• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Szkoła średnia technikum czy liceum ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,210 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Maciek Skrzypczak Nowicjusz (120 p.)
Witam, stoję przed wyborem szkoły średniej. Chciałbym w przyszłości zajmować się programistyką i nie wiem jaką szkołę wybrać, oraz czy wogóle warto iść w tym kierunku. Co polecacie, technikum, czy raczej LO?? (np. Mat-fiz-inf) (Planuję potem iść na studia.)

7 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 21 maja 2017 przez szacho Gaduła (3,810 p.)
Zdecydowanie liceum, przede wszystkim ze względu na to, że rok szybciej wchodzisz na wyższy poziom (studia) lub znajdujesz pracę, jeśli jesteś dobry. Szkoda czasu na gnicie w szkole średniej, nie nauczysz się niczego wartościowego poza matematyką i fizyką, których nota bene lepiej uczyć się w liceum. Praktyczne zajęcia w technikum? Znajomy na techniku-informatyku uczył się obsługi drukarek igłowych, a teraz ma grafikę komputerową i obróbkę dźwięku... Narzeka, że musi tracić na to czas. Informatyka w liceum? Wolałem uczyć się sam i polecam ten sposób - zaoszczędzić jak najwięcej czasu, aby uczyć się samemu, czytać dużo książek i biografii, zdobywać doświadczenie.
0 głosów
odpowiedź 20 maja 2017 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)
Jak patrzę teraz z perspektywy czasu, pójście do liceum nie było złe. Do matury z przedmiotów ścisłych (takich jak matematyka rozszerzona czy fizyka) przygotowało mnie bardzo dobrze, jak przygotowanie do matur rozszerzonych wygląda w technikach nie wiem, ale wśród moich kolegów ze studiów (informatyka PW) nie znam nikogo, kto byłby absolwentem technikum :>
1
komentarz 21 maja 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Nie wiem po co robić zła sławę dla techników.

Ludzie po liceach no politechnikach są rozpoznawani po dwóch lewych rękach także...
komentarz 21 maja 2017 przez Maciek Skrzypczak Nowicjusz (120 p.)
Mógłbyś mi powiedzieć jakie liceum kończyłes (mniej więcej o jakim poziomie, topowe, dobre czy średnie w województwie)
komentarz 21 maja 2017 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)
Mówię po prostu z czym się spotkałem. A jeżeli chodzi o technika, to uczą tam więcej praktycznej wiedzy i to na w miarę wczesnym etapie, na studiach pojawia się strasznie dużo teorii, z którą na początku trzeba się zmierzyć.

A co do liceum, to jest bodajże w okolicach 30-40 miejsca w mazowieckim wg Perspektyw. Bez jakiejś wielkiej renomy, ale na pewno dobrze przygotowało (patrz matematyka).
1
komentarz 22 maja 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
@Ehlert, kiedyś mógłbyś tak powiedzieć, ale nie teraz. Ludzie kończący technika w latach '70, '80 i może na początku '90, to faktycznie fachowcy. Szkoły techniczne już dawno straciły swój prestiż, co często podkreślają pracodawcy, którzy nie mogą znaleźć specjalistów po tych szkołach. Podobnie się porobiło z zawodówkami, o ile jeszcze w ogóle takie szkoły istnieją.
komentarz 22 maja 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Benek, czyli mówiąc wprost, nie warto zawracać sobie głowy technikum i iść po prostu do liceum?
komentarz 22 maja 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
Ciężko stwierdzić, bo to zależy. Na pewno są technika, gdzie nadal trzyma się poziom, podobnie z liceami. Ja przytoczyłem ogólny trend, jaki panuje w edukacji. Po wielu latach nauki które mam za sobą, mogę stwierdzić że najwięcej zależy od nas samych. Szkoła średnia to jest taki etap, gdzie ten wybór jaki by nie był, będzie dobry, o ile człowiek już wie czy będzie ścisłowcem czy humanistą (najgorzej jak nie wie w ogóle co ze sobą zrobić). No chyba że trafisz do szkoły, gdzie uczniowie w ogóle nie chcą się uczyć i średnia szkoły to 2.5, wtedy to na pewno na Ciebie wpłynie. Większą uwagę przykuwałbym później do uczelni, do promotora, do programu nauczania, pod warunkiem że człowiek w szkole średniej sprecyzuje nieco bardziej co chce robić (np. czy być informatykiem, czy prawnikiem).
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2017 przez kamyl071 Użytkownik (660 p.)
Jakiej szkoły byś nie wybrał, zawsze będziesz myśleć że mógłbyś wybrać lepiej. Z tego co zauważyłem, w liceum będzie Ci łatwiej zdać egzaminy maturalne. W technikum przygotowują bardziej pod egzaminy zawodowe, i paradoksalnie będzie Ci ciężej zdać taką maturę z informatyki w technikum niż w liceum. W technikum nie ma algorytmiki i innych działów koniecznych na taką maturę. Z drugiej strony technikum da Ci podstawy zawodowe i będzie Ci łatwiej podjąć jakąś pracę. I to też nie jest tak że w technikum nie zdasz matury. Zdasz, z tym że czeka Cię więcej pracy ze względu na przygotowanie do zawodu.
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2017 przez Krzysztof_Nowak Stary wyjadacz (10,980 p.)
Jak pójdziesz do technikum będziesz miał zarys tego co będziesz robił na studiach

