• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zainstalować Linuxa na Macu?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
5,303 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez kroljulian2048 Początkujący (250 p.)
Mam problem. Otóż jestem użytkownikiem systemu Mac OS i chciałbym sobie testowo zainstalować Linuxa - jestem ciekawy co to za system, czy mi się spodoba itp. Skorzystałem z wpisów blogowych pana Mirosława, ale niestety - mój Mac nie ma wejścia na CD ani DVD, a gdy pobieram YUMI i w niego wchodzę, wyświetla się, że Mac OS nie obsługuje plików systemu Microsoft Windows. Czy coś źle robię czy może faktycznie to nie zadziała i trzeba szukać innej drogi? Niech ktoś mnie oświeci, bardzo proszę. Z góry dziękuję za odpowiedź.
komentarz 10 czerwca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Ale Linux to system Uniksowy tak jak Mac OS...

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 10 czerwca 2017 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
Jeżeli chcesz się tylko pobawić linuksem, to znajdź jakąś lekką dystrybucję na początek i zainstaluj ją sobie na maszynie wirtualnej np. używając oprogramowania VirtualBox. W sieci jest sporo poradników jak to zrobić. Dzięki temu nie pozbywasz się swojego systemu, i możesz wypróbować sobie system bez obaw, że coś zepsujesz.
komentarz 10 czerwca 2017 przez kroljulian2048 Początkujący (250 p.)
Dzięki, ale ryzykuję wtedy utratę danych. Przy instalacji Linuxa, tam gdzie są partycje.
komentarz 10 czerwca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
+2 głosów
odpowiedź 10 czerwca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Ale po co chcesz na macbooku/innym maku instalować Linuksa? Tak po prawdzie większość rzeczy na obydwu systemach działa podobnie (jak się już otworzy terminal).

Zamiast kombinować z instalacją, postaw sobie wirtualną maszynę. Jedyny sensowny sposób na linuksa na maku.
0 głosów
odpowiedź 10 czerwca 2017 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Najlepiej będzie, gdy najpierw zrobisz sobie obraz partycji wszystkich dysków w twoim komputerze, program np. grout może coś innego tak, abyś mógł system przywrócić jakbyś coś zepsuł. Botujesz to na pendrive programem np. unetboting . Wkładasz pendriva i odpalasz komputer z pendriva.

Możesz też linuksa uruchamiać z samego pendriva, tzw bootowanego, ale bez zapisu stanu maszyny, tak do zwykłego testowania.

Jakbyś chciał zainstalować linuksa na innym dysku, zewnętrznym jest to możliwe, np pendriva 3.0 lub 2.0 jest to możliwe, ale dla mnie przynajmniej zbyt wolne, ale jeśli masz możliwość włożenia jakiegoś innego dysku w sensie fizycznym to polecam, bo w tedy masz pewność, że jak coś klikniesz to ci partycji nie pousuwa i spokojnie zainstalujesz na całej przestrzeni dyskowej i będzie działało normalnie szybko.
0 głosów
odpowiedź 1 sierpnia 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
Jeśli masz maka pod intelem to można kombinować z instalacją, choć jak inni wcześniej pisali, nie różni się drastycznie bo oba są na rdzeniu unixa.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,137 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,064 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,353 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2016 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...