• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Mechatronika w technikum

Object Storage Arubacloud
+1 głos
4,509 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez DDaarcon Nowicjusz (130 p.)
Witam.

Jestem zaraz po wystawieniu list osób zakwalifikowanych do szkół średnich. Moim głównym celem był technik informatyk w pewnym technikum. Niestety chętnych do tych klas było ponad 350 a miejsc tylko 60 i nie udało się, ale trafiłem do technika mechatronika w tej samej szkole. Teraz sedno pytania: czy jest sens starać się o przeniesienie na informatykę w razie zwolnienia miejsca lub czegoś w tym stylu? Czy może lepiej zostać na mechatronice? Dodam, że tym co mnie interesuje zdecydowanie najbardziej jest programowanie. Na własną rękę pojąłem podstawy i troche więcej języka C++, odrobinę Java. Dobrze się też czuje w projektowaniu stron. HTML, CSS, JavaScript, troche PHP. Czy jest szansa, że na mechatroniku zyskam cokolwiek właśnie w tę storne? Może lepiej uczyć sie na własną rękę a iść na studia tak ukierunkowane?

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 30 czerwca 2017 przez DarthMazut Bywalec (2,990 p.)
Cześć, studiowałem mechatronikę przez 3,5 roku i przynajmniej u mnie na kierunku wyglądało to tak, że informatyki było bardzo mało. Mechatronika skupia się głównie na mechanice technicznej, wytrzymałości materiałów, elektrotechnice, obrabiarkach i programowaniu, ale w kontekście np. sterowników PLC czy maszyn CNC (język drabinkowy, polecenia obrabiarek itp.).

Oczywiście wszystko zależy też od programu, danej szkoły i nauczyciela, ale informatyka będzie raczej przedmiotem "przy okazji".

Jeżeli nie interesuje Cię majsterkowanie, nie lubisz pracy z lutownicą, składania układów itp. to może warto byłoby Ci zmienić na coś co Cię rzeczywiście interesuje. :)
+1 głos
odpowiedź 30 czerwca 2017 przez MałyAleWariat Bywalec (2,830 p.)
Przez rok chodziłem do mechatronika w liceum, i nie usiedliśmy do komputera ani razu.
Większość czasu schodziło na rysunki techniczne, obliczenia, i tym podobne rzeczy.
Nie wiem jakie liceum, ale u mnie nie miało to nic wspólnego z informatyką.
0 głosów
odpowiedź 1 lipca 2017 przez Varrinz Nowicjusz (140 p.)
Cześć, właśnie skończyłem 3 klasę technikum na profilu mechatronika więc mogę powiedzieć że wiem jak to wygląda z niedawnego doświadczenia. Jeśli chcesz być stricte informatykiem z krwi i kości, to ten kierunek się nie nadaje, jest na nim dużo więcej zajęć z materiałoznawstwa, sieci elektrycznych, silników itd. Jednak śmiem twierdzić że część osób (na przykład ja :D ) zainteresowanych w dziedzinie informatyki i programowania, ma też jakieś drygi do innych sztuk technicznych (budowa maszyn, elektronika(powiązana z programowaniem), elektryka itd). Wielu z tych rzeczy nauczysz się na mechatronice. Programowania będziesz musiał się uczyć na własną rękę, to prawda, jednak rozwiniesz się w wielu innych aspektach technicznych, co moim zdaniem też jest bardzo cenne. A osoba o szerokim spektrum zainteresowań i zdolności, to atrakcyjna osoba na rynku pracy ;) Pozdrawiam
0 głosów
odpowiedź 1 lipca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Na mechatronice praktycznie nie ma czystej informatyki. W większości są to układy hydrauliczno pneumatyczne, rysunek techniczny, materiałoznawstwo czy elektryka/elektronika. Programowanie to co najwyżej PLC sterowniki  często w jezyku LOGO (bloczki logiczne) W technikum raczej nie poznasz programowania układów np w c.

Jak interesuje cię stricte informatyka to przenieś się.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 297 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 312 wizyt
pytanie zadane 4 grudnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez arcanacra Początkujący (490 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,182 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...