Ale po liceum wcześniej zaczniesz studia i szybciej się rozwiniesz bo technikum cie nie nauczy na takim poziomie a rok możesz wykorzystać na kursy lub po prostu naukę samemu lepiej na tym wyjdziesz
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Z perspektywy czasu (po skończonych studiach inż) zdecydowanie liceum.. nie ma sensu tracić dodatkowego roku na technikum. Wiedza jaką tam zdobędziesz przez 4 lata można opanować w pewnie 3-4 miesiące własnej nauki (mowa tu o tematach które cię interesują)

Nie dość, że  technika w polsce mają mierny poziom w większości, to i tak po tym nie ma pracy... (w takim sensie, że papierkiem to się możesz co najwyżej podetrzec)
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2017 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Według mnie liceum, bo rok szybciej kończysz (szkoda czasu na technikum), przygotowuje dobrze do matury, a matura ci da wejście na studia, gdzie jak się dostaniesz na dobre, to się będziesz zajmował sensowniejszymi rzeczami; poza tym różnie bywa z poziomem ale zdarza się nierzadko że ludzie w technikum uczą się jakiś pierdół, które jakby komuś były potrzebne to łatwo może znaleźć w internecie w poradnikach czy na forach się dopytać, więc użyteczność tej wiedzy pozostawia trochę do życzenia, tym bardziej że w liceum jak piszesz profil jest mat-fiz-inf więc z informatyki też coś podziałasz. A na studiach i tak od początku będą wszystkiego uczyć bo w znacznej większości z uwagi na zróżnicowanie ludzi którzy przychodzą uczelnia zakłada że z informatki ci ludzi nic nie umieją (bo niektórzy nie umieją) i uczy od początku
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2017 przez Shadow69 Użytkownik (950 p.)
Ja kończę właśnie 1 klasę technikum i naprawdę żałował bym jeżeli przy wyborze szkoły wybrał bym lo zamiast technikum. naprawdę uczę się wielu fajnych i ciekawych rzeczy chociaż wiadomo są i takie rzeczy które mnie mniej interesują ale muszę się ich uczuć ale tak jest w każdej szkole . Kolejnym plusem technikum są ludzie z którymi jesteś w klasie ponieważ macie podobne zainteresowania rozmawiacie o tym i się rozwijacie w tym kierunku. w moim przypadku jest to programowanie mogę z nimi o tym porozmawiać poradzić się a czasami stworzyć wspólny program. Naprawdę polecam technikum i gdybym stanął znowu przy wyborze szkoły nie wachal bym się ani chwili. A co do poziomu nauczania przynajmniej w moim technikum jest bardzo dobra nwm jak w innych bo moje technikum jest najlepsze w województwie.  Jeżeli ktoś ci mówi żebys szedł do LO bo szybciej skończysz szkole to go nie słuchaj goponieważ lepiej być dobrym w tym co się robi a w tym pomaga zdecydowanie technikum niż skończyć Lo i być kompletnie zielonym.
komentarz 22 maja 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Ok, najlepsze tech w woj. Czego się uczysz? możesz podać program nauczania?

jak jakiś język, to podaj słowo klucz z niego.
komentarz 22 maja 2017 przez pietrzakacper Mądrala (7,480 p.)

lepiej być dobrym w tym co się robi a w tym pomaga zdecydowanie technikum niż skończyć Lo i być kompletnie zielonym.

 Trochę mylnie zakładasz, że technikum czy liceum nauczy cię czegokolwiek przydatnego w pracy programisty, poza jakimiś elementarnymi podstawami.

Autor pytania może czytając twoją odpowiedź, dojść do wniosku, że w liceum przez 3 lata nie rozwinie się jako programista.

Prawda jest taka, że gdziekolwiek byś nie poszedł i tak jedynym miejscem gdzie jesteś w stanie nauczyć się czegoś pożytecznego to w domu przy własnych projektach.

komentarz 22 maja 2017 przez Shadow69 Użytkownik (950 p.)
edycja 23 maja 2017 przez Shadow69

tak to prawda zgadzam się z panem ale technikum czasami może ułatwić start w  kierunku poczynania tej że czynności. Również dzieki wczesniejszemu spróbowaniu rzeczyeczy (czynnosci) jakie sie wykonuje w technikum np.kodowanie w html ,css i c++ możemy wcześniej spróbować tych rzeczy i wybrać sobie już wczesnija zanim pojdziemy na studia co chcemy robić w życiu.Wcale nie uważam że LO są złe i gorsze niz technika uważam że jeżlei ktoś chce już się powoli czegoś uczyc i spróbować czegoś co go interesuje   to  technikum jest lepszym wyborem.Chociaż wiadomo tak jak pan powiedział można uczyć sie samemu i być w tym dobrym.Pozdrawiam

komentarz 23 maja 2017 przez pietrzakacper Mądrala (7,480 p.)
rzeczy*

Podobne pytania

+4 głosów
12 odpowiedzi 1,468 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2015 w Offtop przez Mati Gaduła (3,390 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 182 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez interderabilja Początkujący (320 p.)
+1 głos
4 odpowiedzi 503 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2018 w Offtop przez xWiktor385 Nowicjusz (130 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...