• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dodatkowa nauka angielskiego przez oglądanie filmów

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,555 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Witam. Trochę inny temat, a mianowicie przygotowanie się do matury jak i podłapanie języka.

Prawie wszędzie słyszę, że naukę języka ułatwiają codzienne czynności w tymże języku. W tym oglądanie filmów po angielsku. Już praktykowałem takie oglądanie poprzez angielskie napisy ale powiem szczerze, że zrozumiałem tylko połowę, bo często w filmach pojawiają się nawet słowa, które pierwszy raz na oczy widzę więc choć fabułę sam sobie jakoś ułożę w głowie to i tak pełna przyjemność z oglądania ucieka.

Więc wpadłem na pomysł, że może połączyć przyjemne z pożytecznym i oglądać z polskim lektorem + angielskie napisy ? Myślę, że to by mogło fajnie wypalić bo i tak zawsze odruchowo czytam napisy. Trochę z tym by zeszło, zanim bym to skonfigurował ale ostatecznie opłacałoby się ?

Zanim ktoś odpowie:

1. Tak wiem, samo oglądanie mnie angielskiego nie nauczy. Uczę się także z książki i programu typu supermemo.

2. Proszę bez zbędnych komentarzy, po prostu jak każdy, chcę się uczyć języka a taka praktyka jest przydatna.

Proszę głównie o odpowiedź dotyczącą pytania ze sposobem lektor+napisy, czy to by wypaliło i możliwe sugestie innych sposobów nauki.
komentarz 5 lipca 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Spróbuj jednocześnie mieć angielskie i polskie napisy. Angielskie większe, a polskie mniejsze - jako awaryjne jakbyś czegoś nie zrozumiał.
komentarz 5 lipca 2017 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Ciekawy pomysł, ale chyba z tym byłoby jeszcze więcej roboty bo musiałbym edytować któreś napisy.
komentarz 5 lipca 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Chyba jedyną edycją będzie ustawienie wielkości i pozycji na ekranie. Przecież timingi będą takie same. :-)

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 5 lipca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 5 lipca 2017 przez jpacanowski

oglądać z polskim lektorem + angielskie napisy

Zdecydowanie odradzam.

Po pierwsze, należy sobie zadać pytanie czy chcesz się uczyć języka angielskiego czy może polskiego.

Po drugie, można się tylko skupić na jednym albo na drugim języku, ale nie na obu naraz.

Po trzecie, wypowiedzi w filmach czy serialach trochę się inaczej tłumaczy na język polski. Ba, nawet tytuły filmów czy seriali zupełnie odbiegają od oryginalnych. A co dopiero przetłumaczyć na polski jakieś trudniejsze zwroty...

Jeśli chcesz ćwiczyć rozumienie ze słuchu, to napisy tylko i wyłącznie w tym języku którego języka uczysz się rozumienia ze słuchu!

Filmy zdecydowanie odradzam... ew. seriale...

Po pierwsze, są za długie 2-3h

Po drugie, w filmach jest wiele sztucznych zwrotów i określeń, z którymi nigdy się w życiu nie spotkasz. Wiem to z pierwszego źródła, gdyż mam znajomego w USA. Oraz mówią za szybko. Zwł. się to tyczy seriali.

Lepiej oglądać kanały na YT dla programistów z napisami po angielsku...

https://www.youtube.com/watch?v=leTI5SDBaNs

komentarz 5 lipca 2017 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
No tak, może masz rację ale czy rzeczywiście jest sens oglądać w pełni po angielsku skoro rozumiem 50-60% kontekstu ? Resztę mam na bieżąco tłumaczyć w translatorze ? Jak mam się nauczyć tych pozostałych zwrotów, słów nie mając tłumaczenia ?

Rozumiem, że domyślanie się z kontekstu, ale to jest dobre dla osób którzy język już mają ogarnięty na naprawdę dobrym poziomie. Mi by to zajęło kilka lat, musiałbym się uczyć jak 5-letnie dziecko
komentarz 5 lipca 2017 przez niezalogowany

Resztę mam na bieżąco tłumaczyć w translatorze ? 

Tak.

Ewentualnie angielska wersja z polskimi napisami i skupianie się na dialogach, nie napisach. 

