• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki system? Czas na RETRO.

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,025 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
Bawię się RETRO-komputerem. Jego konfiguracja to: AMD Duron 900 MHz, 512 mega Ramu sdram, GPU zintegrowane z plytą główną: VIA Apollo (coś coś coś). Dysk 40 GB PATA. Potrzebuję propozycji, jaki dobry system wybrać (od WIN 95 do WIN 2000).

Za odpowiedzi dziękuję. Pozdrawiam

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 18 czerwca 2017 przez niezalogowany
wybrane 18 czerwca 2017
 
Najlepsza
Skoro ma to być zabawa, to postaw sobie na tym DOS i baw się w instalację pierwszego Windowsa, a później aktualizowanie go do nowszych wersji. (-:

Albo testowanie wczesnych wersji systemów, np. Windows Nashville, Whistler, Neptune.

Jeśli ma to być jakiś w miarę stabilny OS, to Windows XP.
komentarz 18 czerwca 2017 przez niezalogowany
Tak trochę to mi chodziło o system bez dosa. Nie lubię Windowsa XP, dlatego proszę o inne. Takie jeszcze jedno pytanie: Czy Windows NT 4.0 workstation ma CMD.EXE? Szukam systemu nawet bez MS-DOS PROMPT.
komentarz 18 czerwca 2017 przez niezalogowany
Ale dlaczego nie chcesz mieć wiersza poleceń? ;D Każdy system ma terminal.
komentarz 18 czerwca 2017 przez niezalogowany

Ja wiem. Bawię się aktualnie Millenniumem, tylko brakuje mi słynnego terminala z Windowsa XP wzwyż. MS-DOS PROMPT nie działa jak ja chce, dlatego zadałem pytanie. Proszę o odpowiedź na pytanie w poprzednim komentarzu. Z góry dzięki smiley

komentarz 18 czerwca 2017 przez niezalogowany
Nie jestem pewien, ale chyba w NT 4 jest już "standardowy" cmd.
komentarz 18 czerwca 2017 przez niezalogowany

Dziękuję, dam najlepszą odpowiedź smiley

komentarz 18 czerwca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 18 czerwca 2017 przez jpacanowski
Windows NT 4.0 ma konsolę. Nie chcesz konsoli to tylko Windows Me. Ogólnie nie rozumiem twojego pytania, bo jest zakręcone.

W 32-bitowych systemach Windows nie znajdzesz prawdziwego MS-DOS prompt. Znajdziesz tylko w Windows 95 / 98 bo to nakładki na MS-DOS...
+1 głos
odpowiedź 18 czerwca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 18 czerwca 2017 przez jpacanowski

Pewnie VIA Apollo 133...

Czas na retro? Trochę się spóźniłeś... to już trwa 2-3 lata... a u mnie jeszcze wcześniej... A epogeum było w 2016 roku...

Windows 2000 zdecydowanie nie... choć bardzo stabilny i do dzisiaj mówi się o tym jaki to stabilny ten system był to zdecydowanie był używany w celach pro, a nie w domach zwykłych Kowalskich. Nielicznych było wtedy stać na prawdziwy 32-bitowy system. Jak retro to raczej Windows 95 / 98. Ja bym np. zainstalował Windows 98 SE z nieoficjalnym Service Packiem do tego systemu, który jest bardzo popularny i na prawdę wiele błędów w tym systemie naprawia, jak i udoskonala sam system. Windows 95 / 98 jest nakładką na MS-DOS, a więc w każdej chwili możesz wyjść z Windowsa bezpośrednio do systemu MS-DOS. Wybacz, ale prawdziwy 32-bitowy system to nie retro, chyba że mówimy np. o BeOS itp.

Windows XP jest jeszcze zbyt modny i za nowoczesny żeby uznać go za retro. Tym bardziej, że jest używany w w około 80% bankomatach na całym świecie do dzisiaj bo jest niezawodny i nie potrzeba niczego lepszego...

W Windowsie 2000 to na pewno nie pograsz, a w gry DOSowe to już w ogóle... Oczywiście zależy czy będziesz grał.

To zależy też o jakim stopniu retro w ogóle mówimy. Czy PC AT, czy PC XT, czy może 386/486, czy może Pentium 1, a może Pentium III... Mam znajomego, który nie uznaje nic nowszego niż MS-DOS i Windows 3.11. A inni w ogóle nie uznają PC jako retro jeśli chodzi o komputery.

Ja mam akurat drugi komputer - Pentium III 800 MHz, 512 MB RAM i mam na nim Windows XP, ale to dlatego że nie interesuje mnie nic starszego jeśli chodzi o PC i nie interesują mnie również ani starsze ani nowsze gry niż Quake 2, Quake 3, Unreal Tournament, Half-Life, Half-Life 2 i również mogę sobie odpalić Visual C++ 2008 na którym programuję różne niskopoziomowe rzeczy i nie potrzebuję Core i7 ani Visual Studio 2017... A więc mogę się bawić i w retro i robić również wielkie rzeczy na tym samym komputerze... Po drugie, mam na to luz, bo jeśli chodzi o retro to PC mnie najmniej w tym interesują.

komentarz 18 czerwca 2017 przez Sinoviesta Nowicjusz (230 p.)
Tak btw to dlaczego na win 2000 nie pogra, a na xp już tak? Cale dziecinstwo na nim gralem i jedynie fifa miala problem.
komentarz 18 czerwca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Bo Windows 2000 miał powyłączane wiele usług, w tym wyłączony DirectX, w celu zwiększenia stabilności. Tak samo było w Windows Server 2003. Ba, w Windows Server 2003 to nawet usługa dźwięku systemowego była wyłączona.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 213 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 361 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2019 w Sprzęt komputerowy przez Przemek49 Obywatel (1,260 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 241 wizyt
pytanie zadane 14 września 2017 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...