• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linuks i Windows jeden komputer i JEDEN dysk

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
354 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Mam windowsa 8 i chciałbym mieć linuksa już wybrałem dystrybucję. Tylko nie chciałbym rezygnować z windowsa czy mogę prosić o linki lub odpowiedzi ,jak na jednym dysku zrobić 2) system i jak przełączać między nimi? Czy tak się da w ogóle zrobić?
komentarz 6 lipca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
a nie lepiej kupić za parę zł na allegro tani dysk do drugiego systemu?
1
komentarz 6 lipca 2017 przez niezalogowany
@up A w jakim celu, skoro nie ma żadnych przeszkód, aby postawić dwa systemy a jednym dysku?
komentarz 6 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
A czy jak mam kartę pamięci podpiętą n stałe do kompa to mogę na niej zainstalować linuksa?
komentarz 6 lipca 2017 przez niezalogowany
Możesz, ale karta za pewne ma niskie prędkości odczytu i zapisu. Będzie to uciążliwe.
komentarz 6 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
no tak...

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 6 lipca 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
wybrane 16 lipca 2017 przez Milesq
 
Najlepsza
Virtualbox - można na nim psuć do woli. Wydzielasz w nim z 20 - 30 GB na wirtualkę i instalujesz na niej ulubionego Linuxa. Największy plus - jeśli coś się zepsuje, nie masz problemu jak przy dual boot (ryzyko że Windows się nie włączy). Możesz też przenieść ten dysk na inny komputer.

Minusy - działa wolniej niż zainstalowany standardowo, ale pewnie szybciej, niż na pendrive.
+1 głos
odpowiedź 6 lipca 2017 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
Wydzielasz wolne miejsce z dysku.

Control Panel\System and Security\Administrative Tools

-> zarządzanie komputerem i zarządzanie dyskiem

Następnie robisz np. bootowalnego pendrive na którym masz pliki z systemem.

W BIOSI-e ustawiasz rozruch na ten pendrive i instalujesz system wykorzystując wcześniej wydzielone miejsce.
komentarz 6 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
A da się to zrobić żeby mi linux nie zabierał miejsca na dysku? W sensie żeby był zainstalowany na karcie pamięci? Czy musi to być dysk wewnęczrzny?
komentarz 6 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Bo samo jądro waży 3GB
1
komentarz 6 lipca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
No jądro waży najwyżej ~1MB... ;)

Rozróżniajmy jądro od systemu operacyjnego...
komentarz 7 lipca 2017 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Jestem świeży w linuksie ale rozróżniam to myślałem że samo jądro waży3 gb a system z7-8
komentarz 7 lipca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Cały system zależnie od dystrybucji i środowiska graficznego to przeważnie 5 - 10 GB.
komentarz 7 lipca 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
Milesq, tak jak napisał jpacanowski, jądro to około 1MB. Chyba, że będziesz chciał kompilować swoje, to możesz ujrzeć nawet i 20GB. :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 354 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 152 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 4,985 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...