• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Czy warto uczyć się tych języków?

VPS Starter Arubacloud
–18 głosów
1,447 wizyt
pytanie zadane 9 lipca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
zamknięte 9 lipca 2017 przez Comandeer
Witam,wybieram się w tym roku na AiR (wydzial mechaniczny) na AGH.Bardzo chcialbym pracować jako automatyk,jednak jak wiadomo zarobki automatyków są mniejsze niż programistów ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na ten zawód w Polsce.Szkoda,bo uważam,że aby być dobrym automatykiem trzeba wlozyc w to wiecej trudu niż w przypadku programisty. Z racji tego,że chcialbym miec lepszy start w życiu zastanawiam się czy w wolnym czasie na studiach nie uczyć się technologii webowych (PHP,JavaScript) i po studiach poza pracą automatyka zajmować się dorywczo tworzeniem stron na zlecenie lub drobna wspólpracą z firmami programistycznymi.Myślicie,że warto zająć się technologiami webowymi czy może zupelnie czyms innym?Nie wiem czy za kilka lat przybedzie pracy dla webmasterów czy może wręcz przeciwnie,bedzie ich mniej z racji na obecne bardziej zautomatyzowane tworzenie stron.Za niedlugo pewnie pojawią się jeszcze lepsze niż obecnie kreatory stron,gdzie każdy będzie mógl zrobić swietną stronę, a poza tym to jest wiele stron z ktorych można pobrać gotowe kody do ewentualnego przerobienia(czasem za darmo,czasem za drobna oplata),wiec nie wiem czy w ten sposob bedzie mniej pracy w webmasterce. Możecie mi doradzić czego się nauczyć,żeby móc pracować dorywczo jako programista i jednocześnie nie poświęcić na to bardzo wiele czasu,z racji tego,że bardziej wolalbym poswiecic czas na automatyke niż branże IT.

Z góry dziękuję za pomoc i proszę o szczere odpowiedzi
komentarz zamknięcia: punkty II.1.B, II.1.D oraz II.1.G regulaminu forum
komentarz 9 lipca 2017 przez MałyAleWariat Bywalec (2,830 p.)
Jak to w szkole mówili, ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz, a może będziesz łączył automatykę z własną aplikacją do obsługi tych procesów? Np. zrobisz program do obsługi robota drążącego tunele pod ziemią? :d
komentarz 9 lipca 2017 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Proszę nie zgłaszać postu za błędne formatowanie. Prędzej dislike'a i komentarz sugerujący poprawę.
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
A na jakie języki najbardziej klaść nacisk?
komentarz 9 lipca 2017 przez MałyAleWariat Bywalec (2,830 p.)
Te które Ci będą najlepiej wchodzić.
komentarz 9 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Dlaczego sugerujesz że programista musi mniej się uczyć? Może i wystarczy znać HTML do tworzenia strony sle ktoś takie to nie programista
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
obecnie,żeby zostać programista wystarczy umieć np.:jave,bazy danych,git huba i angielski na takim poziomie,by ogarnąć dokumentację(zapotrzebowanie jest podobno takie,że od nikogo nie wymagają cudów).Znając podstawy można iść na staż i powiedzmy od roku wystartować od 3-4tys a potem wiecej. A zeby zostac autoamtykiem do droga juz nie jest taka prosta.Dla mnie programisci w ogole nie sa nawet inzynieriami,bo nie potrafią nic z techniki (niejeden pewnie nawet śrubokręta w ręce nie mial)
komentarz 9 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
No więc właśnie takie masz podejście . same domysły...

a w ile czasu z zdołasz opanować Javę? obiektówka + grafika + dobry kod?

