• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia informatyczne – samokształcenie

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
596 wizyt
pytanie zadane 21 maja 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez rudyjacek Nowicjusz (140 p.)
Witam

 

Chciałbym w przyszłości iść na studia informatyczne. Jestem jednak humanistą który od kilkunastu lat nie miał żadnej styczności z jakimikolwiek przedmiotami ścisłymi. Aby zatem móc zrealizować swój plan muszę uprzednio przeprowadzić ekstensywne przygotowania.

W tym też celu podjąłem następujące działania:

- zgromadziłem pewien zasób podręczników i książek do matematyki i informatyki na poziomie szkoły podstawowej i średniej

- udałem się na stronę instytutu informatyki najbliższej uczelni

- pobrałem z niej program kształcenia i spisałem jakie przedmioty realizowane są w toku studiów informatycznych

- bazując na sylabusach figurujących na stronach tej i kilku innych uczelni, do każdego z tych przedmiotów dopasowałem zestaw literatury

- korzystając z bogatych zasobów internetu :D pobrałem większość tej literatury w formie elektronicznej – a także sporo innych książek których tytuły mimo iż nie figurowały w sylabusach wskazywały na przynależność do danego przedmiotu

 

Następnym działaniem jakie chciałbym podjąć to uporządkowanie zebranych informacji i materiałów. Literatura zakresu szkoły podstawowej i średniej nie stanowi problemu. Zacznę od przerobienia książek do matematyki a następnie podręczników i materiałów do informatyki.

 

Kłopoty pojawiają się jednak w przypadku przedmiotów akademickich. Tutaj podział na 'matematykę' i 'informatykę' nie jest już taki wyraźny, a zdaję sobie sprawę że w wielu przypadkach znajomość jednego przedmiotu potrzebna jest do analizy kolejnego.

 

Zacznę zatem od pytania:

 

W jakiej kolejności należałoby przerabiać niniejsze przedmioty?

 

Przedmioty obligatoryjne dla studiów licencjackich:

- matematyka dyskretna

- logika dla informatyków

- algebra

- analiza matematyczna

- metody probabilistyczne i statystyka

- teoretyczne podstawy informatyki

- programowanie

- systemy komputerowe

- architektura komputerów

- bazy danych

- systemy operacyjne

- algorytmy i struktury danych

- sieci komputerowe

- inżynieria programowania

- zagadnienia społeczne i zawodowe informatyki

- podstawy przedsiębiorczości

 

Przedmioty obligatoryjne dla studiów magisterskich:

- sztuczna inteligencja

- systemy wbudowane

- modelowanie i analiza systemów informatycznych

 

Wybrane przedmioty specjalnościowe:

- kodowanie i kompresja

- kryptografia

- podstawy kompozycji, rysunku i grafiki

- metody numeryczne

- pozycjonowanie stron internetowych

- metody optymalizacji

 

 

Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc.

 

 

Z poważaniem

Jacek

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 21 maja 2017 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)
edycja 21 maja 2017 przez Arkadiusz Sikorski

Rzuć okiem tutaj, kolejność jest dość sensowna. Tylko zwróć uwagę, że to są studia inżynierskie, więc pojawia się tutaj dość sporo przedmiotów technicznych, takich jak elektronika na przykład.

Podziwiam ambicję i życzę powodzenia!

komentarz 22 maja 2017 przez rudyjacek Nowicjusz (140 p.)
Dzięki za podpowiedź. Nie mówię jeszcze hop bo się na ambicjach skończy :D
+1 głos
odpowiedź 21 maja 2017 przez dzideos Obywatel (1,320 p.)

Studiuję właśnie informatykę i jestem na 1 roku ;) Również nie jestem jakimś wybitnym umysłem ścisłym ale faktycznie przykładając się daję rade :) Na początku proponuję taki układ(na przykładzie mojego uniwerku) : algebra,analiza,logika,algorytmy i struktury danych kolejno dyskretna,probabilistyka,sieci,podstawy programowania( i tutaj radzę się przyłożyć bo jak nie załapiesz podstaw to może być naprawdę ciężko z kolejną porcją materiału typu nie wiesz o co kaman ze wskaźnikami a już przerabiacie tablice).  

Pozdrawiam i życzę powodzenia, z ciekawości ile masz lat? smiley

komentarz 22 maja 2017 przez rudyjacek Nowicjusz (140 p.)
Dzięki wielkie za wskazówki. Latek to ja mam 34 :D

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 1,599 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 169 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 261 wizyt

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,620 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...