• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Prawa autorskie do korzystania z grafik systemowych, emotikon itd.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
438 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2017 w Offtop przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Cześć,

robię aktualnie aplikację której integralną częścią ( w zamyśle) jest 'udawanie' chatów różnych aplikacji i systemów operacyjnych, np. domyślnej aplikacji wysyłania sms'ów na IOSie i Androidzie, Messengera, WhatsAppa, Skypa itd..

W tym celu musiałbym użyć zarówno charakterystycznych elementów UI (np. górny pasek w IOS, navbar w androidzie), kształtu i koloru 'chmurek' pod textem, czcionki czy specyficznych emotikonek.

Jak wygląda sprawa praw autorskich? Wystarczy że delikatnie to pozmieniam (delikatnie inny kolor/kształt), może mogę tego używać bez kombinowania? Gdzie szukać informacji dot. licencji?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 lipca 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Prawo autorskie działa zawsze, bez względu na rodzaj utworu, jego autora oraz jakiekolwiek patenty. Wynika z tego, że elementy interfejsu też są chronione prawem autorskim, więc nie możesz ich ot tak wykorzystać (istnieje prawo cytatu, ale w podanej przez ciebie sytuacji trudno je wykorzystać).

Jeśli bardzo potrzebujesz upodobnić swój chat do innych, to możesz to zrobić na bazie upodobnienia, nie zaś bezwstydnego zżynania z czyjeś pracy. Jest pewna granica między kopiowaniem a inspirowaniem się i nie można jej złamać (choć jest ona czysto umowna i subiektywna).
komentarz 12 lipca 2017 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Prawo autorskie działa zawsze, ale są różne rodzaje licencji. O ile małe aplikacje mogą mieć restrykcyjne obostrzenia, zastanawia mnie jak wygląda sprawa z takim np. IOS. Jest np. dużo generatorów rozmów które korzystają z tego szablonu, stron internetowych na których wykorzystuje się zdjęcia z systemu itd. Zarówno Google jak i Apple zachęca do korzystania z 'ich' grafik i i 'ich interfejsu' (design guidelines). Zastanawia mnie czy jest gdzieś konkretny zapis w jakim celu można wykorzystywać systemowe GUI.
+1 głos
odpowiedź 13 lipca 2017 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
to zalezy, wez obraz, zmien w nim jeden pixel i jest to juz inny obraz. Mialem kiedys o takie cos sprawe - nie jest to kopia, wiec masz spokoj (ale prawnik musi byc dobry :).

Jak kopiujesz caly interface to jest inaczej - bo jest to zbior elementow, podobny do innego zbioru elementow i tu juz moga byc problemu z nasladownictwem czyjegos 'stylu' - rozne interpretacje tego sa. Ale czesc firm chce abys korzystal z ich wzorcow (kojazenie z marka), wiec moze to przejdzie - musisz zrobic rozeznanie. Zawsze najpierw powinna byc prosba o usuniecie skopiowanych grafik (bo user mogl nie wiedziec, ze jest to kopia - ba nawet za nia zaplacic jak ktos podeslal to gdzies jako swoja), a dopiero potem akcja prawna. Wiecc jak by co powinniennes miec czas na reakcje.
komentarz 13 lipca 2017 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Chyba tak właśnie zrobię. Kopia z delikatną zmianą, ale jednocześnie w sposób który pozwoli mi się ewentualnie bronić że " to jest tylko podobne ! ". Dobrze wiedzieć że muszą mnie najpierw powiadomić, o to się właśnie bałem, że dostanę od razu pozew na xxx tysięcy.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 323 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 183 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2018 w Offtop przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 193 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2019 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...