• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy dam sobie radę na studiach?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,031 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2017 w C i C++ przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Witam! Od października będę studiował prawdopodobnie informatykę na AGH i niestety nie wiem czy sobie poradzę z programowaniem. Do tej pory nie miałem żadnych problemów z matematyką i fizyką,ale za bardzo nie przyłożyłem się do informatyki w liceum(głównie mieliśmy podstawy c++). Nawet nie chodzi o to,że nie jestem w stanie tego zrozumieć tylko poza szkołą w domu nie robiłem praktycznie nic z programowania,ponieważ miałem bardzo dużo obowiązkówm,a z racji tego,że nauczycielka infy niewiele od nas wymagała to olałem ten przedmiot. Wiem,że na 1 roku na studiach liczy się głównie matma,ale dobrze byłoby też ogarniać to programowanie,bo samo skończenie studiów nic mi nie da. Od gimnazjum planowałem,że pójdę na studia informatyczne( ze względu na duże zarobki),wiedziałem,że są programiści,którzy piszą różne programy,ale niestety nie wnikałem w szczegóły i nawet nie wiedziałem,że  na tym etapie nauki mógłbym po prostu zacząć uczyć się podstaw jakiegoś języka programowania. Głównie jest to wina środowiska w ktorym żyję,gdzie nie znam żadnego informatyka.Szkoda,bo taka znajomość mogłaby mnie skłonić do rozpoczęcia nauki programowania. Oczywiście teraz przez wakacje zająłem się na poważnie programowaniem,ale ogromnie żałuję,że nie zacząłem tego robić kilka lat wcześniej. Na forach,youtube ciagle można poznać historie osób,które już w podstawówce zaczynały programować. Teraz jestem załamany,że nie zająłem się tym wcześniej,bo na studiach będę miał na pewno trudniej niż osoby,które w tym siedzą od lat a przede wszystkim zamiast rozglądać się za pierwszą pracą będę dopiero ogarniał podstawy. Wiem,że zaraz znajdą się osoby,które będą pisać że sobie poradzę itd.(ja w to nie wątpie,może nie jestem jakimś mega mózgiem,ale zawsze sobie z przedmiotami ścisłymi radziłem). Do programowania trzeba wg mnie podejśc na spokojnie,a nie wydaje mi się,że na studiach przy tylu obowiązkach będzie to możliwe. Myślicie,że jestem w stanie wyjść na ludzi biorąc pod uwagę to,że obecnie uczę się podstaw JAVY po 4-8h dziennie? Czytałem,że większość osób dopiero na studiach zaczyna programować,ale patrząc na fora internetowe jestem przerażony,bo tam niektórzy zaczynali w wieku 10-14 lat. Z tego wynikałoby,że jestem wiele lat do tyłu.Nie wiem czy moje obawy są uzasadnione czy raczej niewiele osób zaczyna tak wcześnie.Proszę o szczere odpowiedzi

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 26 czerwca 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
Szczera odpowiedź jest taka, że nie wiadomo i tylko Ty sam możesz to sprawdzić.

P.S. Jakbyś sobie pomyślał o osobie, która podejmuje życiowe decyzje na podstawie tego, co anonimowy użytkownik napisze jej na forum?
komentarz 26 czerwca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Mi nie chodzi o podjęcie za mnie decyzji tylko o odpowiedź na pytanie czy będę w w stanie sobie poradzić. Tak jak pisałem nie jestem osobą niezwykle inteligetną,kreatywną,która po chwili zastanowienia ma świetne pomysły na rozwiązanie danego problemu,ale nie jestem też jakimś tępakiem. Na studiach oczywiście nie mam zamiaru tracić czasu na jakieś głupie imprezy tylko wykorzystać każdą wolną chwilę na własny rozwój
komentarz 26 czerwca 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)

Mi nie chodzi o podjęcie za mnie decyzji tylko o odpowiedź na pytanie czy będę w w stanie sobie poradzić.

No ale właśnie tego nie wie nikt. Statystycznie patrząc, jeśli będziesz się choć trochę przykładał, to powinieneś skończyć studia. Ale czy tak będzie, to Ty sam nie jesteś w stanie ocenić, bo przykładowo możesz się zakochać i wtedy nauka może zejść na drugi plan, a Ty ze swoją drugą połówką będziesz jeździł autostopem po świecie.

