• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaka pamięć ram do tej płyty głównej?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
566 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2017 w Sprzęt komputerowy przez Ewelina Lichocka Nowicjusz (120 p.)
Posiadam płytę główną Asrock H97 anniversary. Mam w niej zamontowane 2  takie same kostki pamięci Ram ( Ballistix Sport 4GB 1,5V) włożone w niebieskie sloty.
Chciałabym dołożyć jeszcze 4GB Ram i tu moje pytanie, czy kostka musi być takiej samej firmy? Czy będzie działać w slocie, który jest czarny? Czym się one różnią? Czytałam że to DDR3 i DDR3L, chociaż wszędzie piszą że moja karta ma 4x DDR3L

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 21 czerwca 2017 przez niezalogowany
DDR3 i DDR3L różnią się napięciem zasilania (~1.5V i 1.35V). Teoretycznie (jeśli płyta wspiera moduły DDR3 i DDR3L, a u ciebie tak jest - "Supports DDR3/DDR3L 1600/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory"), DDR3L powinno działać razem z pamięciami DDR3, praktycznie - niektóre płyty główne nie chcą wstać w takiej konfiguracji. Dlatego na wszelki wypadek nie mieszaj napięć i dokup kości na 1.5V.

Kości nie muszą być takiej samej firmy, ale jest to zalecane - najlepiej dokupić taki sam model. Jeśli nie znajdziesz identycznych, to szukaj RAMu z takim samym taktowaniem i timingami (kości taktowane inną częstotliwością będą ze sobą działać, ale częstotliwość tych szybszych kości zostanie obniżona do wartości tych najwolniejszych; podobnie z timingami).

Czarny slot jest taki sam, jak niebieski, są kolorowane po to, żeby wkładać RAM do odpowiednich slotów, aby dwie kostki pracowały w dual channel.
komentarz 22 czerwca 2017 przez David Sundkikngs Obywatel (1,180 p.)
Ze specyfikacji Twojej płyty wynika że masz dwa sloty na pamięci 2x typu ddr3 i 2x  DDR 3L .Może to być pamięć dowolnej firmy .Twoja płyta obsługuje kości o MZH :

1600,1066 ,1333. i tego musisz się trzymać przy wyborze kosci
komentarz 23 czerwca 2017 przez niezalogowany
Ze specyfikacji wynika, że są 4 sloty obsługujące DDR3 i/lub DDR3L. Teoretycznie można "wymieszać" ze sobą te dwa typy (DDR3L można zasilać napięciem 1.5V), ale jak pisałem wyżej - nie zawsze chce to działać i czasem MemTest wywali milion błędów pomimo sprawnej kości.

I nie, nie musi; kości taktowane z częstotliwością >1600 MHz będą działać w 1600 MHz (czyt. ich taktowanie zostanie obniżone), ale nic złego z tego nie wyniknie. Błąd można tutaj popełnić raczej tylko kupując nieświadomie kości serwerowe z ECC, które nie będą działać na tej płycie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 206 wizyt
pytanie zadane 5 października 2019 w Sprzęt komputerowy przez keluf Nowicjusz (140 p.)
–1 głos
2 odpowiedzi 349 wizyt
pytanie zadane 16 października 2019 w Sprzęt komputerowy przez Atroxen Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 154 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...