• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Problem z procesorem

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
439 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2017 w Sprzęt komputerowy przez Filip850 Nowicjusz (160 p.)
zamknięte 5 lipca 2017 przez Filip850

Witam, mam dość dziwny problem, otóż wymieniłem procesor z Intel Core 2 Duo E8400 na Intel core 2 Quad Q6600, na odczytach z różnych programów, odczyty temperatur procesora były kolosalne (90-110 stopni) Pastę termoprzewodzącą nałożyłem cienko. Wykonałem przez tą sytuacje benchmark procesora a także sprawdzałem w internecie porównanie mojego procesora i tego intel Core'a 2 quad co pokazało, że mój stary procesor był lepszy, co skłoniło mnie do ponownej zmiany na poprzedni model (Mój błąd, że nie sprawdziłem tych benchmarków wcześniej :P ) No i tu zaczyna się problem wymieniłem procesor spowrotem na mój E8400 także cienko nakładając ilość pasty (Wykonywałem oczywiście za każdą zmianą wyjęcie baterii BIOSU i użycie zworki CLR_CMOS) jednak po kolejnym rozruchu jednostki na moim starym procesorze pojawił się ten sam problem temperatura była strasznie wysoka (Brak ogólnych zacięć podczas normalnego użytku lecz podczas włączania gier klatki były sporo niższe np. Counter Strike GO: Przed problemem:60-120 klatek na sekundę bez większych zacięć Teraz: 12-40 FPS z widocznymi zacięciami) I teraz chciałbym się zapytać czy muszę nastawić BIOS w inny sposób ? Czy może czujniki odpowiadające za rozgrzanie rdzeni procesora nawaliły ? co się mogło stać ?
Specyfikacja:
- Procesor: Intel Core 2 Duo E8400 (Aktualnie zamontowany)
- Płyta Główna: gigabyte ga ep45 ds3lr (BIOS obsługuje procesor i Q6600 i E8400)
Temperatury na procesorze podczas zwykłego użytku (Przeglądarka ale nie granie podczas gry wynoszą ok 90-110 stopni zgodnie z odczytami)

Dodaje także screeny z AIDY:
 

komentarz zamknięcia: Temat został rozwiązany
komentarz 4 lipca 2017 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
Może to być wina wiatraków. Pragram pokazuje że masz 1200 i 1750 obrotów. Poszukaj w biosie i spróbuj je podkręcić do 2000, jeżli mają taka moc, albo i więcej.

A może coś je spowalnia ? Jakiś kłębek kurzu.

Wyczyściłeś plytke procesora przed nalozeniem nowej pasy ?
komentarz 4 lipca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

sprawdzałem w internecie porównanie mojego procesora i tego intel Core'a 2 quad co pokazało, że mój stary procesor był lepszy

Tylko się wtrącę:

Wolniejszy per rdzeń, ale w jak wykorzystać cztery rdzenie, to znacznie lepszy.

Natomiast oba w porównaniu z obecnymi generacjami są bardzo słabe; nawet taniutkie (<300zł) Pentiumy biją oba na głowę.

komentarz 4 lipca 2017 przez Filip850 Nowicjusz (160 p.)
edycja 4 lipca 2017 przez Filip850

Tylko się wtrącę:

Wolniejszy per rdzeń, ale w jak wykorzystać cztery rdzenie, to znacznie lepszy.

Natomiast oba w porównaniu z obecnymi generacjami są bardzo słabe; nawet taniutkie (<300zł) Pentiumy biją oba na głowę.

Owszem zgadzam się, tez myślałem, nad wykorzystaniem Q6600 z powodu 4 rdzeni ale tak jak mówię Benchmarki wykazały, że jednak E8400 był troszkę lepszy.

komentarz 4 lipca 2017 przez Filip850 Nowicjusz (160 p.)

Może to być wina wiatraków. Pragram pokazuje że masz 1200 i 1750 obrotów. Poszukaj w biosie i spróbuj je podkręcić do 2000, jeżli mają taka moc, albo i więcej.

A może coś je spowalnia ? Jakiś kłębek kurzu.

Wyczyściłeś plytke procesora przed nalozeniem nowej pasy ?

