• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ubuntu jak rozwiązać kwestię uprawnień do /var/www/html ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,286 wizyt
pytanie zadane 25 maja 2017 w Systemy operacyjne, programy przez andrut Użytkownik (870 p.)

Postanowiłem porzucić na czas jakiś Windowsa i podczas nauki programowania zacząć korzystać z Ubuntu (16.04). Na ten moment zajmuję się PHP. Po tym jak postawiłem system, zainstalowałem PHP oraz Nginx'a. Wcześniej korzystałem z XAMPP'a i pewne przyzwyczajenia mi zostały, więc chciałbym komfortowo, bez zbędnych ceregieli ćwiczyć sobie PHP.

W tym momencie natrafiłem na kwestię uprawnień do zarządzania folderami. Mianowicie: Nginx korzysta z uprzednio ustawionej ścieżki /var/www/html, gdzie chciałbym zrobić sobie drzewo potrzebnych mi katalogów, w których tworzę swoje projekty. Póki co z poziomu GUI nie mogę utworzyć tam żadnego katalogu (dodam, że celowo nie uaktywniałem konta root'a po instalacji systemu).

I wreszcie moje pytanie: Jak sensownie rozwiązać kwestię uprawnień do /var/www/html, tak aby było:
a) wygodnie (nie satysfakcjonuje mnie kopiowanie i tworzenie plików/katalogów za pomocą konsoli, tym bardziej, że często robię szybkie kopie),
b) bezpiecznie (czy warto w ogóle uaktywniać te konto root'a?).

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 25 maja 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Zmień właściciela katalogu i wszystkich znajdujących się w nim plików na twojego użytkownika :)
komentarz 25 maja 2017 przez andrut Użytkownik (870 p.)
Rozumiem, że zmiana właściciela powoduje, że będę mógł swobodnie tworzyć i kopiować pliki i dowiązania do nich. I nie będzie to niebezpieczne dla mojego kompa.
Kiedyś jak używałem Ubuntu wcześniej, to gdzieś wyczytałem, że warto załączyć fabrycznie wyłączone konto root'a. Czy faktycznie warto? Do czego mogę go potrzebować?
komentarz 25 maja 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Zainteresuj się dockerem ;)

www-data daj tylko dla katalogów służących do uploadu, reszta może być jako ty, ważne, by inni mieli możliwość odczytu.
komentarz 29 maja 2017 przez andrut Użytkownik (870 p.)
Pomyślę nad tym, dzięki :)
+1 głos
odpowiedź 25 maja 2017 przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
sudo chown NAZWA_UŻYTKOWNIKA /var/www/html/ -R
komentarz 25 maja 2017 przez andrut Użytkownik (870 p.)
Dzięki za komendę, znałem ją, ale bez parametru.
komentarz 25 maja 2017 przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
Parametr sprawia, że komenda zmienia także właściciela podfolderów i plików w nich
–1 głos
odpowiedź 25 maja 2017 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
Może przypisz folderowi html wszystkie uprawnienia badź część na tym użytkowniku co jesteś?

Najpierw sprawdź uprawnienia w terminalu wpisując, np.: ls -l

Uprawnienia zmieniasz chmod'em i wpisujesz tam odpowiednie wartości.

http://ubuntu.pl/czytelnia/2011/03/02/konsola-nie-gryzie-prawa-dostepu/

http://ubuntu.pl/czytelnia/2010/10/06/wiersz-polecen-uprawnienia/
komentarz 25 maja 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

b) bezpiecznie (czy warto w ogóle uaktywniać te konto root'a?).

Przypisywanie pełnych uprawnień wszystkim użytkownikom na pewno nie jest bezpieczne...

komentarz 25 maja 2017 przez andrut Użytkownik (870 p.)
Dzięki za linki!
Wolę jednak skorzystać ze zmiany właściciela niż dać dostęp wszystkim.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 575 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Zychu Użytkownik (710 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 189 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,941 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...