jeśli znasz inny język to jest łatwiej ale nauka programowania do poziomu dobrego wymaga czasu i masy wykonanych projektów. Pisanie dobrego kodu , a nie tylko działającego, wymaga przede wszystkim czasu
2
komentarz 9 lipca 2017 przez MałyAleWariat Bywalec (2,830 p.)
To skoro bycie programistą jest takie proste, to po kiego grzyba będziesz szedł na automatykę. Przecież wystarczy rok, i masz ciepłą bezpieczną posadkę.
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
bo mam większe ambicje
1
komentarz 9 lipca 2017 przez MałyAleWariat Bywalec (2,830 p.)
Więc skąd te pytania?
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
bo chcialbym jako programista dodatkowo sobie coś dorobić,ale nie traktuję tego jako jedyne zajecie,dlatego,ze dla mnie zarowno studiowanie informatyki jak i bycie wylacznie programistą jest brakiem jakichkolwiek ambicji tylko pojsciem na latwizne,bo obecnie byle klepacz kodu o niewielkich umiejętnościach dostaje większe wynagrodzenie niż niejeden specjalista w swoim fachu. Oczywiście szanuję tych programistów,ktorzy rzeczywiście coś potrafią i im się należą duże pieniądze,ale żeby przecietny student informatyki na 2/3 roku zarabial 4 tys to jest dla mnie skandal.
2
komentarz 9 lipca 2017 przez MałyAleWariat Bywalec (2,830 p.)
Wiedza jest w cenie. Jeżeli to jest takie proste, to przecież małpę można posadzić i niech klepie ten kod. Zastanawiałeś się dlaczego tyle dostają? Może dlatego, że nie specjalnie dużo osób potrafi myśleć na tyle logicznie, żeby się tym zająć? Skoro jesteś taki bystry, to pewnie będziesz specjalistą w fachu jak się tym zajmiesz, więc czemu myślisz ambitnie o zajęciu, w którym specjalistów nie brakuje?
2
komentarz 9 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
1)programiści zarabiają więcej

2)trzeba to lubić i trzeba umieć myśleć logicznie

3) człowieku powtórnie obrażasz całą społeczność tego forum, programista cały czas się uczy! Trzeba mieć wiedzę a nie że każdy będzie 'klepał kod'
4
komentarz 9 lipca 2017 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)
I prosisz tych podludzi bez ambicji, aby ci pomogli z wybraniem drogi życiowej. ;D
1
komentarz 9 lipca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

bo mam większe ambicje

Aha... skoro programowanie dla ciebie jest takie łatwe i masz większe ambicje, to napisz jakiś system operacyjny, np. taki jak ten... Ale w asemblerze, tak jak ten system, bo przecież żeby znać C/C++ to wystarczy jedną/trzy książki tylko przeczytać (a przygotowujących do automatyki pewnie ze 20...), więc co to dla ciebie te 1-3 książki... Od razu kup 10 książek o asemblerze... Zajmie ci to rok przecież, a ja potrzebuję dobry system i kupię od ciebie kopię systemu. Brak takich programistów jak ty...

A tak serio... nie wystarczy znać sam język programowania... trzeba jeszcze w nim programować kilka lat aby nazwać się dobrym programistą, trzeba znać się na algorytmice oraz inżynierii programowania...

1
komentarz 9 lipca 2017 przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)

Dużo żółci w Twoim poście. Nie jesteś nawet studentem a już uważasz że masz wiedzę na temat specyfikacji technicznych zawodów.

Szkoda,bo uważam,że aby być dobrym automatykiem trzeba wlozyc w to wiecej trudu niż w przypadku programisty.

Otóż zmartwię Cie ale żeby być w czymś dobry musisz włożyć w to ciężko pracę. To nie tyczy się tylko programistów, automatyków. Dotyczy to filozofów, sportowców, naukowców etc. Sukces rodzi się w bólach. Żeby być ponadprzeciętnym w każdym zawodzie należy ciężko pracować, interesować się tym, rozwijać się.

5 odpowiedzi

+9 głosów
odpowiedź 9 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

@xdmik23 wbijasz na forum programistyczne i próbujesz udowodnić wszystkim, że programiści są idiotami, którzy g*wno umieją. Żeby udowodnić tę tezę, wyciągasz przykłady z wiadomego miejsca, które nijak się mają do rzeczywistości.

Jeśli uważasz, że inżynieria jest związana tylko z fizyką, to radzę się zastanowić nad genezą pojęcia "inżynieria oprogramowania" i spróbować dopasować do bardzo wąskiego spojrzenia fizycznego. Zresztą bioinżynieria czy inżynieria genetyczna też nie brzmią jak nauki skupiające się w dużej mierze na fizyce.

