• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Granica ciągu - wzór na liczbę e.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,941 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez dominik17 Użytkownik (500 p.)

Cześć,

Czy wiecie jak w poniższym zadaniu pozbyć się 2 i sprowadzić do wzoru lim(1+a/x)^x ?

Będę wdzięczny za nakierowanie jak to zrobić :)

 

komentarz 31 maja 2017 przez dominik17 Użytkownik (500 p.)

Nie wiem czy powinienem założyć do kolejnego pytania osobny wątek. W razie czego usunę ten komentarz. 

Chciałbym poradzić się was odnośnie innego zadania, w którym wychodzi mi inny wynik niż powinien a nie wiem dlaczego.

komentarz 31 maja 2017 przez niezalogowany

Źle stosujesz metodę - musisz podstawić te potęgi tak, żeby po ich wymnożeniu uzyskać dokładnie takie samo wyrażenie, jakie było wcześniej. Na czerwono rozpisałem ci, o co chodzi (jestem kiepski w tłumaczeniu, wybacz).

Tylko w tym miejscu miałeś błąd.

I oczywiście drugi limes w takim przypadku będzie liczba odwrotną do tego, co ty wyliczyłeś. 

komentarz 31 maja 2017 przez dominik17 Użytkownik (500 p.)
Nie zgodzę się z tym, że jesteś kiepski w tłumaczeniu. Dzięki twojej pomocy od razu zauważyłem co cały czas robiłem źle. Szkoda, że nie ma emotki - Facepalm bo ona najlepiej zobrazowałaby moją reakcję, gdy zobaczyłem na czym mój błąd polegał.

Stokrotne dzięki za całą pomoc !

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 31 maja 2017 przez niezalogowany
wybrane 31 maja 2017 przez dominik17
 
Najlepsza

Jak wyżej, 2^n przed nawias i dalej masz już prostą sytuację.

komentarz 31 maja 2017 przez dominik17 Użytkownik (500 p.)
Wygląda to bardzo logicznie. Powiedz mi proszę jeszcze tylko dlaczego e^2 masz pod pierwiastkiem ? czy [e^2]^1/2 to jest to samo co √e^2 ?
komentarz 31 maja 2017 przez niezalogowany
Dokładnie to samo, jeden ze wzorów na pierwiastki. http://matfiz24.pl/pierwiastki/wzory

Można też skrócić pierwiastek z e^2 i zostawić 2^n * e.
komentarz 31 maja 2017 przez dominik17 Użytkownik (500 p.)

Dzięki wielkie za pomoc. Teraz wszystko rozumiem smiley

komentarz 31 maja 2017 przez niezalogowany
edycja 31 maja 2017
Można też uprościć ułamek złożony i wtedy już nie ma kombinowania :D
0 głosów
odpowiedź 31 maja 2017 przez Bruce Początkujący (260 p.)
Wyciągnij 2 przed nawias :) Dalej powinno pojsc.
komentarz 31 maja 2017 przez dominik17 Użytkownik (500 p.)

Spróbowałem, ale nie wiem czy tak to powinno wyglądać. Wiem, że wynik ma być = nieskończoność. Wyszło mi: 2^n * e^2, czy to można uznać jako nieskończoność czy przekombinowałem ?

komentarz 31 maja 2017 przez niezalogowany
Pomijając błędy w obliczeniach - tak, nieskończoność * liczba (dodatnia) da w wyniku nieskończoność. A e jest liczbą (=~2.7), tyle, że niewymierną.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 429 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 269 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 136 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez tomek.99 Początkujący (370 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...