• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Backup wszystkich danych z komputera

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
414 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2017 w Bezpieczeństwo, hacking przez Honter Użytkownik (690 p.)
Witam,

Interesuje mnie bardzo temat backup’u danych z komputera, lecz nie znalazłem jeszcze nic podobnego na tym forum. Chodzi o to, żeby tworzyć kopię wszystkich danych z komputera na oddzielnym dysku/urządzeniu, tak żeby zabezpieczyć je przed ewentualną awarią dysków, atakiem ransomware lub wirusem, który będzie wymagał formatu wszystkich dysków. Obecnie posiadam 2 dyski, jeden 128GB SSD (system, sterowniki + programy graficzne), a drugi 1TB HDD (wszystko inne). Komputer jest zabezpieczony przez Kaspersky Internet Security, wykonuje on automatycznie wykrywanie rootkitów raz w tygodniu i pełen skan raz na miesiąc. Jeżeli trafiam na jakiś plik, który jest identyfikowany jako wirus to wtedy rozwiązuję problem i opadalm pełny skan manulanie. Dodam jeszcze, że wszystko działa pod Windowsem 10.

Jednak czytałem sobie dzisiaj o tym, że ludzie mieli komputery zabezpieczone KIS i pomimo tego łapali jakiegoś wirusa, którego Kaspersky nie widział/nie mógł usunąć. Oprócz tego ostatnio była spora fala ataków ransomware na instytucje państwowe (tak wiem, że to było spowodowane luką w starej wersji WinXP), i pojawia się pytanie czy warto jeszcze jakoś zabezpieczać dane? Nie jest to nic naprawdę ważnego typu bazy danych klientów, jedynie prywatne pliki, ale nie fajnie było by wszystko nagle stracić, przez brak odpowiednich zabezpieczeń.

Z sieci korzysta jeszcze kilku użytkowników, wszystkie komputery są zabezpieczone KIS, lecz nie mam wpływu na to jak oni korzystają z Internetu i jakie programy pobierają. Do tego do sieci są też podłączone urządzenia mobilne, które nie są zabezpieczone w prawie żaden sposób. Osobiście próbowałem używać KIS mobile, ale nie jestem przekonany co do jego skuteczności.

Czy sensownym byłoby zainwestować w zewnętrzny system RAID (np. 10TB) na którym wykonywany byłby back-up wszystkich danych z mojego komputera np. raz w tygodniu? Myślałem już nad back-upem typu Cloud, ale moja prędkość łącza mi na to zdecydowanie nie pozwoli. Mógłbym dać radę jedynie przesłać zdjęcia i muzykę lecz do tego można użyć darmowych usług cloud.

Jeżeli byłoby to sensowne, to czy ‘budować’ taki system samemu, czy zainwestować w gotowca od WD albo innej firmy?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 23 maja 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
wybrane 23 maja 2017 przez Honter
 
Najlepsza
Wszystko zależy od budżetu jaki chcesz zainwestować. Tańsza opcja: DS216j, droższe: Qnap TS-251A-2G 2-Bay, Synology DS415 play. Takie rozwiązania pozwalają podłączyć dwa dyski w raidzie ( w przypadku Synology DS415 nawet 4), chroni to przed awaryjnością jednego z dysków. Więc jeśli masz naprawdę wrażliwe dane do zdecydowanie warto. Te konfigurację mają ta zaletę, że otrzymujesz gotowe do użytku oprogramowanie, więc zajmujesz się tylko konfiguracją i działa. Dodatkowo można podłączyć dyski zewnętrzne USB czy też pendrive, co zwiększa ich funkcjonalność, np. najbardziej wrażliwe dane backupują się na dysk i na pendrive (zasada N+1).

Trzeba jednak pamiętać, że antywirusy nie dają ochrony 100%, a nawet można rzec, że w ostatnim czasie nie nadążają nad aktualizowaniem bazy złośliwego oprogramowania. Więc najlepszym antywirusem jest zdrowy rozsądek.
 