Jeśli twierdzisz, że jakiś zawód nie zasługuje na to, by zarabiać tyle, to na kija się w niego pchasz? Chcesz mimo wszystko nachapać kasy za pracę dla szympansa? Osobiście, gdybym uważał programistów za kogoś gorszego, ambicja nie pozwalałaby mi skalać swoich rąk taką pracą. Ale widać oportunizm ekonomiczny jest wyższą wartością.

Jeśli chcesz programować na boku, bez angażowania w to dużo czasu, to mam do Ciebie prośbę: nie psuj rynku zostając kolejnym klepaczem kodu. Bo takich jest po prostu nadmiar.

komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
będę to robil,żeby być bogatszym niż ty
7
komentarz 9 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Dzięki, przynajmniej trochę uśmiechu mi dzisiaj dostarczyłeś :)
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
No,myslę że chyba Wy mi,bo większość postów,które dziś pisalem to byly żarty,które wzieliście na serio
komentarz 9 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
W takim razie pragnę poinformować, że złamałeś punkty II.1.B, II.1.D oraz II.1.G regulaminu forum i oficjalnie Cię ostrzegam, że za kolejną taką akcję zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje.
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
ok,w rzeczywistości chodzilo mi o to,że takie "zwykle" programowanie nie jest czymś, co chcialbym robić calymi dniami,ale bardziej zajmować się programowaniem w automatyce i innymi rzeczami zwiazanymi z automatyką, a chcialbym sobie dodatkowo dorobić jako np.:webmaster
komentarz 9 lipca 2017 przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
Sorry, ale Comandeer'a jest ciężko pobić jeśli chodzi o programowanie i ogólnie pojętą informatykę ;)
1
komentarz 9 lipca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Mówisz, że masz za wysokie ambicje, jedziesz po programistach, a zadane na tym forum przez ciebie pytania są na poziomie 10 latka...

https://forum.pasja-informatyki.pl/user/xdmik23/questions

komentarz 9 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Serio robisz sobie żarty z oficjalnego forum informatycznego? W tym czasie można by było odpowiedzieć na inne pytania.

Ps na serio takie pieniadze dadzą ci szcxzescie?
+4 głosów
odpowiedź 9 lipca 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Równie dobrze możesz dorywczo być trenerem osobistym. W końcu "coach" zarabia często nawet więcej niż programiści i automatycy razem wzięci.

Mówisz o dużym zapotrzebowaniu na programistów i że nie wymaga się od nikogo cudów. Ale już nie patrzysz na to że to właśnie wśród programistów jest największa rotacja pracownicza. By zostać jakimkolwiek programistą, nie trzeba wiele. Wtedy zarabia się 2000-3000zł miesięcznie i nie trzeba robić cudów. Taką pensję mają również inne zawody, więc nie jest to specjalne osiągnięcie. 

O automatyce można powiedzieć dokładnie to samo. Wystarczy nauczyć się dokumentacji jakiejkolwiek maszyny CNC, czy robota ramienia + bascoma/asm i tyle. Też wystarczy rok i wcale nie jest to tajemna wiedza. 

Inną sprawą jest to, że:

Dla mnie programisci w ogole nie sa nawet inzynieriami,bo nie potrafią nic z techniki (niejeden pewnie nawet śrubokręta w ręce nie mial)

A zastanawiałeś się po co jakiś programista ma zawracać sobie głowę mało ważnymi z ich perspektywy pierdołami? Programiści, którzy są inżynierami po studiach pracują w zespołach R&D tworzą oprogramowanie dużo bardziej skomplikowane i wymagające niż jakikolwiek automatyk po studiach. 

