• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia informatyczne - co wybrać?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
3,998 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Tau45 Nowicjusz (120 p.)
Witam

Pewnie ten temat jest już nudny, lecz mam problem z wyborem kierunku studiów.

Uczelni oferujących kierunki związane z informatyką jest mnóstwo, więc będę wdzięczny za każdą radę, czy podzielenie się doświadczeniami dotyczącymi studiów informatycznych.

Ukończyłem technikum teleinformatyczne, kwalifikacje E.15, E.13 i E.16 zdałem z bardzo dobrymi wynikami. Być może wybrałbym technikum informatyczne, lecz w okolicy ten kierunek oferowały szkoły o niższym poziomie, nie rozumiałem też do końca różnicy między informatykiem a teleinformatykiem. Tak więc praktycznie nie miałem styczności z programowaniem, czy projektowaniem stron internetowych.

Ciężko mi podjąć decyzję, gdyż nie znam nikogo pracującego ani studiującego w tym zawodzie, a uczelnie jak zwykle twierdzą, że to właśnie u nich jest najlepiej, co gorsza, na stronie wielu z nich jest napisane coś w stylu "każdy znajdzie coś dla siebie". Wtedy już w ogóle nie wiem czego można się tam nauczyć.

Mile widziałbym na studiach zagadnienia dotyczące sieci komputerowych i systemów operacyjnych, za to elektronikę/elektrotechnikę wolałbym pozostawić na poziomie technikum. Chętnie nauczyłbym się też programować, lecz nie jest już za późno na naukę od podstaw? Jaki język wybrać, by nie okazał się bezużyteczny kilka lat później? No i konkurencja już na tym etapie wydaje mi się ogromna.

Moim doświadczeniem w zawodzie jest dość szeroko pojęta diagnostyka komputerów osobistych i ich podzespołów, oraz praca z systemami Windows - głównie rozwiązywanie problemów, optymalizacja pracy. Bardzo lubię to robić, lecz traktowałbym to jako zajęcie dodatkowe, lub koło ratunkowe, gdyby nie udało mi się osiągnąć nic więcej. Tym bardziej, że jestem samoukiem i niektóre moje "metody" mogłyby być postrzegane przez pracodawcę jako amatorszczyzna :). Ponadto w najbliższej okolicy nie widzę dużego popytu na takie usługi.

Mieszkam w województwie kujawsko-pomorskim. Myślałem o informatyce na PG lub PP (wydział informatyki), może ktoś słyszał jakieś opinie na ich temat?

Rozumiem, że nauka na studiach to głównie samokształcenie, lecz chciałbym chociaż mieć pojęcie czego się uczyć, poznać kogoś o podobnych zainteresowaniach.
komentarz 27 maja 2017 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Takie pytanko na początek - rozstrzał jest duży więc na jakie wyniki z matury liczysz? Bo co innego z samymi 100 a co innego z 40%
komentarz 27 maja 2017 przez Tau45 Nowicjusz (120 p.)
Język polski 65%-75%, angielski około 100%, matematyka prawdopodobnie 98% na poz. podstawowym i 50%-60% na rozszerzonym.

Przy czym te 50-60 procent z matematyki rozszerzonej nie jest kresem moich możliwości, zrobiłem tylko parę głupich błędów.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 maja 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Co do nauki programowania...
No nie przesadzaj, jesteś przed wyborem studiów, a sporo osób uczy się programowania dopiero na studiach, albo jeszcze później. Wielu zaczyna w wieku +30 lat, ponieważ chcą zmienić pracę na coś ciekawszego.

Co do tego jaki język wybrać... polecam JavaScript na start, żeby zrozumieć jak to wszystko działa, później żeby zobaczyć jak to wygląda w innych językach, zabierz się za coś innego, np C#, Java, Python albo PHP

Znając jeden język, dość szybko uczysz się drugiego, tym bardziej jeśli są to języki obiektowe (obecnie większość jest obiektowa).

+programista to jeden z tych kierunków, do których nie potrzebujesz papierka żeby znaleźć pracę i rozwijać się bez większych ograniczeń, ponieważ tutaj możesz samemu się rozwijać, tworzyć projekty itd, co jest trudne w przypadku osoby od sieci, albo od sprzętu (każdy kto ma dostęp do komputera może tworzyć kod i się tego uczyć kiedy tylko chce, ale mało kto może np grzebać przy serwerach kiedy tylko chce, bo nie każdy może sobie pozwolić na to finansowo, nawet jeśli chcemy bawić się na systemach wirtualnych - potrzebujemy mocnego sprzętu, a do pisania kodu wystarczy każdy komputer, nawet taki z przed 10 lat)
komentarz 28 maja 2017 przez Tau45 Nowicjusz (120 p.)
Dzięki za odpowiedź, im więcej czytam, tym bardziej zmienia mi się obraz studiów. Mimo wszystko myślę, że potrzebuję ich również z innych względów, takich jak zmiana otoczenia, mam nadzieję, że uda mi się znaleźć jakieś praktyki na wakacje między latami studiów, ponieważ w tej chwili nie mogę nic znaleźć w promieniu 50km. W dużym mieście pewnie będą jakieś możliwości. Będę miał też trochę czasu na decyzje i postępy.

