• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Odświeżenie wiedzy o aktualnym web dev

Object Storage Arubacloud
0 głosów
278 wizyt
pytanie zadane 9 lipca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez cyberDEV Użytkownik (780 p.)
zamknięte 15 lipca 2017 przez cyberDEV

Cześć!

Mam kilka pytań o aktualnych trendach, mianowicie ostatni solidny kontakt z web development (najwięcej HTML oraz CSS) miałem około 3 lata temu. Jak już się zapewne domyślacie nie jestem na bieżąco i prawie nie pamiętam jak sklejało się te klocki w całość. Zanim przejdę do pytań przedstawię pokrótce z czym miałem styczność:

  • HTML i CSS – podstawowa praca z znacznikami i stylami,
  • Bootstrap 3 – korzystanie z całości jak i wydzielonych fragmentów (grid),
  • Sass/SCSS – Susy grid, Compass,
  • JavaScript – gotowe skrypty np. slider, galeria (nie pamiętam co się wtedy używało),
  • PageSpeed Insights – optymalizacja strony oraz grafiki,
  • Photoshop – podstawowa obsługa, trochę webdesign,
  • WordPress – podstawowa obsługa.

Tyle jeśli chodzi o zestaw zagadnień, w którym poruszałem się. Tak się składa, że sporo zapomniałem i czuję się jak małe dziecko we mgle, bo nie wiem co, gdzie i jak. Gdyby ktoś obeznany w sytuacji mógł odpowiedzieć na pytania:

1. Co polecacie do odświeżenia/aktualizacji wiedzy?

2. Jak wygląda aktualny świat webdev i czy w/w technologie/narzędzia są jeszcze używane?

3. Sporo zmieniło się od 2014? Nie zabijcie mnie jeśli to pytanie jest głupie... :)

Tyle z mojej strony, na pierwszy rzut oka całkiem przyzwoite forum i mam nadzieję, że znajdzie się ktoś chętny do udzielenia kilku cennych porad.

 

komentarz zamknięcia: Mniej więcej rozwiązane :)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 10 lipca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

HTML i CSS – podstawowa praca z znacznikami i stylami

http://tutorials.comandeer.pl/html5-blog.html

JavaScript – gotowe skrypty np. slider, galeria (nie pamiętam co się wtedy używało)

Ogólnie ECMAScript 6...
http://kamiljarzab.pl/blog/2017/04/16/wprowadzenie-do-es6-cz-1-let-i-const/

no i, moduły to już powoli standard... http://shebang.pl/artykuly/es6-bez-tajemnic-moduly/

Polecam książkę Comandeera http://helion.pl/view/8497w/jascpz.htm

Bootstrapy, Prestashopy i Wordpressy mnie nie interesują, więc tu się nie wypowiem...

komentarz 10 lipca 2017 przez cyberDEV Użytkownik (780 p.)
A jak wygląda sprawa pod kątem webdesign? Z JS mało korzystałem więc i tak musiałbym uczyć się na nowo ;)
+1 głos
odpowiedź 10 lipca 2017 przez Dorian Bajorek Dyskutant (7,920 p.)
Technologie sie rozwijają ale czy ja wiem czy w web developerce sie wiele zmienilo.Mysle ze nie wiele.Pocecam ci zakup 2 tytułów do odświerzenia wiedzy Chodzi mi o HTML i CSS oraz JAVASCRIPT i JQUERY obie książki Jona Ducketta.Poczytaj sobie w internecie o nowych standardach,zobacz znaczniki html5 i poczytaj o nowych stylizacjach CSS3.A tak pozatym raczej nic nie będzie a potem? Potem to już płyń w świat web developerki

Pozdrawiam.
1
komentarz 10 lipca 2017 przez Comandeer Guru (600,690 p.)

Technologie sie rozwijają ale czy ja wiem czy w web developerce sie wiele zmienilo

https://html.spec.whatwg.org/multipage/ → Living Standard — Last Updated 7 July 2017

W webdevie zmienia się wiele i to codziennie. 3 lata to eony i zmieniło się praktycznie wszystko, łącznie z podejściem do architektury aplikacji internetowych. 

komentarz 10 lipca 2017 przez cyberDEV Użytkownik (780 p.)
A jak ma się sprawa z w/w technologiami pod kątem "wizytówek" (stosuje się jeszcze takie określenie?), a nie wielowarstwowych aplikacji internetowych? Nadal pisze się z wykorzystaniem Bootstrapa lub Susy, czy jest coś nowszego? 3 lata to spory okres czasu stąd moje nie powiem dosyć duże zakłopotanie ;)
komentarz 10 lipca 2017 przez Comandeer Guru (600,690 p.)
No tak, często trzaska się je na BS-ie. Niemniej teraz bardzo popularne stały się generatory statycznych stron, np. Jekyll.

Podobne pytania

+4 głosów
3 odpowiedzi 528 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2019 w HTML i CSS przez TMMT Użytkownik (870 p.)
+4 głosów
0 odpowiedzi 579 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 283 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,455 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...