• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Czy warto uczyć się tych języków?

–19 głosów
744 wizyt
pytanie zadane 9 lipca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez xdmik23 Bywalec (2,110 p.)
zamknięte 9 lipca 2017 przez Comandeer
Witam,wybieram się w tym roku na AiR (wydzial mechaniczny) na AGH.Bardzo chcialbym pracować jako automatyk,jednak jak wiadomo zarobki automatyków są mniejsze niż programistów ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na ten zawód w Polsce.Szkoda,bo uważam,że aby być dobrym automatykiem trzeba wlozyc w to wiecej trudu niż w przypadku programisty. Z racji tego,że chcialbym miec lepszy start w życiu zastanawiam się czy w wolnym czasie na studiach nie uczyć się technologii webowych (PHP,JavaScript) i po studiach poza pracą automatyka zajmować się dorywczo tworzeniem stron na zlecenie lub drobna wspólpracą z firmami programistycznymi.Myślicie,że warto zająć się technologiami webowymi czy może zupelnie czyms innym?Nie wiem czy za kilka lat przybedzie pracy dla webmasterów czy może wręcz przeciwnie,bedzie ich mniej z racji na obecne bardziej zautomatyzowane tworzenie stron.Za niedlugo pewnie pojawią się jeszcze lepsze niż obecnie kreatory stron,gdzie każdy będzie mógl zrobić swietną stronę, a poza tym to jest wiele stron z ktorych można pobrać gotowe kody do ewentualnego przerobienia(czasem za darmo,czasem za drobna oplata),wiec nie wiem czy w ten sposob bedzie mniej pracy w webmasterce. Możecie mi doradzić czego się nauczyć,żeby móc pracować dorywczo jako programista i jednocześnie nie poświęcić na to bardzo wiele czasu,z racji tego,że bardziej wolalbym poswiecic czas na automatyke niż branże IT.

Z góry dziękuję za pomoc i proszę o szczere odpowiedzi
komentarz zamknięcia: punkty II.1.B, II.1.D oraz II.1.G regulaminu forum
3
komentarz 9 lipca 2017 przez MałyAleWariat Bywalec (2,700 p.)
Wiedza jest w cenie. Jeżeli to jest takie proste, to przecież małpę można posadzić i niech klepie ten kod. Zastanawiałeś się dlaczego tyle dostają? Może dlatego, że nie specjalnie dużo osób potrafi myśleć na tyle logicznie, żeby się tym zająć? Skoro jesteś taki bystry, to pewnie będziesz specjalistą w fachu jak się tym zajmiesz, więc czemu myślisz ambitnie o zajęciu, w którym specjalistów nie brakuje?
2
komentarz 9 lipca 2017 przez Milesq Dyskutant (9,020 p.)
1)programiści zarabiają więcej

2)trzeba to lubić i trzeba umieć myśleć logicznie

3) człowieku powtórnie obrażasz całą społeczność tego forum, programista cały czas się uczy! Trzeba mieć wiedzę a nie że każdy będzie 'klepał kod'
7
komentarz 9 lipca 2017 przez adas94 Nałogowiec (28,340 p.)
I prosisz tych podludzi bez ambicji, aby ci pomogli z wybraniem drogi życiowej. ;D
1
komentarz 9 lipca 2017 przez jpacanowski Szeryf (97,030 p.)

bo mam większe ambicje

Aha... skoro programowanie dla ciebie jest takie łatwe i masz większe ambicje, to napisz jakiś system operacyjny, np. taki jak ten... Ale w asemblerze, tak jak ten system, bo przecież żeby znać C/C++ to wystarczy jedną/trzy książki tylko przeczytać (a przygotowujących do automatyki pewnie ze 20...), więc co to dla ciebie te 1-3 książki... Od razu kup 10 książek o asemblerze... Zajmie ci to rok przecież, a ja potrzebuję dobry system i kupię od ciebie kopię systemu. Brak takich programistów jak ty...

A tak serio... nie wystarczy znać sam język programowania... trzeba jeszcze w nim programować kilka lat aby nazwać się dobrym programistą, trzeba znać się na algorytmice oraz inżynierii programowania...

1
komentarz 9 lipca 2017 przez Bondrusiek Nałogowiec (35,840 p.)

Dużo żółci w Twoim poście. Nie jesteś nawet studentem a już uważasz że masz wiedzę na temat specyfikacji technicznych zawodów.

Szkoda,bo uważam,że aby być dobrym automatykiem trzeba wlozyc w to wiecej trudu niż w przypadku programisty.

Otóż zmartwię Cie ale żeby być w czymś dobry musisz włożyć w to ciężko pracę. To nie tyczy się tylko programistów, automatyków. Dotyczy to filozofów, sportowców, naukowców etc. Sukces rodzi się w bólach. Żeby być ponadprzeciętnym w każdym zawodzie należy ciężko pracować, interesować się tym, rozwijać się.

