• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Słońce,panele słoneczne - jak to działa?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
568 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2017 w Offtop przez seba Dyskutant (8,900 p.)
Witam mam pytanie na temat paneli słonecznych. Czy jeśli promienie słońca padają na panel o wymiarach (2x2)m to czy energia uzyskana w ten sposób jest wprost proporcjonalna do tej którą moglibyśmy uzyskać przez skupienie wiązki światła za pomocą szkła powiększającego.Bo tak się zastanawiam czy jeśli by tak budować mniejsze panele a zamontować im takie szkło powiększające to czy nie można by było uzyskać większej energii? Może jest to głupie pytanie no ale nie daje mi przestać o sobie zapomnieć.
komentarz 20 czerwca 2017 przez Benek Szeryf (90,990 p.)
Po pierwsze to doprecyzuj, czy pytasz o kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne.

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 20 czerwca 2017 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
Lupa skupia energię w jeden punkt/ w jednym punkcie, więc tylko jeden punkt, by się nagrzewał i możliwe iż wypaliłoby dziurę w panelu słonecznym, ale pewien nie jestem. A jeśli nic by się z panelem nie stało, to by się nagrzewał tylko jeden punkt niż cała powierzchnia panela i moim zdaniem wyprodukowałoby to mniej prądu lub tyle samo.
+1 głos
odpowiedź 20 czerwca 2017 przez obl Maniak (51,280 p.)
edycja 20 czerwca 2017 przez obl
Wiesz ile kosztuje zrobienie soczewki o średnicy 2m? Poza tym co byś w ten sposób uzyskał? Bo na pewno nie miniaturyzację układu.

Edit.

Poza tym taki panel z taką soczewką musiałby się cały czas obracać w kierunku Słońca bo inaczej punkt skupienia nie będzie padał na fotokomórkę no i oczywiście przy tak dużym skupieniu energii słonecznej raczej fotokomórka nie wytrzyma temperatury.
+1 głos
odpowiedź 20 czerwca 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)
Rozumiem, że chodzi Ci o skupianie na powierzchni panelu energii słonecznej z większej powierzchni za pomocą systemu soczewek?

Pewnym ograniczeniem jest tutaj wytrzymałość samych paneli, które mają założone znamionowe parametry pracy, w tym temperatury. Producenci paneli zastrzegają sobie prawo do zerwania umowy gwarancyjnej w przypadku zastosowania zewnętrznych, niededykowanych do danych paneli przyrządów optycznych, jak właśnie soczewki skupiające. W grę tutaj wchodzi nierównomierne rozłożenie obciążenia na powierzchni panelu.

Jest jeszcze inna sprawa. Wydajność ogniwa fotowoltaicznego spada wraz ze wzrostem jego temperatury pracy, a przecież przez skupianie energii z pewnego obszaru w jednym punkcie, drastycznie zwiększamy temperaturę tego punktu.
0 głosów
odpowiedź 20 czerwca 2017 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Ekspertem w dziedzinie fizyki, a tym bardziej paneli słonecznych nie jestem, więc się wypowiem. :)

Myślę, że w pewnym zakresie by to działało, np. gdyby soczewka była o średnicy 2m, a panel o średnicy 1,6, tylko ważne, aby panel był ustawiony przed ogniskiem soczewki tak, żeby w miejscu znajdowania się panelu skupiająca się wiązka trafiala na całą powieszchnię panelu. Może dałoby to dobry efekt przy mniejszym nasłonecznieniu. Ale jestem (prawie) pewien, że przy dużych różnicach np. soczewka 2m, a panel 20cm, poprawy by nie było, ale byś kurczaka przynajmniej miał gdzie ugrillować :D

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 852 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2017 w C i C++ przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 198 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2016 w C i C++ przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 533 wizyt

92,567 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,615 komentarzy

61,952 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...