• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dzielenie w systemie szesnastkowym

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,185 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez szym3ns Użytkownik (860 p.)
otagowane ponownie 22 czerwca 2017 przez Eryk Andrzejewski

Witam, tak jak w tytule, chciałbym się dowiedzieć jak podzielić dwie liczby w systemie szesnastkowym przez siebie, jednak nie mogę nigdzie znaleźć jakiegoś wytłumaczenia/poradnika. Szukam od godziny i nic, jedynie dodawanie, odejmowanie i mnożenie udaje mi się znaleźć, a dzielenia nigdzie, czyżby jest to aż tak niesamowicie trudne? cheeky Mam nadzieję, że nie i po prostu źle szukam ;)

Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć, albo zarzucić linkiem? Jedyne co mam to tylko przykład z ćwiczeń, ale nie mam pojęcia w jaki sposób został on rozwiązany..

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 21 czerwca 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Całkowita analogia do systemu dziesiętnego. Dzielisz przez liczbę trzycyfrową więc rozpatrujemy trzy cyfry od lewej liczby, którą dzielimy. W niej mieści się 6 naszych 27e. 6*27e = ef4. odejmujesz i wychodzi 108. Zero spada.

Przypomnij sobie jak to było w systemie dziesiętnym i do dzieła. Nihil noviwink

komentarz 21 czerwca 2017 przez szym3ns Użytkownik (860 p.)

W niej mieści się 6 naszych 27e.

No właśnie mam problem w tym fragmentem, w jaki sposób to sprawdziłeś? Mógłbyś opisać krok po kroku?

komentarz 21 czerwca 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Zamień na dziesiętne te liczby laugh 

4092 / 638 = 6 r 264

6 w szesnastkowym to 6, zaś 264 to nasze 108. 

Teraz z kolei widzisz, że w 108 nie mieści się ani jedno 27e, więc 0 spada. itd.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,366 wizyt
pytanie zadane 7 grudnia 2019 w C i C++ przez Programmingc100 Bywalec (2,620 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 913 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 210 wizyt
pytanie zadane 19 października 2023 w C i C++ przez Jerzy Użytkownik (930 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...