5 odpowiedzi

+9 głosów
odpowiedź 9 lipca 2017 przez Comandeer Mentor (423,310 p.)

@xdmik23 wbijasz na forum programistyczne i próbujesz udowodnić wszystkim, że programiści są idiotami, którzy g*wno umieją. Żeby udowodnić tę tezę, wyciągasz przykłady z wiadomego miejsca, które nijak się mają do rzeczywistości.

Jeśli uważasz, że inżynieria jest związana tylko z fizyką, to radzę się zastanowić nad genezą pojęcia "inżynieria oprogramowania" i spróbować dopasować do bardzo wąskiego spojrzenia fizycznego. Zresztą bioinżynieria czy inżynieria genetyczna też nie brzmią jak nauki skupiające się w dużej mierze na fizyce.

Jeśli twierdzisz, że jakiś zawód nie zasługuje na to, by zarabiać tyle, to na kija się w niego pchasz? Chcesz mimo wszystko nachapać kasy za pracę dla szympansa? Osobiście, gdybym uważał programistów za kogoś gorszego, ambicja nie pozwalałaby mi skalać swoich rąk taką pracą. Ale widać oportunizm ekonomiczny jest wyższą wartością.

Jeśli chcesz programować na boku, bez angażowania w to dużo czasu, to mam do Ciebie prośbę: nie psuj rynku zostając kolejnym klepaczem kodu. Bo takich jest po prostu nadmiar.

komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Bywalec (2,110 p.)
będę to robil,żeby być bogatszym niż ty
7
komentarz 9 lipca 2017 przez Comandeer Mentor (423,310 p.)
Dzięki, przynajmniej trochę uśmiechu mi dzisiaj dostarczyłeś :)
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Bywalec (2,110 p.)
No,myslę że chyba Wy mi,bo większość postów,które dziś pisalem to byly żarty,które wzieliście na serio
komentarz 9 lipca 2017 przez Comandeer Mentor (423,310 p.)
W takim razie pragnę poinformować, że złamałeś punkty II.1.B, II.1.D oraz II.1.G regulaminu forum i oficjalnie Cię ostrzegam, że za kolejną taką akcję zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje.
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Bywalec (2,110 p.)
ok,w rzeczywistości chodzilo mi o to,że takie "zwykle" programowanie nie jest czymś, co chcialbym robić calymi dniami,ale bardziej zajmować się programowaniem w automatyce i innymi rzeczami zwiazanymi z automatyką, a chcialbym sobie dodatkowo dorobić jako np.:webmaster
komentarz 9 lipca 2017 przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
Sorry, ale Comandeer'a jest ciężko pobić jeśli chodzi o programowanie i ogólnie pojętą informatykę ;)
1
komentarz 9 lipca 2017 przez jpacanowski Szeryf (97,030 p.)

Mówisz, że masz za wysokie ambicje, jedziesz po programistach, a zadane na tym forum przez ciebie pytania są na poziomie 10 latka...

https://forum.pasja-informatyki.pl/user/xdmik23/questions

komentarz 9 lipca 2017 przez Milesq Dyskutant (9,020 p.)
Serio robisz sobie żarty z oficjalnego forum informatycznego? W tym czasie można by było odpowiedzieć na inne pytania.

Ps na serio takie pieniadze dadzą ci szcxzescie?
+5 głosów
odpowiedź 9 lipca 2017 przez event15 Szeryf (93,950 p.)

Równie dobrze możesz dorywczo być trenerem osobistym. W końcu "coach" zarabia często nawet więcej niż programiści i automatycy razem wzięci.

Mówisz o dużym zapotrzebowaniu na programistów i że nie wymaga się od nikogo cudów. Ale już nie patrzysz na to że to właśnie wśród programistów jest największa rotacja pracownicza. By zostać jakimkolwiek programistą, nie trzeba wiele. Wtedy zarabia się 2000-3000zł miesięcznie i nie trzeba robić cudów. Taką pensję mają również inne zawody, więc nie jest to specjalne osiągnięcie. 

O automatyce można powiedzieć dokładnie to samo. Wystarczy nauczyć się dokumentacji jakiejkolwiek maszyny CNC, czy robota ramienia + bascoma/asm i tyle. Też wystarczy rok i wcale nie jest to tajemna wiedza. 

Inną sprawą jest to, że:

Dla mnie programisci w ogole nie sa nawet inzynieriami,bo nie potrafią nic z techniki (niejeden pewnie nawet śrubokręta w ręce nie mial)

A zastanawiałeś się po co jakiś programista ma zawracać sobie głowę mało ważnymi z ich perspektywy pierdołami? Programiści, którzy są inżynierami po studiach pracują w zespołach R&D tworzą oprogramowanie dużo bardziej skomplikowane i wymagające niż jakikolwiek automatyk po studiach. 