Jak odpalisz film z lektorem, to pomijając powyższe minusy, będziesz ignorować napisy. 

komentarz 16 lipca 2017 przez NiCKo Początkujący (490 p.)
To zacznij od bajek... tam jest prostszy język i mówią wolno tak, że wyłapiesz wszystko na czas, a nie będziesz się zastanawiać nad sensem wyrażenia.
+1 głos
odpowiedź 5 lipca 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Jakieś 2 lata temu przygotowywałam się do matury i też wpadłam na podobny pomysł, który tak naprawdę ciągnę do dziś i okazało się, sprawia wiele przyjemności takie oglądanie ;)
Do tej pory pojawia się sporo słów, które pierwszy raz na oczy widzę, ale już chyba mi się tak mózg przyzwyczaił, że je olewa :D

Napisałeś o filmach, a próbowałeś na początek seriale?
Bo jednak sporo mniej męczące jest oglądanie serialu, który trwa 20-30min zamiast całego filmu o długości 1.5h-3h.
Spróbuj może na początek z Friends albo How I met your mother ;)
Ten pierwszy szczególnie ma proste słownictwo ;)

komentarz 5 lipca 2017 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Tak, pisząc filmy tak na prawdę miałem na myśli seriale, bo te głównie oglądam. Też słyszałem, że Friends mają dość prosty styl wypowiedzi, jednak myślę, że to bez znaczenia jaki serial czy film obejrzę :)
komentarz 5 lipca 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

pomyślałam, że wziąłeś się tak faktycznie za filmy, a wiem, że z nimi jest troszkę trudniej ;)
chyba aż tak bez znaczenia to nie jest, bo ja ostatnio wzięłam się za The Big Bang Theory i tam to nawet po polsku połowy nie rozumiem, bo za dużo fizyki laugh

A co do tych napisów to podobno, że na początek warto spróbować oglądać po angielsku, ale z polskimi napisami, później się przesiąść na angielskie napisy, a na koniec to już bez napisów :P
Najlepiej jakbyś sam popróbował kilka odcinków i się przekonasz co odpowiada Ci najbardziej ;)

komentarz 5 lipca 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Ja spróbowałem oglądać Gre o Tron po angielsku i z angielskimi napisami ale tam jest tyle wątków, że pogubiłem się w 1 odcinku. Zdecydowanie polecam Friends albo jakieś bajki :)
+1 głos
odpowiedź 5 lipca 2017 przez Kuba Pytel Użytkownik (760 p.)
Pomysł połączenia napisów z lektorem raczej nie wypali, zwłaszcza że jest to inaczej tłumaczone. Ja zaczynałem od oglądania Anime z ang napisami pod koniec gimnazjum, w trakcie liceum przesiadłem się na seriale i filmy z napisami. Pod koniec liceum radziłem sobie bez napisów a aktualnie (2 lata później) czytam książki po angielsku.

Najlepiej bym ci doradził oglądanie filmów które znasz, oglądałeś więcej niż 5 razy. Oglądanie serialów animowanych (Avatar: legenda Anga polecam mocno!!!!), anime, filmów animowanych (Disney, Dreamworks ), kreskówek (od starych typu samurai Jack, South park do nowych Family guy,Rick and Morty :D) jest według mnie najlepsze na start.
+1 głos
odpowiedź 5 lipca 2017 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)

Ja też się ostatnio zacząłem bawić filmami po angielsku i z własnego doświadczenia najbardziej polecam kanały na YouTube bo jest tego strasznie dużo, każdy znajdzie coś dla siebie (polecam Vsauce i Veritasium - popularnonaukowe), często są dołączane napisy, nawet przez twórce i najważniejsze - prowadzący mówi głośno, wyraźnie i prosto do odbiorcy. To jest ważne bo jak próbowałem oglądnąć serial po angielsku to w jednym odcinku było spoko, każdy mówił osobno, wyraźnie, a w innym wszyscy na raz i albo krzyczeli albo cicho mówili, generalnie masakra. Tak więc YT spróbuj, nawet bez napisów, tylko znajdź kanał i prowadzącego który będzie ci odpowiadał. A co do filmów / seriali to nie należy się zrażać tylko oglądać z napisami (ANGIELSKIMI !!!) bez języka polskiego, bo umówmy się jak są polskie napisy to trudno skupić się na słuchaniu i czytaniu na raz i się tylko czyta a jak jest lektor czy dubbing to już w ogóle wywalone i nie oszukuj się że się skupisz na czytaniu (jak chcesz po prostu spróbuj), poza tym wydaje mi się że twoja metoda zabiła by ciekawość odnośnie danego filmu co zmniejszyło by motywację (bo całe piękno nauki siedzi w tym żeby nie była ona na siłę tylko przy okazji). Nie zrażaj się jak czegoś nie będziesz rozumiał, poza tym zawsze można zatrzymać i zapytać wujka Google, nawet na komórce. Tak więc powodzenia smiley

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 685 wizyt
pytanie zadane 4 października 2017 w Offtop przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 286 wizyt
+4 głosów
10 odpowiedzi 1,004 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...