Z mojego punktu widzenia masz dość zakrzywiony obraz swojego zawodu względem innych. To że znasz się troszkę na kabelkach i wiesz jak zrobić żeby legorobocik podał Ci coś to wcale nie oznacza że masz jakiś specjalnie wymagający zawód. Po prostu to lubisz, ale nic poza tym. 

komentarz 9 lipca 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Tsa, tym bardziej, ze większość lodówek jest pisana w Javie ;)
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
źle mnie zrozumieliście,ale trudno... Patrząc na ogloszenia pracy dla programistów,a ludzi z innych branż widać  znaczne różnice: wystarczy popatrzeć na sytuację inżynierów budownictwa,którzy żeby zdobyc uprawnienia mają przed soba cięzką drogę,a w tym czasie przeciętny programista już zarabia 2x wiecej niż oni. Większośc budowlańców nawet z 20 letnim doświadczeniem musi pracować po kilkanaście godzin,żeby zarobić chociaż 2 krotnośc średniej krajowej( mam na mysli inżynierów z uprawnieniami zatrudnionymi na umowę o pracę).A uwierz,że zawód budowlańca wcale nie jest latwiejszy niż programisty, a w dodatku wiąże się z ogromną odpowiedzialnością
komentarz 9 lipca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Czyli twierdzisz, że na ludziach, od których zależy sprawne działanie giełd, szpitali i np. automatycznych pomp insulinowych, nie ciąży ogromna odpowiedzialność? Ba, powiedziałbym, że skala często jest większa niż w przypadku inżyniera budownictwa.

Narzekasz, że inne zawody mają inne płace i inne obowiązki – tylko co to ma do problemu? Próba chamskiego udowadniania, że programiści nie zasługują na tyle, ile dostają, jest po prostu śmieszna. Zaczynasz brzmieć jakbyś serio zapieprzał 24 godziny na dobę na budowie i nagle odkrył, że nie zarabiasz 50k miesięcznie, jak ci mityczni programiści. Tylko problem polega na tym, że te 50k miesięcznie zarabia garstka prawdziwych profesjonalistów, a klepacze kodu (czyli ludzie bez wystarczającej ilości wiedzy i doświadczenia, którzy po prostu produkują kod) zatrzymują się na pułapie 3k-5k. Wyżej nie doskoczą, bo nie ma na nich popytu.
2
komentarz 9 lipca 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)
Panowie, chyba szkoda czasu na czczą pisaninę. Co miało być powiedziane - zostało powiedziane. Kto chce, niech wyciąga wnioski. Kto nie chce - jego sprawa.

Życzmy sobie miłego niedzielnego wieczoru. :)
komentarz 9 lipca 2017 przez MałyAleWariat Bywalec (2,830 p.)
Ja tak sobie myślę, że to planeta małp musiała programować te wszystkie sprzęty dla NASA, albo zderzacz hadronów, bo to przecież izi.
+4 głosów
odpowiedź 9 lipca 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)

Dla mnie programisci w ogole nie sa nawet inzynieriami,bo nie potrafią nic z techniki (niejeden pewnie nawet śrubokręta w ręce nie mial)

(...)

większość z tych dzindźinierków-mowa o programistach nie ma nawet pojęcia o fizyce i często zostają programistami tylko z tego powodu,bo z matmą sobie jakoś radzili a z fizyki byli totalnym dnem i później po studiach uważają się za inżynierów

Całe szczęście, nie Ty nadajesz tytuły zawodowe. Uff. Aż strach pomyśleć, co mieliby zrobić wówczas chemicy, biotechnolodzy, inżynierzy biomedyczni, inżynierzy fizyki technicznej...

Odpowiadając quasi-merytorycznie: w Polsce będzie rosnące zapotrzebowanie na automatyków. Stopień automatyzacji przemysłu na rynku polskim zwiększa się (poszukaj dowolnych statystyk w Sieci, polecam) - Polska jest krajem rozwijającym się.

Dobrym fachowcom zawsze dobrze płacą, niezależnie od branży. Jeśli reprezentujesz podejście "chciałbym być automatykiem, ale więcej kasy będzie z programowania, ale chcę programować tylko troszkę żeby się dużo nie uczyć", to nie wróżę Ci sukcesu w żadnej z tych dwóch branż.

