• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk HDD "wyłącza" się przy zapisie dużego pliku

Object Storage Arubacloud
0 głosów
231 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2017 w Sprzęt komputerowy przez Baron Rafau Początkujący (330 p.)
Mam w komputerze 2 dyski - SSD i HDD. I mam problem tylko z tym drugim. Otóż gdy zapisuję na nim duże pliki, to prędkość zapisu po pewnym czasie spada do 0. Nie działa wtedy też odczyt. Tracę po prostu do niego dostęp. Nie pomaga czekanie. Dopiero odłączenie od prądu komputera i włączenie go przywraca jego sprawność (ponowne uruchomienie nie pomaga). Sprawdzałem różne gniazda SATA i to samo. Komenda chkdsk oraz programy do sprawdzania dysków nie wykrywają z nim żadnych problemów. Żadnych bad sectorów. Według tych programów kondycja mojego dysku jest dobra. Mam włączone AHCI, ale nie chcę go wyłączać, bo SDD wtedy gorzej by działał i zmniejszyłaby się jego żywotność. Jest jakieś rozwiązanie tego problemu, oprócz kupna nowego dysku?
komentarz 1 czerwca 2017 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
A po odłączeniu SSD, działa dobrze?
komentarz 1 czerwca 2017 przez Baron Rafau Początkujący (330 p.)
Kiedyś gdy nie miałem SSD i system był na HDD to rzadko zdażało mu się dziać to samo, tylko, że wtedy był na nim system i kończyło się to blue screenem. Po kupnie SSD i uczynieniu tego HDD dyskiem drugorzędnym  z pół roku był spokój. Teraz znowu zaczęło się to dziać. Może im bardziej jest zapełniony (500GB wolnego miejsca) tym gorzej chodzi?
komentarz 1 czerwca 2017 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Możesz zrobić SMART dysku dla pewności, ale moim zdaniem to coś z płytą główną.
komentarz 1 czerwca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
  • Czy to się dzieje w laptopie czy stacjonarnym?
  • Czy HDD podpięty jest jako przez ODD?
  • Jaka pojemność tego HDD, typ, model.
  • Jaki to laptop?

Miałem podobny przypadek w Laptopie Dell Inspirion. Wsadziłem dysk HDD 1 TB WD Black do kieszeni ODD i czasem BIOS go widział czasem nie. Jak był w BIOSie to Win go nie widział. A jak widział go Win to działo się to samo co u Ciebie. Przy kopiowaniu dużych plików dysk znikał z Systemu!

Okazało się że to wina złego sterownika na płycie głównej. Nowsze wersje tego laptopa działają ok.

Jak dałem dysk 500 GB wszystko jest ok.

komentarz 2 czerwca 2017 przez Baron Rafau Początkujący (330 p.)

To jest PC a nie laptop.

Model płyty głównej to MSI 760GM-P23 (FX)

A tu info o dysku - 530 GB wolnego miejsca:

komentarz 2 czerwca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
Mnie martwi C5, C6, C7 i C8.

Puść defragmentację.
komentarz 2 czerwca 2017 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)

Mnie martwi C5, C6, C7 i C8.

Puść defragmentację.

Są w porządku, przecież ich wartości są na zero. A defragmentacja w przypadku błędów CRC i tak nic nie daje, jedynie w przypadku parametru C5 o ile byłby mały to mogłaby pomóc, ale jest 0. 

Możesz sformatować dysk, może ci pomoże. 

komentarz 2 czerwca 2017 przez Baron Rafau Początkujący (330 p.)

Przy defragmentacji dysk także odmawia posłuszeństwa.

Teraz nawet przy małych plikach nie chce działać i cały czas na 100% użycia przy prędkości 0:

Spróbuję sformatować jeśli uda mi się zrobić backup, ale format raczej nie pomoże bo już kiedyś był formatowany i dopóki znowu nie został zapełniony danymi chodził dobrze.

komentarz 2 czerwca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
A jaki masz system?

Jak większy niż Win 7 to może wina stronicowania. Spróbuj wyłączyć to cholerstwo.
komentarz 2 czerwca 2017 przez Baron Rafau Początkujący (330 p.)
Windows 10 Creators update.

Jak widać na powyższym screenie stronnicowanie jest wyłączone dla tego dysku.
komentarz 2 czerwca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
Boje się że to coś z dyskiem jednak.
komentarz 2 czerwca 2017 przez Baron Rafau Początkujący (330 p.)
Sprawdzę potem jeszcze ten dysk na innych komputerach
komentarz 2 czerwca 2017 przez Baron Rafau Początkujący (330 p.)

Hmmm... Podłączyłem ten dysk do innego komputera i testowo skopiowałem na niego 50GB. Wszytko poszło bez problemu. A więc chyba to wina mojej płyty głównej.

komentarz 2 czerwca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
Na to wychodzi.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 57 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2023 w Sprzęt komputerowy przez pionk18 Obywatel (1,590 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 102 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez HEROS11FMXD Początkujący (340 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 288 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,542 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...