• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Szkodliwe oprogramowanie, a programowanie webowe.

+1 głos
475 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2017 w Bezpieczeństwo, hacking przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Witajcie!

Na niedzielny wieczór mam takie pytanie do luźnej dyskusji. Otóż zastanawiam się na jak dużo w obecnym czasie pozwalają języki webowe jeśli chodzi o złośliwe oprogramowanie? To znaczy, czy samo wejście na jakąś stronę może być szkodliwe dla naszego komputera?

Podejrzewam, że jeśli chodzi o poziom niebezpieczeństwa to z pewnością będą przewodzić języki wykonywane po stronie użytkownika jak js (to dlatego jeszcze do niedawna go niektórzy wyłączali w przeglądarkach?? ), ale mogę się mylić.

Zapraszam do dyskusji! :D

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 25 czerwca 2017 przez niezalogowany

To znaczy, czy samo wejście na jakąś stronę może być szkodliwe dla naszego komputera?

Tak, patrz tutaj: https://nakedsecurity.sophos.com/2016/06/20/ransomware-thats-100-pure-javascript-no-download-required/

komentarz 25 czerwca 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Obecnie chrome nie pozwala skryptom JS dostać się do plików lokalnym komputerze klienta, więc chrome jest już raczej przed tym zabezpieczony.
komentarz 26 czerwca 2017 przez Magicone Nałogowiec (45,100 p.)

Żadna współczesna przeglądarka na to nie pozwala. Jednoznacznie na postawione w tezie pytanie można odpowiedzieć: to zależy.

Z resztą tak jak wszystko. JS w przeglądarce ma mocno okrojone prawa do bardziej atrakcyjnych manipulacji bez wyraźnej zgody użytkownika. Problem jest taki, że... użytkownik się po prostu zgadza. I tym samym daje prawo do przechodzenia aplikacji (tak nazwijmy naszego potencjalnego szkodnika), pobierania plików, dostępu do kamery, mikrofonu i reszty możliwości jakie oferuje chociażby sam WebRTC. I problem pojawia się chociażby po pobraniu zainfekowanego pliku, który jest dość niepozorny dla przeciętnie słabego antywirusa, no bo hej, jaki lokalny HTML może stanowić większe zagrożenie dla użytkownika? A okazuje się, że w czasach FileAPI może sobie bezproblemowo wygenerować jakiś pliczek, a nasz średnio inteligentny użytkownik odpala sobie go i jak to się mawia "strange things are happening".

Podsumowując, korzystając świadomie i równie świadomie wybierając uprawnienia jakie przyznajemy różnym stronom zmniejszamy prawdopodobieństwo tego, że zostaniemy w jakiś sposób zaatakowani przez potężnego hakera ( ͡° ͜ʖ ͡°). Warto też wspomnieć, że ludzie to tylko ludzie, często przy implementacjach konkretnych rzeczy się mylą, a także people are awesome, ludzie to skurczybyki bobry, które wykorzystują owe błędy do swoich bardziej lub mniej ambitnych celów. Ostatni przykład, który obszedł się z szumem był bodajże wał z historyAPI, które przeciążone ilością danych powodowało crashowanie się przeglądarki. Anyway, producenci przeglądarek szybko łatają dziury w swoim oprogramowaniu i starają się utrzymać bezpieczeństwo użytkowników na wysokim poziomie. Jednym to wychodzi, innym mniej, ale przynajmniej się starają. I takim krokiem w ostatnim czasie było zablokowanie domyślnie, potencjalnie niebezpiecznej, wtyczki flash na stronach przez chrome.

+2 głosów
odpowiedź 25 czerwca 2017 przez Jakub Nowacki Początkujący (470 p.)
Przykładem wykorzystnia JS'a jest podatność XSS. Jeśli strona jest podatna na taki atak, to możliwe jest wydobycie ciasteczek sesyjnych użytkownika jeśli wejdzie na stronę z wstrzykniętym złośliwym kodem javascript. Prócz tego, jeśli istnieje możliwość wstrzyknięcia złośliwego kodu to dalej jest możliwości sporo, które mogą się skończyć nawet przejęciem komputera ofiary
0 głosów
odpowiedź 25 czerwca 2017 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
A jak jest jeśli chodzi o dostęp do informacji o użytkowniku, wykonywaniu czynności w tle albo ogólnie. Przecież sam js daje dostęp do obiektu okna, eventów związanych z myszką itd, co można by wykorzystać chociażby, do sterowaniem tego co robi użytkownik(?). Jak z tym jest?
komentarz 25 czerwca 2017 przez niezalogowany
Należy uciec z sandboxu

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 375 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 1,010 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2015 w C i C++ przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 335 wizyt
pytanie zadane 2 października 2016 w HTML i CSS przez niezalogowany

93,741 zapytań

142,677 odpowiedzi

323,294 komentarzy

63,323 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Twierdza Linux. Bezpieczeństwo dla dociekliwych

Aby uzyskać rabat -10%, użyjcie kodu pasja-linux, wpisując go w specjalne pole w koszyku.

...