Niestety nie znalazłem owego boostera wiatraków, spróbowałem zmniejszyć mnożnik prędkości procesora żeby zmniejszyć taktowanie co nie pomogło, co do wentylatora procesora jest to BOX intela którego czyściłem przed wsadzeniem na procesor, tak usunąłem starą pastę najpierw przecierając procesor nawilżonym alkoholem wacikiem a potem na sucho.

komentarz 4 lipca 2017 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Ja u siebie mam ten sam problem. Tylko przyczyna jest inna nie używam pasty :), ale mam na to rozwiązanie. Mocno docisnąć wiatrak do procesora. U mnie temp. po dociśnięciu (60 C) przy maksymalnym opciążeniu. Bez ciężarka wolę wogóle nie odpalać komputera... sobie włączyłem wczesne ciągłe pikanie w BIOS, abym wcześniej wiedział że coś jest nie tak.

Morał: Sprawdz czy masz pewny styk wiatraka z procesorem.
komentarz 4 lipca 2017 przez Filip850 Nowicjusz (160 p.)

Ja u siebie mam ten sam problem. Tylko przyczyna jest inna nie używam pasty :), ale mam na to rozwiązanie. Mocno docisnąć wiatrak do procesora. U mnie temp. po dociśnięciu (60 C) przy maksymalnym opciążeniu. Bez ciężarka wolę wogóle nie odpalać komputera... sobie włączyłem wczesne ciągłe pikanie w BIOS, abym wcześniej wiedział że coś jest nie tak.

Morał: Sprawdz czy masz pewny styk wiatraka z procesorem.

Właśnie rozkręciłem obudowę docisk nie pomógł.

4
komentarz 4 lipca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Ludzie, nie odpisujcie w komentarzach do pytania... Potem pytania nie mają odpowiedzi...
komentarz 4 lipca 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Raz że nie mają odpowiedzi, to dwa - robi się straszny bałagan. W jednym ciągu komentarzy jest nieraz kilka wątków.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 5 lipca 2017 przez niezalogowany
wybrane 5 lipca 2017 przez Filip850
 
Najlepsza

Jeżeli wcześniej wszystko było w porządku przy tym samym CPU i problem pojawił się po wymianie (na dwóch procesorach), to zwyczajnie źle zamontowałeś chłodzenie / źle lub nie wyczyściłeś IHS lub radiatora / źle nałożyłeś pastę. Nie ma innej opcji. 

Gdyby to czujniki temperatury nawaliły, to odczyty byłyby zupełnie bezsensowne. 

nawilżonym alkoholem wacikiem a potem na sucho

Nie ma potrzeby wycierania na sucho, zanim przygotujesz wszystko do montażu alkohol zdąży wyparować. Marnujesz czas. (-:

komentarz 5 lipca 2017 przez Filip850 Nowicjusz (160 p.)
okej, dzięki, rzeczywiście miałeś racje, nałożyłem zdecydowanie za mało pasty bo nie odbił się nawet na coolerze, teraz wiem juz ile nakładać i procesor ma maxymalnie 70 stopni ale zazwyczaj wacha się pomiędzy 40-50 więc wszystko już okej, zamykam temat
+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
hmm. wygląda jakby chłodzenie nie wyrabiało, jesteś pewny, że dobrze je założyłeś?

Zdaje się że jak się wyciągnie baterie to bios się resetuje, być może tam było coś po ustawiane i teraz nie jest.
komentarz 4 lipca 2017 przez Filip850 Nowicjusz (160 p.)
Tak poruszałem nim we wszystkie strony ciągłem lekko do góry chłodzenie stało stabilnie bez ruchu, a co do Biosu właśnie zastanawiam się czy to nie ten problem, lecz po próbie zmniejszenia taktowania odczyty były takie same a zmniejszyłem taktowanie o 0,5 GHz
komentarz 4 lipca 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
a napiecia sa na auto?

To ze sie nie rusza na boki, nie znaczy ze jest dobrze, chodzi o to czy jest dobry styk z prockiem.
komentarz 4 lipca 2017 przez Filip850 Nowicjusz (160 p.)
Raczej tak po próbie dość silnego dociśnięcia go do procesora nie ma różnicy w temperaturze, nie spada wręcz rośnie, napięcia zostawiłem w spokoju nigdy nie bawiłem się w tej sekcji BIOSU i są standardowo więc najpewniej na auto.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 490 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 207 wizyt
pytanie zadane 14 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez Klaudiusz Dąbrowski Użytkownik (590 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 594 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...