• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Walidacja od strony front end

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,824 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2017 w HTML i CSS przez Turqus Obywatel (1,420 p.)
Siema mam pytanie, jak to jest z walidacją, ogólnie teoria jest żeby walidować po stronie back'endu i jednoczesnie od front'endu. Na ta chwilę zrobiłem walidacje w PHP i podpiałem jquery plugin validate i na tym robiłem i teraz pytanie czy robić na tym dalej czy lepiej na zasadzie html'a przykład:

<input class="form-control" type="text" minlength=4 maxlength=15 required>

Co o tym sądzicie?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 18 maja 2017 przez jajoxd15 Gaduła (3,740 p.)
wybrane 18 maja 2017 przez Turqus
 
Najlepsza

HTML jest tylko podstawią, ktoś wejdzie w narzędzia administratora i usunie np. minlength.
Walidacji ze strony jquery ale szczególnie php jest wskazana. 
Javascript na stronie również można wyłączyć wink

+3 głosów
odpowiedź 18 maja 2017 przez Olaf Siwiński Mądrala (7,060 p.)
Dane musisz walidować po stronie serwera, bo sama walidacja w przeglądarce nie daje żadnego bezpieczeństwa. Robi się ją tylko żeby pomóc użytkownikowi wprowadzić poprawne dane za pierwszym razem, bez przeładowywania strony. Taki atrybut można w każdej chwili usunąć korzystając z dev tools, javascript można wyłączyć czy nawet przy odrobinie wysiłku nikt nie zabroni Ci "wyciągnąć" linku z formularza i odpytywać go bezpośrednio, bez walidacji.
komentarz 18 maja 2017 przez Turqus Obywatel (1,420 p.)

Wiem dlatego nadmienilem :P

 Na ta chwilę zrobiłem walidacje w PHP

 

0 głosów
odpowiedź 18 maja 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Pytanie podstawowe jakie dane walidujesz i ile ich jest? Pytam, ponieważ na wielu stronach są proste formularze z 2-3 polami, do których usilnie podpina się całe biblioteki walidujące gdy to samo można zrobić bardzo szybko pojedynczym regexp albo własną funkcją.

No i warto również chociaż mniej więcej kontrolować spójność walidacji u klienta z walidacją serwerową.

Natomiast w kwestii co lepsze, JS czy HTML to zależy od tego co dokładnie walidujesz, jaki przyjmujesz poziom ufności dla danych wejściowych, w jakim celu dokonujesz walidacji u klienta itp. Osobiście jestem "fanem" wyrażeń regularnych ponieważ dają Ci pełną kontrolę nad danymi i de facto wiele bibliotek walidujących korzysta właśnie z regexp.
komentarz 18 maja 2017 przez Turqus Obywatel (1,420 p.)
No sporo tego mam , rejestracje, wprowadzane komentarzy, edycja danych itd itp

Ok wyrazenia regularne i biblioteki walidujace korzystajace z regexp, ale jesli uzyje jquery plugin validate nie bedzie zle w porownaniu do wyrazen regularnych ? :D
komentarz 18 maja 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Nie, jeśli masz takich danych dużo to nawet wskazane jest użycie jakiegoś bardziej uniwersalnego rozwiązania niż tworzenie na siłę 20 regexp. Pytałem tylko, ponieważ jak pisałem bardzo często widzę, że ludzie ładują 50 bibliotek żeby obrobić typową "wizytówkę" zamiast usiąść do JS i napisać te paredziesiąt linii kodu...

Jeśli jednak masz wiele walidacji to radzę najpierw dobrze zapoznać się z jQuery validate (lub inną biblioteką) abyś był świadomy jakie dane odrzucasz jako nieprawidłowe. Ewentualne przepuszczenie więcej danych do walidacji serwerowej jest mniejszym problemem niż niekontrolowane zatrzymywanie danych przez złą walidację kliencką.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 255 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2018 w Inne języki przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 185 wizyt
–3 głosów
2 odpowiedzi 536 wizyt
pytanie zadane 2 września 2017 w Sieci komputerowe, internet przez coderCpp93 Gaduła (4,200 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,937 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...