Dodatkowo istnieją wirusy i ransomware, które potrafią rozprzestrzeniać się po sieci lokalnej. Może się okazać, że złośliwe oprogramowanie z zarażonego komputera, przeniesie się na serwer i tam też zrobi bałagan. Oczywiście odpowiednia konfiguracja zmniejszy ryzyko ale całkowicie nie zniknie.

Co do samodzielnej budowy, tutaj trzeba się wykazać większa wiedzą i odpowiednio dobrać sprzęt i oprogramowanie, a dodatkowo część pewnie trzeba bedzie samemu utworzyć i oskryptować wszystkie procesy. Jeżeli chodzi o koszty to moim zadniem będą podobne do gotowych rozwiązań lub nawet większe. No chyba, że zrobi się coś mocno budżetowego ale mało wydajnego.
komentarz 23 maja 2017 przez Honter Użytkownik (690 p.)

Poczytałem trochę więcej, i chyba masz rację. Budowanie takiego NAS'a samemu, może okazać się cenowo podobne, lub nawet droższe od gotowców. Do tego jeszcze tak jak mówisz, trzeba się na tym dosyć dobrze znać, a na razie nie zgłębiałem jeszcze wiedzy w serwerach i takich rzeczach.

Co do wirusów, to będę musiał w takim razie popatrzeć na zabezpieczanie sieci i jak ograniczyć ryzyko zainfekowania całej sieci, w momencie kiedy jeden z komputerów takiego wirusa załapie.  

komentarz 24 maja 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Najlepiej uchronić komputer przed złapaniem jakich kolwiek wirusów.

Ale jeżeli boisz się, że NAS zostanie zarażony z innych to można ograniczyć dostęp do niego dla komputerów tylko zaufanych, a resztę odizolować.

Oczywiście nie można też popadać w skrajności. Powtórzę jeszcze raz, zdrowy rozsądek przede wszystkim, to najlepszy antywirus :)
0 głosów
odpowiedź 23 maja 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Po przeczytaniu tego tematu ja proponuję zapoznać się z:
FreeNas -> zbudować sobie własny NAS i tam słać pliki, skrypt w PowerShellu zrobisz na synchro.

Druga opcja to rozejrzeć się za Qnap na ich stronie tam masz qsync

Trzecia opcja:
  Urbackup klient, a gdzies w domku server z urbackupserver, narzędzie pozwala robić obrazy partycji itd.. :)

Na razie z takimi miałem styczność.
komentarz 23 maja 2017 przez Honter Użytkownik (690 p.)
Dzięki, na pewno poczytam sobie więcej o FreeNas i zobaczę czy taki projekt by się opłacał (w porównaniu do gotowców). Na Qnap'y już patrzyłem, ale myślałem że może się uda coś taniej trochę ogarnąć. Jednak jak się okazuje, same jednostki (stacje) nie są takie drogie, dopiero wsadzenie porządnych dysków (WD Red i Red Pro) kosztuje kupę kasy.
komentarz 23 maja 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
No kosztują, ale zastanów się nad SSD w RAID I chociażby.
Do tego można też zastanowić się nad przerobieniem sieci na cat.6 dla domowych celów :D

Dużo jest możliwości, ale zawsze trzyma nas kasa..
komentarz 24 maja 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Moim zdaniem dyski SSD dla serwera plików w domu to jednak na dzień dzisiejszy za droga sprawa. Każda awaria dysku będzie bolesna dla finansów.

Aczkolwiek rozwiązanie jest jak najbardziej fajne i szybkie, wiec jeśli kogoś stać to czemu nie :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 446 wizyt
pytanie zadane 30 listopada 2018 w Bezpieczeństwo, hacking przez tiesto.ulic Obywatel (1,010 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 38 wizyt
pytanie zadane 2 lutego w Hostingi, domeny, usługi przez whiteman808 Obywatel (1,780 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 224 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Anon912 Początkujący (300 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...