• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Arduino - czytnik RFID nie odczytuje karty

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,407 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2017 w Mikrokontrolery przez BigRedChick Początkujący (250 p.)
edycja 2 czerwca 2017 przez BigRedChick

Okej, zwracam się z moim problemem tutaj, bo już nie mogę z tym Arduino wytrzymać.

Otóż tworzę projekt w którym jednym z kluczowych elementów jest czytnik i karta RFID. Niestety, pomimo moich starań, szukania i kombinowania nic nie chce działać:

- karta i czujnik są standardowe (o, coś takiego: https://botland.com.pl/rfid/6765-modul-rfid-mf-rc522-1356mhz-spi-karta-i-brelok.html; jedyną rzeczą jaką mnie niepokoi to liczba 88 na odwrocie czytnika [nie wiem co ona oznacza, ale standardowym "czymś" jest chyba 92, ale nie wiem]

- do dyspozycji mam dwie płytki: Arduino Uno i Intel Edison. Próbowałem początkowo z Edisonem, ale brak odpowiednich tematów w internecie sprawił, że zmieniłem się na Arduino Uno, jednakże i tutaj nic nie działa :x

- próbowałem bardzo wielu różnych programów na obsługę kart i czujnika RFID z neta, ale żaden z nich nie chce działać (wgrywa się na płytkę, ale brak jakiejkolwiek reakcji na przykładanie karty). Dla przykładu wrzucę "najostatniejszy":

/*
 * --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 * Example sketch/program showing how to read data from a PICC to serial.
 * --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 * This is a MFRC522 library example; for further details and other examples see: https://github.com/miguelbalboa/rfid
 * 
 * Example sketch/program showing how to read data from a PICC (that is: a RFID Tag or Card) using a MFRC522 based RFID
 * Reader on the Arduino SPI interface.
 * 
 * When the Arduino and the MFRC522 module are connected (see the pin layout below), load this sketch into Arduino IDE
 * then verify/compile and upload it. To see the output: use Tools, Serial Monitor of the IDE (hit Ctrl+Shft+M). When
 * you present a PICC (that is: a RFID Tag or Card) at reading distance of the MFRC522 Reader/PCD, the serial output
 * will show the ID/UID, type and any data blocks it can read. Note: you may see "Timeout in communication" messages
 * when removing the PICC from reading distance too early.
 * 
 * If your reader supports it, this sketch/program will read all the PICCs presented (that is: multiple tag reading).
 * So if you stack two or more PICCs on top of each other and present them to the reader, it will first output all
 * details of the first and then the next PICC. Note that this may take some time as all data blocks are dumped, so
 * keep the PICCs at reading distance until complete.
 * 
 * @license Released into the public domain.
 * 
 * Typical pin layout used:
 * -----------------------------------------------------------------------------------------
 *             MFRC522      Arduino       Arduino   Arduino    Arduino          Arduino
 *             Reader/PCD   Uno/101       Mega      Nano v3    Leonardo/Micro   Pro Micro
 * Signal      Pin          Pin           Pin       Pin        Pin              Pin
 * -----------------------------------------------------------------------------------------
 * RST/Reset   RST          9             5         D9         RESET/ICSP-5     RST
 * SPI SS      SDA(SS)      10            53        D10        10               10
 * SPI MOSI    MOSI         11 / ICSP-4   51        D11        ICSP-4           16
 * SPI MISO    MISO         12 / ICSP-1   50        D12        ICSP-1           14
 * SPI SCK     SCK          13 / ICSP-3   52        D13        ICSP-3           15
 */

#include <SPI.h>
#include <MFRC522.h>

#define RST_PIN         9          // Configurable, see typical pin layout above
#define SS_PIN          10         // Configurable, see typical pin layout above

MFRC522 mfrc522(SS_PIN, RST_PIN);  // Create MFRC522 instance

void setup() {
	Serial.begin(9600);		// Initialize serial communications with the PC
	while (!Serial);		// Do nothing if no serial port is opened (added for Arduinos based on ATMEGA32U4)
	SPI.begin();			// Init SPI bus
	mfrc522.PCD_Init();		// Init MFRC522
	mfrc522.PCD_DumpVersionToSerial();	// Show details of PCD - MFRC522 Card Reader details
	Serial.println(F("Scan PICC to see UID, SAK, type, and data blocks..."));
}

void loop() {
	// Look for new cards
	if ( ! mfrc522.PICC_IsNewCardPresent()) {
		return;
	}

	// Select one of the cards
	if ( ! mfrc522.PICC_ReadCardSerial()) {
		return;
	}

	// Dump debug info about the card; PICC_HaltA() is automatically called
	mfrc522.PICC_DumpToSerial(&(mfrc522.uid));
}

Jak wszystko jest podłączone?

Sprawdzałem kilkukrotnie, więc wszystko powinno być okej, zwłaszcza że świeci się diodka od zasilania na czujniku. Niestety, gdy odpalę monitor portu szeregowego to moim oczom ukazuje się komunikat:

I ja już nie wiem co z tym zrobić. Męczę się z RFID'em kilka dni, żongluję programami, bibliotekami - nic. Być może po prostu karta i/lub czujnik są zepsute/niekompatybilne, ale nowe dotrzeć mogą dopiero po weekendzie, a może rozwiązanie czai się gdzieś indziej. Jeśli potrzebne są jeszcze jakieś dodatkowe testy, udzielenie informacji, screeny, zdjęcia - proszę pytać. Z góry dziękuję za pomoc :)

 

EDIT: O, jeszcze dorzucę że czasem czujnik ma problem z poprawnym podłączeniem się, w sensie: wpinam do płytki stykowej do już podłączonych "kabelków" i muszę chwilę popoprawiać jej ułożenie, pokombinować aby zaczęła się palić diodka od zasilania. Może jest to ważne, może nie - nie wiem :x

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 8 listopada 2017 przez Karol Kluziak Obywatel (1,210 p.)
wybrane 8 listopada 2017 przez BigRedChick
 
Najlepsza
Ja miałem problem podobny. Też wszystko dobrze podłączałem, kod z internetu kopiowałem ale nadal nic nie działało. Tylko że moduł kupiłem na eBay.com. Zamówiłem drugi moduł i ten już działał. Ten pierwszy okazał się być zepsuty. Ale to nie musi być przyczyną u ciebie, więc jak masz czas to zamów jakiś tani moduł na eBayu i sprawdź czy działa.
komentarz 8 listopada 2017 przez BigRedChick Początkujący (250 p.)
Ostatecznie rzeczywiście wyszło, że moduł był popsuty, bo zamówiłem nowy RFID i wszystko działało.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 82 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 464 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2019 w Mikrokontrolery przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 407 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2018 w Mikrokontrolery przez Stami Gaduła (3,790 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...