Z mojego punktu widzenia masz dość zakrzywiony obraz swojego zawodu względem innych. To że znasz się troszkę na kabelkach i wiesz jak zrobić żeby legorobocik podał Ci coś to wcale nie oznacza że masz jakiś specjalnie wymagający zawód. Po prostu to lubisz, ale nic poza tym. 

komentarz 9 lipca 2017 przez event15 Szeryf (93,950 p.)
Tsa, tym bardziej, ze większość lodówek jest pisana w Javie ;)
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Bywalec (2,110 p.)
źle mnie zrozumieliście,ale trudno... Patrząc na ogloszenia pracy dla programistów,a ludzi z innych branż widać  znaczne różnice: wystarczy popatrzeć na sytuację inżynierów budownictwa,którzy żeby zdobyc uprawnienia mają przed soba cięzką drogę,a w tym czasie przeciętny programista już zarabia 2x wiecej niż oni. Większośc budowlańców nawet z 20 letnim doświadczeniem musi pracować po kilkanaście godzin,żeby zarobić chociaż 2 krotnośc średniej krajowej( mam na mysli inżynierów z uprawnieniami zatrudnionymi na umowę o pracę).A uwierz,że zawód budowlańca wcale nie jest latwiejszy niż programisty, a w dodatku wiąże się z ogromną odpowiedzialnością
komentarz 9 lipca 2017 przez Comandeer Mentor (423,310 p.)
Czyli twierdzisz, że na ludziach, od których zależy sprawne działanie giełd, szpitali i np. automatycznych pomp insulinowych, nie ciąży ogromna odpowiedzialność? Ba, powiedziałbym, że skala często jest większa niż w przypadku inżyniera budownictwa.

Narzekasz, że inne zawody mają inne płace i inne obowiązki – tylko co to ma do problemu? Próba chamskiego udowadniania, że programiści nie zasługują na tyle, ile dostają, jest po prostu śmieszna. Zaczynasz brzmieć jakbyś serio zapieprzał 24 godziny na dobę na budowie i nagle odkrył, że nie zarabiasz 50k miesięcznie, jak ci mityczni programiści. Tylko problem polega na tym, że te 50k miesięcznie zarabia garstka prawdziwych profesjonalistów, a klepacze kodu (czyli ludzie bez wystarczającej ilości wiedzy i doświadczenia, którzy po prostu produkują kod) zatrzymują się na pułapie 3k-5k. Wyżej nie doskoczą, bo nie ma na nich popytu.
2
komentarz 9 lipca 2017 przez draghan Szeryf (98,730 p.)
Panowie, chyba szkoda czasu na czczą pisaninę. Co miało być powiedziane - zostało powiedziane. Kto chce, niech wyciąga wnioski. Kto nie chce - jego sprawa.

Życzmy sobie miłego niedzielnego wieczoru. :)
komentarz 9 lipca 2017 przez MałyAleWariat Bywalec (2,700 p.)
Ja tak sobie myślę, że to planeta małp musiała programować te wszystkie sprzęty dla NASA, albo zderzacz hadronów, bo to przecież izi.
+4 głosów
odpowiedź 9 lipca 2017 przez draghan Szeryf (98,730 p.)

Dla mnie programisci w ogole nie sa nawet inzynieriami,bo nie potrafią nic z techniki (niejeden pewnie nawet śrubokręta w ręce nie mial)

(...)

większość z tych dzindźinierków-mowa o programistach nie ma nawet pojęcia o fizyce i często zostają programistami tylko z tego powodu,bo z matmą sobie jakoś radzili a z fizyki byli totalnym dnem i później po studiach uważają się za inżynierów

Całe szczęście, nie Ty nadajesz tytuły zawodowe. Uff. Aż strach pomyśleć, co mieliby zrobić wówczas chemicy, biotechnolodzy, inżynierzy biomedyczni, inżynierzy fizyki technicznej...

Odpowiadając quasi-merytorycznie: w Polsce będzie rosnące zapotrzebowanie na automatyków. Stopień automatyzacji przemysłu na rynku polskim zwiększa się (poszukaj dowolnych statystyk w Sieci, polecam) - Polska jest krajem rozwijającym się.

Dobrym fachowcom zawsze dobrze płacą, niezależnie od branży. Jeśli reprezentujesz podejście "chciałbym być automatykiem, ale więcej kasy będzie z programowania, ale chcę programować tylko troszkę żeby się dużo nie uczyć", to nie wróżę Ci sukcesu w żadnej z tych dwóch branż.

