• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy ten komputer jest dobry?

Object Storage Arubacloud
–1 głos
472 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2017 w Sprzęt komputerowy przez Hlerric42 Nowicjusz (150 p.)

Witam wszystkich ! Mam pytanie, czy złożony komputer jest dobry? Zastanawiałem się nad zmianą karty graficznej,ale cóż, nie mam w tym doświadczenia, komputer złożyłem na razie na morele: https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/procesory-45/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=158722

komentarz 26 czerwca 2017 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Jest ok.

7 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 26 czerwca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
wybrane 26 czerwca 2017 przez Hlerric42
 
Najlepsza
  • 500W PSU to przesada
  • za 100zł więcej masz znacznie nowszy GTX 1050 lub opcje AMD
  • jeśli to do gier, to przesadzony procesor względem grafiki
1
komentarz 26 czerwca 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Czemu przesada? Będzie miał zapas jeżeli w przyszłości będzie chciał upgradować. A 400W nie opłaca się brać. Co do procesora to nie wymienia się go tak często jak GPU, więc lepiej jest wziąć procesor, który starczy na dłużej i nieco gorszą grafikę.
komentarz 26 czerwca 2017 przez niezalogowany

@up - "przesadzony procesor względem grafiki"

750Ti nie pozwoli na komfortową grę w nowsze tytuły w FHD. Chyba, że na minimalnych ustawieniach.

komentarz 26 czerwca 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Tak tylko powiedział wcześniej o zmianie grafiki na gtx1050 lub rx460/560, więc względem tego mówiłem o procesorze, a nie względem 750ti
komentarz 26 czerwca 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

Obecnie narzut na procesor w grach jest baaardzo ograniczany (patrz DX12, Vulkan API lub po prostu na nowsze karty graficzne i sterowniki), poza tym o wiele większa część mocy obliczeniowej komputera jest skupiona właśnie na karcie graficznej, która jest "intensywniej" wykorzystywana w grach. Między innymi dlatego osoby kupujące komputer do gier robią zestaw przykładowo z pentiumem g4560 kosztującym ~250 zł i kartą graficzną ze średniej półki, typu 1060 6gb lub RX 480/580 8gb (aktualnie te katy ciężko dostać ze względu na rosnącą cenę kryptowalut, ale gdy ceny BTC, ETH spadną, to ceny kart spadną poniżej "normalnej" ceny). I nie, nie jest tak, że procesor wymienia się rzadziej. Rzadziej wymienia się kartę graficzną. A wiesz dlaczego? Są 3 główne przyczyny:

  • Cena (porównaj ceny kart graficznych z cenami procesorów. Oczywiście mówimy tutaj o sektorze mainstream)
  • Karty graficzne są podłączane poprzez PCI-E przez co są kompatybilne z każdą płyta główną, a co za tym idzie z procesorem i wszystkimi innymi podzespołami komputera. Dzięki temu można kartę graficzną przenieść że starego komputera, czy zrobić upgrade bez wymiany połowy podzespołów, co jest często wymuszane w przypadku wychodzenia nowych generacji procesorów, socketów, pamięci RAM
  • Rynek procesorów jest zdecydowanie bardziej dynamiczny od rynku kart graficznych. Wystarczy popatrzeć ile generacji procesorów wyszło lub ma wyjść w latach 2015-2020 i porównać to z kartami graficznymi.
komentarz 26 czerwca 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Rynek procesorów jest bardziej dynamiczny? Praktycznie stoi w miejscu. Teraz za sprawą Ryzenów coś się zmieniło. Ludzie dalej siedzą na Sandy Bridge i zupełnie nie opłaca się im wymieniać na nowsze generacje. A różnica między kartami graficznymi z 2011 roku, a 2016/17 jest ogromna.

