• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Symfonia C++ J. Grębosz vs C++ Szkoła Programowania S. Prata

Object Storage Arubacloud
+5 głosów
9,454 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2015 w C i C++ przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Tak jak wyżej. Wiele osób ma problem związany z tym wyborem. Sam jestem ciekaw co sądzicie o tych książkach. Weźcie udział w ankiecie i napiszcie w komentarzu własne oczucia. Pozdrawiam!

@EDIT

Wybaczcie, nie ująłem ankiety :( No trudno.

6 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 31 maja 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Szkoła programowania moim zdaniem lepsza. Napisana bardziej fachowym językiem, porusza standard C++ 11 (a Symfonia C++ tak średnio się do tego odnosi). Dla kogoś kto miał już do czynienia z programowaniem lepsza będzie książka S. Praty, ale dla zielonych lepsza będzie Symfonia bo pisana "łatwym" językiem.
komentarz 1 czerwca 2015 przez Wiciorny Ekspert (269,790 p.)
Mam i polecam naprawdę! A też dopiero zaczynam swoje przygody! z C++
komentarz 20 maja 2018 przez matiut2 Nowicjusz (100 p.)

Powiem tak obydwie książki mam i czytałem. Symfonia C++ wydaje mi się lepsza na początek i bardzo ją polecam. Książka Praty podoba mi się trochę mniej, mam kilka uwag:

1. Denerwuje mnie niespójności w przykładach z rozdziałów np: mamy rozdział 3. o danych autor opisuje w paragrafie "Typ char - znaki i małe liczby całkowite" mamy przykłady a w nich użyte cout.put(ch) i autor tłumaczy co ta kropka oznacza, żet to będziemy omawiać w rozdziale o klasach (13!) itd. A przecież nie trzeba było tego wprowadzać...

2. Niektóre ćwiczenia (może to wina tłumaczenia) mają treść z błędami. Robiąc kilka ćwiczeń napotkałem na błędy typu (to przytrafiło mi się ostatnio) rozdział 17. ćwiczenie 6. i w treści jest błąd wykluczający działanie programu. A mianowicie autor zaleca użycie tablicy wskaźników na typ employee a chce w niej przechowywać inne typy(dokładnie dziedziczące po klasie abstr_emp która jest bazowa również dla employee). Powinno się zastosować tablicę wskaźników na abstr_emp aby mogło to działać.

To tyle w kwestii uwag. A dostępna jest już nowsza książka Jerzego Grębosza Opus Magnum C++ traktująca o nowszym standardzie(nie wiem dokładnie z którego roku).

+3 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2015 przez juriiw Gaduła (3,470 p.)

Ja też chciałbym się podzielić z Wami swoim zdaniem.

Zanim kupiłem pierwszą książkę z zamiarem nauki C++, podobnie jak niejedna osoba, szukałem opinii, czytałem recenzje, spisy treści lub wybrane rozdziały. Wcześniej z programowaniem miałem do czynienia na studiach (Turbo Pascal oraz Delphi...to było daawno temu). Tak więc postanowiłem, że nauczę się języka od absolutnego początku, nie omijając przy tym, żadnych szczegółów - choćby najmniejszych.

Kupiłem Symfonię Pana Grębosza. Po przestudiowaniu jej od deski do deski mogę przyznać, że nie zamieniłbym jej na inną, innego autora. Wszystkim początkującym gorąco ją polecam! Jest napisana bardzo ciekawie, jak niektórzy twierdzą "lekko" ...cokolwiek miałoby to oznaczać. Autor zwraca uwagę na wiele najdrobniejszych szczegółów, zupełnie tak, jak gdyby chciał podzielić się swoim doświadczeniem podczas własnej nauki. Styl książki motywuje początkującego programistę, zachęca, zaciekawia oraz niekiedy rozbawia. Wielu "czytelników" (piszę w cudzysłowiu ponieważ nie uważam ich za nich) krytykuje tę książkę oraz autora; uważa, że za bardzo się on rozwleka, że wprowadza złe nawyki (polskie nazwy obiektów), że rozdziały są w złej kolejności. Ja osobiście uważam, że większość krytyków nie pofatygowało się nawet o przeczytanie wstępu, w którym Pan Grębosz dokładnie wyjaśnia wiele spraw. Pisze również, że styl ma przyciągnąć bardzo młodego, niedoświadczonego programistę jak również pasjonata. Pozwolę sobie zacytować fragment z wstępu: "Kiedyś ktoś powiedział, że są dwa style pisania - pierwszy to: "-popatrzcie jaki ja jestem mądry" - a drugi to: "-popatrzcie jakie to proste". Ja w tej książce wybieram ten drugi wariant w przeświadczeniu, że prędzej zaprowadzi do celu(...)".