Uwaga porządkowa: po większości znaków interpunkcyjnych należy zostawić odstęp. Przykład:

Abcd,efgh.Ijk. - źle
Abcd, efgh. Ijk. - dobrze

+4 głosów
odpowiedź 9 lipca 2017 przez excavelty Bywalec (2,480 p.)
Może ja się nie znam, ale nawet patrząc z perspektywy początkującego amatora jestem w stanie zauważyć jak wiele zaangażowania trzeba włożyć w naukę programowania. To, że programista nie musi posiadać wybitnej wiedzy z fizyki, czy matematyki nie oznacza jeszcze, że taka wiedza w ogóle do niczego mu się nie przyda. Wszystko wydaje się sprowadzać do tego, w czym kto zamierza się specjalizować. Jeżeli chcesz się zająć automatyką i naprawdę to polubisz, to chyba pieniądze przestaną odgrywać tak istotną rolę, żeby z tego powodu zastanawiać się, czy w niektórych zawodach jesteś w stanie zarobić więcej przy mniejszych nakładach pracy. Ale to nie jest też przecież tak, że programista dostaje pieniądze za nic. Prawdą jest, że wiele osób podjęło się tego zawodu, bo w przeszłości po prostu programowanie sprawiało im przyjemność, ale to moim zdaniem stanowi tylko dowód na to, że bez spędzenia dostatecznej ilości czasu, nie sposób jest zrobić karierę w tej branży, nawet jeżeli ma się jakieś predyspozycje, które ułatwią naukę. Jako że (tak jak wspomniałem) jestem tylko amatorem to nie mogę odpowiedzieć na pytanie czego należy się nauczyć by pracować dorywczo, ale  świadomość ile pracy musiałem włożyć w zaledwie kilkumiesięcznej przygodzie z programowaniem pozwala mi dojść do wniosku, że trudno w tej dziedzinie pracować "ot tak".
+3 głosów
odpowiedź 9 lipca 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Możecie mi doradzić czego się nauczyć,żeby móc pracować dorywczo jako programista i jednocześnie nie poświęcić na to bardzo wiele czasu,z racji tego,że bardziej wolalbym poswiecic czas na automatyke niż branże IT.

Daj sobie spokój w takim razie, bo dorywczy programista będzie oznaczał słabe umiejętności i słabe projekty.

Szkoda,bo uważam,że aby być dobrym automatykiem trzeba wlozyc w to wiecej trudu niż w przypadku programisty.

Żeby móc to stwierdzić, musiałbyś być też dobrym programistą, a z opisu wynika inaczej.

Bardzo chcialbym pracować jako automatyk,jednak jak wiadomo zarobki automatyków są mniejsze niż programistów ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na ten zawód w Polsce.

Najlepsi fachowcy zarabiają duże pieniądze, niezależnie od branży. Tylko że dla takich osób praca to nie tylko zarobek, ale też pasja, zainteresowanie.

komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Może i masz rację...

Wiesz może czy móglbym użyc np.: kodu do nawigacji ze strony codyhouse zupelnie za darmo do strony,ktorą tworze dla cioci?

Poniżej link do warunków licencji,ktorej do konca nie rozumiem,bo niby jest napisane ze mozna uzyc w projektach dla klientow a ponizej pisze cos podobnego,ale juz za oplata.Nie wiem co o tym myslec.

https://codyhouse.co/terms/
komentarz 9 lipca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Wiesz może czy móglbym użyc np.: kodu do nawigacji ze strony codyhouse zupelnie za darmo do strony,ktorą tworze dla cioci?

No i się w tym momencie skompromitowałeś... Duże te ambicje... gotowy kod... kopiuj & wklej... dla ... cioci... No podobno programowanie to takie łatwe... że aż sam nic nie potrafisz napisać...

komentarz 9 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Skoro programowanie jest takie łatwe to sam pisz tę galerię
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
bo nie mam narazie  czasu na naukę tego
1
komentarz 9 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
ale przecież trzeba się nauczyć tylko HTML'a i CSS'a a wdg. twojej logiki to napisanie AI zajmie z godzinę + 10 min. na naukę potrzebnych technologi od zera

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 363 wizyt
+2 głosów
7 odpowiedzi 5,655 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 512 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...