• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wprowadzanie trwałych zmian do HTML przez PHP, z poziomu strony

Object Storage Arubacloud
0 głosów
523 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2017 w PHP przez kordix Gaduła (3,910 p.)
Wiem że to może się wydać banalne, wręcz głupie pytanie. Wyszukuję to pod różnymi hasłami, jednak nie mogę tego znaleźć.

Chodzi mi o taką funkcję, która pozwoli mi wprowadzać TRWAŁE zmiany w kodzie html na stronie będąc na stronie WWW, nie edytując ręcznie kodu.

Takie echo, tyle że nie że jednorazowo wypluwa nam odpowiedni kod HTML, ale już na stałe zmienia nam zawartość strony.

Np. jest jakiś input w który wpisuję jakiś tekst. Ten tekst ma się wkleić do odpowiedniego DIVa. Ma już być tam cały czas, nawet po odświeżeniu strony.

Wiecie jak najprościej mogę coś takiego uzyskać?

Właściwie w jakiś sposób można posłużyć się SQLem. Ale tylko i wyłącznie SQL coś takiego umożliwia?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 czerwca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Osobiście proponuję po prostu zapisywać dane w bazie, np. MySQL (lub innej) i pobierać dane w php właśnie z bazy. Dobry byłby tu jakiś system szablonów jak twig czy smarty do lepszego rozdzielenia logiki php od prezentacji.

Potem możesz przesyłać dane od użytkownika do php (ajax), odpowiednio je zwalidować i dodać dane do bazy. Proponuję również pomyśleć nad ewentualną archiwizacją starych danych jeśli ma to sens w danym projekcie.

Możesz też np. modyfikować bezpośrednio div z pominięciem input. Sam wdrażam coś takiego właśnie na jednej ze stronek dla klienta komercyjnego. Założeniem była obsługa strony przez człowieka, który nie wie co to html, wordpress itp. Elementom, które będzie można edytować nadaję więc atrybut contenteditable=true jeśli zostanie wykryte zalogowanie (na admina), a następnie po zmianie i zatwierdzeniu ich wysyłam dane do bazy. Zaletą tego jest fakt, że klient zmienia sobie teksty bezpośrednio na stronie w zachowaniem css, więc od razu widzi jak to będzie wyglądać.
0 głosów
odpowiedź 27 czerwca 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Jeśli to takie małe lokalne użyj sqlite. Zawsze można też pomyśleć o CMSie opartym na plikach.
komentarz 30 czerwca 2017 przez kordix Gaduła (3,910 p.)

No właśnie SQL to pierwsze co pomyślałem, ale szukałem jakiegoś innego, szybszego sposobu. Jak się wykonuje dużo takich operacji to niefajnie cały czas wysyłać kwerendy do bazy. 

Zaletą tego jest fakt, że klient zmienia sobie teksty bezpośrednio na stronie w zachowaniem css

Nawet jakieś długie teksty po prostu przechowujesz w rekordzie SQL? 

komentarz 30 czerwca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Lepiej wiele razy odczytać coś z bazy danych niż z systemu plików. Z wielu powodów, ale jednym z nich może być chociażby analiza danych. Lepiej pozostawić bazie sortowanie, segregowanie itp. wyników, niż pobierać wszystko jak leci z pliku i analizować w PHP.

Ponad to możesz jednym zapytaniem pobrać więcej danych i potem sobie je porozdzielać w PHP wg uznania.
komentarz 30 czerwca 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Zawsze jest MongoDB. Nierelacyjne bazy danych są szybsze. A jeszcze szybszy jest Redis.
komentarz 30 czerwca 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Nie zawsze szybkość jest kwestią najważniejszą, szczególnie jeśli chodzi o mikrosekudy, których nikt nie odczuje.

Po za tym bazy relacyjne mają wiele zalet związanych m.in. z bezpieczeństwem i możliwością stworzenia rozbudowanych i bardzo czytelnych struktur. Nie miałem szczerze mówiąc okazji pracować z bazami nierelacyjnymi, ale nie chciałbym tutaj w tym temacie rozwijać dyskusji na temat zalet jednych i drugich.
komentarz 30 czerwca 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Wszystko ma swoje przeznaczenie. Modelowanie rzeczywistości i integralność danych vs szybkość i większa dowolność.

Wszystko dla ludzi. Byle tylko rozsądnie i bezpiecznie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 483 wizyt
–1 głos
4 odpowiedzi 908 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2015 w PHP przez DariuszH Gaduła (3,100 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 347 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez alpha.netrunner Gaduła (4,690 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...