No i studia można w każdej chwili zakończyć jakbym znalazł lepszą możliwość ;)
komentarz 29 maja 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Według mnie studia pod kątem programisty są zbędne (są dobre dla osoby która do końca nie wie co chce robić i chce poznać trochę wszystkiego)
Inaczej ma się sytuacja gdybyś chciał pracować w zawodzie który wymaga papierka, jednak w IT nie zauważyłem żeby było tego dużo
Sporo firm pisze na wymaganiach że chcą osoby na, lub po studiach, jednak nikt nie każe ci zaczynać od najlepszych, dużo więcej się nauczysz pracując w mniejszej firmie, niż na tych studiach, co dużo lepiej zadziała na pracodawcę.
komentarz 31 maja 2017 przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)
Najlepiej wybrać jeden język, aby być w nim specjalistą. Rynek pracy potrzebuje specjalistów, a nie koderów ;)
komentarz 5 czerwca 2017 przez Tau45 Nowicjusz (120 p.)
Na razie próbuję ogarnąć podstawy, by nie odstawać od grupy na studiach, do programisty jeszcze mi daleko.
0 głosów
odpowiedź 31 maja 2017 przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)

Mile widziałbym na studiach zagadnienia dotyczące sieci komputerowych i systemów operacyjnych, za to elektronikę/elektrotechnikę wolałbym pozostawić na poziomie technikum. Chętnie nauczyłbym się też programować, lecz nie jest już za późno na naukę od podstaw? Jaki język wybrać, by nie okazał się bezużyteczny kilka lat później? No i konkurencja już na tym etapie wydaje mi się ogromna.

 Nauczyć się programować można na spokojnie w domowym zaciszu ;) Na naukę nie jest za późno, lecz jeśli liczysz, że nauczysz się na studiach programować to grubo się mylisz. Plus zależy jak bardzo chcesz nauczyć się. Bo możesz tylko chcieć - na przykład ja chce zostać lotnikiem, ale czuję, że bym się pewnie nie nadawał pod względem psychicznym - dlatego warto się pouczyć w domu. Plus czy warto iść na studia informatyczne. Jeśli jesteś pasjonatem infy to jak najbardziej, a jeżeli liczysz, aby zostać programistą i zarabiać 15k... No jeśli tak myślałeś to muszę cie sprowadzić na ziemię ;)

Serio, znam dużo osób co się pcha na informatykę, 5 osób na 1 miejsce, a po semestrze rezygnują, bo ciężko. Dlatego chcę, abyś ty sobie odpowiedział, co chcesz robić. Jak lubisz składać komputery, to z mojego doświadczenia, pracowałem z gościem, co studiował logistykę. Aby być serwisantem trzeba mieć wiedzę, możesz spróbować gdzieś się zatrudnić - to tak na marginesie.

 

PS.Nie zniechęcam cię do studiów, chcę ci pokazać realia polskich uczelni. Gdyby programowanie byłoby nauką tylko języka - uwierz mi, każdy by chciał być programistą :)

komentarz 5 czerwca 2017 przez Tau45 Nowicjusz (120 p.)
Chciałbym się gdzieś zatrudnić, lecz naprawdę nie ma żadnych ofert w zawodzie w promieniu 50km od mojej miejscowości, podczas studiów/po studiach na pewno będzie łatwiej coś znaleźć. Na razie pracuję dorywczo w lokalnym serwisie, lecz tu nie ma dużo zleceń.

Jak nie pójdę na studia, to zmarnuję swoją szansę. A w mojej okolicy nawet do fizycznej pracy ciężko się dostać ;/

Chyba wybiorę teleinformatykę na PP, ponieważ po technikum mam już jakieś doświadczenie, a na informatyce pewnie będzie dużo nowej teorii itd. No i lubię sieci, routing, nawet centralki telefoniczne w technikum były fajne ;) Mam nadzieję, że dla sieciowca też znajdzie się praca :) Ponadto mam już jeden certyfikat akademii CISCO, być może zaczniemy jeszcze kurs z MikroTika, no i mam dużo notatek, książek, materiałów, które według nauczycieli przydadzą się na studiach.
komentarz 15 czerwca 2017 przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)
Idź na takie, co cię interesuje. Teleinformatyka może mieć teraz duże zainteresowanie, choćby z dużym zapotrzebowaniem na transmisję danych. Informatyk też ma zapotrzebowanie, ale dużo osób już to studiuje, więc czuję, że to może pierdyknąć :P Tym bardziej, że co raz więcej juniorów,a mniej seniorow - ekspertów ;)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 793 wizyt
+1 głos
9 odpowiedzi 2,875 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,115 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...