komentarz 26 czerwca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Taką opcję uważam za niemozliwą w moim przypadku.W sumie zadałem złe pytanie,bo raczej nie mam obaw co do skończenia studiów tylko czy do momentu ich zakończenia jest szansa zdobyć wystarczająco dużo umiejętności w programowaniu by zdobyć ciekawą,rozwijającą pracę najlepiej dobrze płatną.Wiem,że takich rzeczy nikt nie przewidzi,ale raczej mi chodzi o takie dane statystyczne od osób,które mają jakieś doświadczenie w tych sprawach
komentarz 26 czerwca 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
Statystycznie im więcej dajesz od siebie, im więcej piszesz projektów i im bogatsze masz portfolio, tym później większe hajsy :)

Studia można porównać do samodzielnego odkrywania zakątków świata. Wykładowcy są tylko po to, by co jakiś czas stanąć na Twojej drodze i wskazać Ci kierunek. A Ty musisz iść sam, sam musisz poznawać otoczenie, wybierać co chcesz obejrzeć dokładniej, rozmawiać z lokalną ludnością i poznawać ich zwyczaje. I im więcej poznasz zwyczajów i ludzi (kontakty), którym Ty pomożesz lub oni Tobie, tym bardziej w przyszłości będzie to procentować.
komentarz 26 czerwca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
No rozumiem,ale czy okres studiów w zupełności wystarczy (w większości przypadków)na opanowanie umiejetności programowania w takim stopniu,by znaleźć rzeczywiście dobrze płatną pracę. Teraz może być coraz gorzej pod tym względem,bo informatyków jest co raz więcej.Kasa nie jest dla mnie najważniejsza,ale warto byłoby pracować za stawkę wyższą niż średnia krajowa,bo nie po to ludzie uczą się po nocach,by potem zarabiać niewiele więcej od kasjera w supermarkecie.

PS Chodziłem do klasy z kolegą,który zacząl programować w gimnazjum i mówił mi ostatnio,że musi sobie wszytsko poprzypominać bo przez ostatnią klasę liceum nie programował w ogóle (zaczął naukę kilku języków i na tym poprzestał). Myślisz,że wśród osob ktore zaczynają najwczesniej najwiecej jest takich osób jak on? Nie chodzi mi tu o rywalizowanie z innymi tylko o to,czy mam podstawy do obaw czy za kilka lat uda mi się znaleźć dobrą pracę.
1
komentarz 26 czerwca 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)

Odpiszę krótko. Jeśli myślisz, że studia przygotują Cię do dobrze płatnej pracy, to się mylisz. Zamiast teraz siedzieć i czekać aż ktoś Ci odpisze, to otwórz dokumentację i zacznij pisać swoje pierwsze programy.

Myślisz,że wśród osob ktore zaczynają najwczesniej najwiecej jest takich osób jak on?

Myślę, że pora przestać rozmyślać o pierdołach, które nic nie wnoszą, tylko skupić się na pracy z kodem :) Powodzenia!

0 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)

(Nie czytając Twojej historii - wybacz) Napiszę tak (nie wiem czy dobrze to ujmę ale tak mi się wydaje):
Jeśli chcesz się uczyć i rozwijać to na 100% dasz rade (nawet jeśli uważasz że Ci to nie wychodzi, to uwierz musi w końcu zaskoczyć za którymś razem);

Jeśli nie chcesz się uczyć, a tylko "studiować" to też dasz rade (znam osoby które zdają inżynierkę, a za bardzo nie umieją programować, ledwo ogarniają podstawy html i css ) - być może będzie trzeba powtarzać jakiś przedmiot, ale dasz rade;

Jeśli idziesz po to żeby "oni" Ciebie nauczyli to nie dasz rady.

komentarz 26 czerwca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Ja raczej mam ambitne podejście, teraz w   wakacje dużo siedzę nad programowaniem i mam zamiar juz teraz zaczać ogarniać analize,żeby mieć łatwiejszy start.
komentarz 26 czerwca 2017 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Głównie zależy mi na tym,żeby od razu po studiach zdobyć dobrze płatną pracę,bo co do samego ukończenia studiów raczej nie mam dużych obaw
komentarz 27 czerwca 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Jesli zalezy Ci na samym zaliczeniu analizy to moze eTrapez
0 głosów
odpowiedź 27 czerwca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Jeśli nie jesteś tępy to dasz radę. Czyli rozszerzona matura z matmy na minimum 30-40%
komentarz 27 czerwca 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Z takimi wynikami na AGH się nie dostanie. Poza tym wynik z matury z matematyki nic nie mówi. To tylko cyferki.
komentarz 27 czerwca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Te cyferki jednak świadczą czy umie logicznie myśleć. Rozszerzona matura tym się różni od podstawowej że jednak trzeba trochę przy zadaniach pogłówkować. Jak się umie myśleć to da się rade ze wszystkim.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 7,094 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 6,420 wizyt
–3 głosów
2 odpowiedzi 833 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...