczyć ;)
Dziękuję za odpowiedź ;)
+1 głos
odpowiedź 15 lipca 2017 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)

Robiłam kilka podejść do Bootstrapa i kurde no nie lubię go...

To witaj w klubie. Mi się też bardzo wiele rzeczy w nim nie podoba. I na codzień z nim nie pracuje. Aczkolwiek jest przydatny gdy tworzymy jakąś App i po prostu na szybko potrzebujmy jakikolwiek wygląd.

Np: react-bootstrap.

https://react-bootstrap.github.io/components.html

Oczywiście wygląda to... bootstrapowo, ale czasami stanowi to jako deska ratująca życie. 

 

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 1,217 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Barttyyy Gaduła (4,680 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 238 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2022 w HTML i CSS przez zerakot Obywatel (1,870 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 353 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2023 w HTML i CSS przez Flaven Początkujący (320 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,074 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...