Łatwiej wymienić kartę graficzną, bo w przypadku procesora musisz najczęściej kupić do tego nową płytę, czasami nawet ramy.
komentarz 26 czerwca 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Policz ile socketów wyszło do procesorów, a ile wyszło do GPU... A tak na poważnie, to procesory przebijają granice procesów technologicznych, zaczyna się używać germaknku krzemu zamiast krzemu, jakieś zaawansowane rzeczy się dzieją, są ogromne zmiany architektoniczne (ryzen), wielkie błędy (gluty pod IHS'em), dużo nowych socketów, a GPU sobie płynie nie wprowadzając zadnych większych innowwcji, ponieważ nie ma przed sobą postawionych aż tak wielkich ograniczeń. W latach 2011-17 wyszło więcej generacji procesorów niż GPU za sprawą tego, że przy GPU nie ma aż tak wielkich ograniczeń konstrukcyjnych, technologicznych jak przy CPU. Wydajność kart graficznych zwiększa się o wiele szybciej niż wydajność procesorów, ale tą moc obliczeniową musi coś wykorzystać, przykładowo gry. Problem jest w tym, że zbudowanie nawet takiego "niezbyt zaawansowanego" monitora 4k@144fps jest dość ciężkie i kosztowne. Ja u siebie w komputerze nie wymieniałem GPU od 7 lat, a w tym czasie zmieniałem procesor 3 razy, między innymi ze względu na ograniczenia przez niego stawiane (procesor wymusza socket, pamięć ram, płytę główną, a karta graficzna sobie siedzi). Chciałem w maju sobie wymienić kartę graficzną, ale odłożyłem to na później i teraz żałuję, bo górnicy wszystko powykupowali.
komentarz 26 czerwca 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Karcie graficznej dużo szybciej zaczyna brakować mocy w porównaniu do procesora, dlatego jest częściej wymieniana. Mając dobrą kartę graficzną bez problemu pograsz sobie na i7-2600k/i5-2500k, a mając nowy procesor np. i7-7700k, ale starą kartę graficzną z 2011 roku będziemy mieli dużo gorszą wydajność.
komentarz 26 czerwca 2017 przez Hlerric42 Nowicjusz (150 p.)
+1 głos
odpowiedź 26 czerwca 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Co będziesz robił na tym komputerze: pracował na pakietach biurowych, programował, renderował filmy, grał itp?
komentarz 26 czerwca 2017 przez Hlerric42 Nowicjusz (150 p.)
Ten komputer ma być przynajmniej żeby poszedł na full GTA V
komentarz 26 czerwca 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Niestety, żeby działało GTA V na full za kartę graficzną zapłacisz minimum dwa razy więcej.
komentarz 26 czerwca 2017 przez Hlerric42 Nowicjusz (150 p.)
napisałem że się nie znam na komputerach, braki mi doświadczenia
0 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Najnowszych gier na tym nie odpalisz na full, moze na średnich, albo niskich.
0 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Kartę zmień na rx460/560 4gb, płytę Asrock h110m dvs3.0 bo ma fabrycznie zaktualizowany BIOS. Ramy 1x8gb 2400mhz, buda regnum rg2 lub jak nie możesz dołożyć SPC Brutus m10, Zasilacz Chieftec cps-500s, hdd Toshiba p300 1tb, bo WD jest głośne.
0 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2017 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
W koszyku masz TP-Link na PCI, a mobo takiego slotu nie ma. Do tego układ taki jest zintegrowany.
–2 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2017 przez Kamil Czech Dyskutant (7,700 p.)
Za tyle pieniędzy kupisz dużo lepszy komputer np. ten

http://allegro.pl/okazja-i5-4x3-7ghz-gtx1060-6gb-8gb-500g-vr-win7-10-i6725016006.html
komentarz 26 czerwca 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Fajne fajerwurki mogą się dziać z tym zasilaczem. Poza tym w tym komputerze siedzi GTX 1060 z 3gb vram, a nie 6gb jak to sugeruje opis. W dodatku arcystary procesor też nie jest atutem.

Podobne pytania

–2 głosów
2 odpowiedzi 356 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2018 w Sprzęt komputerowy przez Neearu Początkujący (250 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 398 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 438 wizyt
pytanie zadane 25 września 2015 w Offtop przez niezalogowany

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...