• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zapisywanie id z bazy danych MySQL

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
463 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2017 w PHP przez BlvckFox Gaduła (4,240 p.)
Mam w bazie danych id zdjęcia, link do zdjęcia i opis zdjęcia. Chcialbym zeby uzytkownikowi tylko raz pojawiało się zdjęcie z bazy danych, więc muszę zrobić funkcje warunkową, która sprawdza, które zdjęcie już użytkownik widział i nie pokazywać tych, które już były - ale jak to zrobić, gdzie i w jakiej formie przechowywać ID widzianego obrazka?
W bazie MySQL przechowywanie id widzianego obrazka mija się trochę z celem. Cookies można usunąć. Co zrobić w takiej sytuacji?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 20 czerwca 2017 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Zrób sobie tabele id użytkownika z id zdjęcia.

Zgadzam się z kolegą. Dodaj jeszcze klucze obce z wymuszeniem integralności danych.

Przy 10 tysiącach zdjęć i dużej ilości użytkowników to duża ilość danych.

 Ta ilość danych to nic. Ludzie korzystają z relacji w bazach z tabelami po kilka giga.

Dodatkowo ciągła potrzeba bycia podłączonym do bazy danych.

A jak chcesz korzystać z bazy nie będąc podłączonym? 

komentarz 21 czerwca 2017 przez BlvckFox Gaduła (4,240 p.)

Więc całość powinna wyglądać tak?
 
Myśłałem nad tym na samym początku ale zrażała mnie myśl, że co chwilę będzie sprawdzało wszystkie id ale widzę, że optymalniej się tego raczej nie da zrobić. No to wracam do projektu, dzięki :)

komentarz 21 czerwca 2017 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

I pamiętaj. Korzystając z tej tabeli nie używaj podzapytań tylko kombinacji left join is null / is not null. 

+1 głos
odpowiedź 20 czerwca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
Zrób sobie tabele id użytkownika z id zdjęcia.
komentarz 20 czerwca 2017 przez BlvckFox Gaduła (4,240 p.)
Przy 10 tysiącach zdjęć i dużej ilości użytkowników to duża ilość danych. Dodatkowo ciągła potrzeba bycia podłączonym do bazy danych.
komentarz 20 czerwca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
Może opisz w jakim celu pokazujesz tez zdjęcia. To będzie lepiej Ci pomóc.

Jak na razie to nie widzę nic bardziej optymalnego niż tabela w bazie.
komentarz 20 czerwca 2017 przez BlvckFox Gaduła (4,240 p.)
Użytkownik wchodzi na pewną podstrone, widzi tam obrazek, opis obrazka i dwa buttony z napisami np. "Podoba mi się." i "Nie podoba mi się", po wciśnięciu na któryś z buttonów lub odświeżeniu obrazek zmienia się. W bazie danych przy obrazku będzie liczba kliknięć w "Podoba mi się" i "Nie podoba mi się".
komentarz 20 czerwca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
To jak nie chcesz zapisywać danych do bazy to dodaj guzik "Następny" albo "Już widziałem".

Jak masz dużą bazę zdjęć to możesz losować kolejność rekordów z bazy. Zawsze zmniejszasz prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się tego samego zdjęcia.

 

Nadal twierdzę że tabela w bazie to najlepsze rozwiązanie.
2
komentarz 20 czerwca 2017 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)
Skoro zapisujesz kliknięcia na podoba mi się i nie podoba to po co Ci jeszcze jakaś tabelka? Pokazujesz userowi tylko te zdjęcia, których nie ocenił.

M.
komentarz 21 czerwca 2017 przez BlvckFox Gaduła (4,240 p.)
To jest do zdjęcia ilość podoba mi się i nie podoba. Zapisuje tam liczbę +1 a nie id użytkowników którzy zagłosowali.
komentarz 21 czerwca 2017 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)
Już Ci wspomnieli poprzednicy - filtrowanie rekordów nawet jak w tej tabelce będzie ich sto tysięcy nie jest niczym nadzwyczajnym. Kwestia założenia właściwie indeksów i ogółem zaprojektowania tabel.

M.
0 głosów
odpowiedź 20 czerwca 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Zapisujesz do tabeli tylko zdjęcia, które widział user (id usera i id zdjecia) i przy wyświetlaniu zdjęcia sprawdzasz prostą instrukcją, które jeszcze zdjęcia możesz mu wyświetlić. Nie takie rzeczy w bazach się przechowywało i nie wydaje mi się żeby takie działanie było "złe". Po stronie klienta tego nie zrobisz.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,200 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 286 wizyt
pytanie zadane 25 października 2018 w PHP przez patrick167 Początkujący (260 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 588 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2017 w C# przez liledusty Obywatel (1,430 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,080 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...