• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[Offtop] Budowanie Custom PC

Object Storage Arubacloud
0 głosów
350 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2015 w Offtop przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
Wiele razy widziałem "składaki" i podobno wychodzi o wiele taniej niż kupienie gotowego komputera.
Znam się na budowanie komputera na tyle, że wiem jakie są jego niezbędne składniki, nie wiem jednak czy wystarczy oddzielnie kupić pamięć, dysk, karte itd. + obudowę czy coś dodatkowo. Do tego dowóz wszystkich częsci wyjdzie jednak trochę pieniędzy.

 

Czy ktoś z Was budował swój komputer od podstaw? Prosze o wszelkie porady.

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 czerwca 2015 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
Mój komputer zbudowałem z używek, tylko płyta główna i procesor były nowe, reszta wszystko używane i działa pięknie a cena dużo niższa :)
komentarz 2 czerwca 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Ja tam jestem przeciwnikiem używek  komputerów. Kumpel kupił za bodajże 1200 zł, wszystko niby cacy itd, a po 2 tyg zdechła płyta- ot tak.  Jeżeli już kupować to tylko z gwarancją.

Po drugie nie kupuje się używanego komputera bez kilku dokładnych przejść memtesta na pamięć czy smarta dysku z kilku programów, oraz benchmarka.
komentarz 2 czerwca 2015 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
No jest pewne ryzyko zawsze jak kupujemy taniej :) Ale akurat grafikę miałem od kumpla który dba o sprzęt, a reszta to już loteria ale śmiga już 2 rok :)
+1 głos
odpowiedź 1 czerwca 2015 przez RemigiuszWaleska Obywatel (1,170 p.)
edycja 1 czerwca 2015 przez RemigiuszWaleska
1. Wydziel sobie budżet.

2. Zacznij od procka.

3. Dobierz płytę główną posiadajęcą gniazdo pod wybrany procesor.

4. Reszta komponentów (pamięć, dysk, karty rozszerzeń)

5. zasilacz, w zależności od poboru mocy komponętów (z pewną tolerancją), obódowa w zależności od rozmiaru komponentów.

Budujesz komputer pod siebię w zależności od własnych potrzeb, jeżeli nie masz zamiaru grać w nowe gry, zajmować się grafiką to zintegrowana z płytą główną karta graficzna powina ci wystarczyć, jeżeli nie jesteś maniakiem muzyki to to samo tyczy się karty dźwiękowej...

Pamiętaj o jednej zasadzie komputer jest tak szybki jak jego najsłabszy komponent; nie buduj komputera z najnowszym FX od AMD kosztem pamięci (1GB), ani nie pakuj 16GB pamięci kosztem procesora z najniższej dostępnej półki, zrównoważ komponęty w zględem siebie (kupuj procesor, pamięć płytę główną z tej samej półki)

Jeżeli jednak chcesz kartę graficzą to jeżeli Intel to karta Nvidii; jeżeli AMD to karta Radeona.

Jeżeli nie składałeś komputera (nie wiem czy wiesz, nawet nie czuję gdy rymuję :)) nie zapomnij o paście termoprzewodzącej między procesorem a jego radiatorem (chłodzeniem).

W przypadku montarzu procka i jego chłodzenia nic na siłę wszystko delikatnie młotkiem gdyż łatwo np zerwać montowanie radiatora; a może to być bardzo droga pomyłka, resztę komonętów można mocować intuicyjnie.

Możesz co prawda szukać komponentów po całej Polsce, ale jerzeli nie są to urzywki to spróbuj znaleźć komponenty w jednym sklepie gdyż różnica cen może się zrównoważyć z kosztem przesyłki, a nie będziesz miał po tem problemów z gwarancją.

Więcej możesz dowiedzieć się tylko w praktyce, postaraj się nie zrobić pajęczyny :), powodzenia.
komentarz 2 czerwca 2015 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)

Ale żeś ortów narobił laugh

0 głosów
odpowiedź 1 czerwca 2015 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Ja budowałem. Głównie dlatego że często znajduje na allegro i innych portalach aukcyjnych podzespoły za grosze. Ostatnio 16 Gb ramu HyperX Blu za niecałe 200 zł. W sumie można tam znaleźć wszystko, o ile jest się oczytanym co będzie kompatybilne z podzespołami które już się posiada, i potrafi się szybko podejmować decyzje (licytacje). I zaczynaj budowę od procesora. To pod niego powinna być dobierana reszta.
0 głosów
odpowiedź 1 czerwca 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)
Jeśli masz gdzieś w pobliżu hurtownię sprzętu albo sobie z głową dobierzesz dostawcę (dostawców?) ze sklepu internetowego, to jak najbardziej wyjdzie Ci taniej - nie zapłacisz za pracę składających, nie dostajesz gotowego produktu, za który często dodatkowo doliczana jest jakaś opłata z tytułu "dostajesz coś ready-to-use", czasem też dochodzi opłata za samą markę, pod którą sprzedawane jest gotowe urządzenie. :)

Najlepiej poszukaj częśći, jakie Cię interesują i sam sprawdź - drożej niż gotowy komplet na pewno Ci nie wyjdzie. ;)

Podobne pytania

+4 głosów
3 odpowiedzi 1,874 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2015 w Offtop przez kubol1997 Obywatel (1,580 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 830 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2016 w Offtop przez veryhotshark Obywatel (1,620 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,350 wizyt
pytanie zadane 1 maja 2016 w Inne języki przez b00ny Mądrala (6,050 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,476 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...