Uwaga porządkowa: po większości znaków interpunkcyjnych należy zostawić odstęp. Przykład:

Abcd,efgh.Ijk. - źle
Abcd, efgh. Ijk. - dobrze

+4 głosów
odpowiedź 9 lipca 2017 przez excavelty Bywalec (2,500 p.)
Może ja się nie znam, ale nawet patrząc z perspektywy początkującego amatora jestem w stanie zauważyć jak wiele zaangażowania trzeba włożyć w naukę programowania. To, że programista nie musi posiadać wybitnej wiedzy z fizyki, czy matematyki nie oznacza jeszcze, że taka wiedza w ogóle do niczego mu się nie przyda. Wszystko wydaje się sprowadzać do tego, w czym kto zamierza się specjalizować. Jeżeli chcesz się zająć automatyką i naprawdę to polubisz, to chyba pieniądze przestaną odgrywać tak istotną rolę, żeby z tego powodu zastanawiać się, czy w niektórych zawodach jesteś w stanie zarobić więcej przy mniejszych nakładach pracy. Ale to nie jest też przecież tak, że programista dostaje pieniądze za nic. Prawdą jest, że wiele osób podjęło się tego zawodu, bo w przeszłości po prostu programowanie sprawiało im przyjemność, ale to moim zdaniem stanowi tylko dowód na to, że bez spędzenia dostatecznej ilości czasu, nie sposób jest zrobić karierę w tej branży, nawet jeżeli ma się jakieś predyspozycje, które ułatwią naukę. Jako że (tak jak wspomniałem) jestem tylko amatorem to nie mogę odpowiedzieć na pytanie czego należy się nauczyć by pracować dorywczo, ale  świadomość ile pracy musiałem włożyć w zaledwie kilkumiesięcznej przygodzie z programowaniem pozwala mi dojść do wniosku, że trudno w tej dziedzinie pracować "ot tak".
+3 głosów
odpowiedź 9 lipca 2017 przez Benek Maniak (58,920 p.)

Możecie mi doradzić czego się nauczyć,żeby móc pracować dorywczo jako programista i jednocześnie nie poświęcić na to bardzo wiele czasu,z racji tego,że bardziej wolalbym poswiecic czas na automatyke niż branże IT.

Daj sobie spokój w takim razie, bo dorywczy programista będzie oznaczał słabe umiejętności i słabe projekty.

Szkoda,bo uważam,że aby być dobrym automatykiem trzeba wlozyc w to wiecej trudu niż w przypadku programisty.

Żeby móc to stwierdzić, musiałbyś być też dobrym programistą, a z opisu wynika inaczej.

Bardzo chcialbym pracować jako automatyk,jednak jak wiadomo zarobki automatyków są mniejsze niż programistów ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na ten zawód w Polsce.

Najlepsi fachowcy zarabiają duże pieniądze, niezależnie od branży. Tylko że dla takich osób praca to nie tylko zarobek, ale też pasja, zainteresowanie.

komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Bywalec (2,110 p.)
Może i masz rację...

Wiesz może czy móglbym użyc np.: kodu do nawigacji ze strony codyhouse zupelnie za darmo do strony,ktorą tworze dla cioci?

Poniżej link do warunków licencji,ktorej do konca nie rozumiem,bo niby jest napisane ze mozna uzyc w projektach dla klientow a ponizej pisze cos podobnego,ale juz za oplata.Nie wiem co o tym myslec.

https://codyhouse.co/terms/
komentarz 9 lipca 2017 przez jpacanowski Szeryf (97,030 p.)

Wiesz może czy móglbym użyc np.: kodu do nawigacji ze strony codyhouse zupelnie za darmo do strony,ktorą tworze dla cioci?

No i się w tym momencie skompromitowałeś... Duże te ambicje... gotowy kod... kopiuj & wklej... dla ... cioci... No podobno programowanie to takie łatwe... że aż sam nic nie potrafisz napisać...

komentarz 9 lipca 2017 przez Milesq Dyskutant (9,020 p.)
Skoro programowanie jest takie łatwe to sam pisz tę galerię
komentarz 9 lipca 2017 przez xdmik23 Bywalec (2,110 p.)
bo nie mam narazie  czasu na naukę tego
1
komentarz 9 lipca 2017 przez Milesq Dyskutant (9,020 p.)
ale przecież trzeba się nauczyć tylko HTML'a i CSS'a a wdg. twojej logiki to napisanie AI zajmie z godzinę + 10 min. na naukę potrzebnych technologi od zera

Podobne pytania

+3 głosów
7 odpowiedzi 2,536 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 135 wizyt
0 głosów
6 odpowiedzi 270 wizyt
Porady nie od parady
Odznacz odpowiedź zieloną fajką, jeśli uważasz, że jest ona najlepsza ze wszystkich i umożliwiła ci rozwiązanie problemu.Najlepsza odpowiedź

53,116 zapytań

96,375 odpowiedzi

197,331 komentarzy

25,939 pasjonatów

Przeglądających: 246
Pasjonatów: 23 Gości: 223

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...