Po przeczytaniu tej książki stwierdzam, że nie nabyłem żadnych złych nawyków związanych z nazewnictwem obiektów, treść przyswoiłem bardzo dokładnie, cieszę się, że poznałem wskaźniki przed rozdziałem "Biblioteczna klasa std::string"  -  inne wyszukane, trywialne i śmieszne argumenty krytyki powodują uśmiech na mojej twarzy.

 

Na tych świętach gwiazdka przyniosła mi książkę: "Język C++ Szkoła programowania wyd. VI" Stephen Prata. Troszkę już przeczytałem i od razu napiszę, że to kawał dobrej książki i odrobinkę inne spojrzenie autora. Są to jednak suche fakty z życia C++ wraz z przykładami. Czysto schematycznie przedstawiona, "wyprasowana" wiedza, jak ogromna instrukcja obsługi z przykładami. Z ogromną ochotą przestudiuję tę książkę, jednak brakuje mi języka jakim posługiwał się Pan Grębosz. Wydaje mi się, że w książce Pana Praty wiedza przygotowana jest dla osoby, która jest zdecydowana jakiej informacji szuka, ma już jakieś podstawy lub zna języki o podobnej składni.

 

Podsumowując będę bronił tezy, że Symfonia jest dużo lepsza dla osób, które chciałyby zacząć C++ od absolutnego początku nie omijając żadnych drobnych szczegółów. Natomiast w/w książka Pana Praty dla osób, które znają się co nieco i nie szukają wyjaśnień tylko "sposobów na".

komentarz 27 grudnia 2015 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Mi się nie podoba styl pisania p. Grębosza, pewnie dlatego, że co nieco umiem, jeśli chodzi o C++. Raczej "Szkoły Programowania" nie kupię bo szkoda mi pieniędzy na 2 książki o tym samym języku programowania. Jakby popatrzeć z innej strony to tak naprawdę nie ma potrzeby kupowania żadnej książki, bo wszystko jest w internecie (jedynym ograniczeniem jest nieznajomość języka angielskiego).
komentarz 27 grudnia 2015 przez juriiw Gaduła (3,470 p.)
No pewnie Damian! Masz rację ale przyznaj szczerze, że łatwiej jest odnaleźć się w informacyjnej dżungli gdy jest przez kogoś pokatalogowana, poukładana wg. ważności tematów oraz prowadzi do sedna sprawy za rączkę.

Dlatego właśnie tak dobrze sprzedają się podręczniki tego typu :D
+1 głos
odpowiedź 1 czerwca 2015 przez Wiciorny Ekspert (269,790 p.)

Zacząłem przygodę z C++ 3 miesiące temu, bo rozpocząłem studia informatyczne. Od siebie Polecam Ci WŁAŚNIE: 

Szkoła programowania  S.Praty V wydanie! Naprawdę wszystko jasne i klarowne, czyta sie plynnie nie przynudzajaco. 

łopatologicznie wszystko wyjasnione na wielu przykladach! No i oczywisice zadanka sa tez ciekawie stworzone, do tego fajne podsumowania na koniec rozdzialu.

Pozdrawiam ! 

komentarz 10 czerwca 2015 przez NeroTestero Gaduła (3,240 p.)
Jest już VI wydanie ^^
+1 głos
odpowiedź 1 czerwca 2015 przez niezalogowany
Hm, jak widać większość osób jest za Pratem, ale ja was trochę zniosę na ziemię ;) Czytałem tylko Symfonię (no, czytałem, właśnie wczoraj skończyłem 1. tom), ale o Szkole programowania też coś wiem. Wiem, że jest ona napisana, jak już ktoś napisał fachowym językiem i jak już ten sam ktoś (krecik1334) napisał, jest ona dla tych, którzy już mieli styczność z programowaniem, z C++. Ale jednak ja PO SKOŃCZENIU tutoriali u Mr. Zet wybrałem Symfonię. Wydawała mi się bardziej popularna, bo w sumie jest, ale to dlatego, że Mr. Zet wspomniał o niej w kursie i gdzieś jeszcze ją widziałem, ale jak widać najlepsza nie jest. Ale dla mnie i tak jest lepsza, bo: jest napisana luźnym językiem, z humorem (co bardzo lubię, uwielbiam pooglądać jakąś dobrą komedię np. z Jimm'em Carrey'em ;)), zabawne historyjki, które odzwierciedlają problemy z C++, ćwiczenia pod koniec każdego działu, dzięki którym można utrwalić swoją wiedzę i sprawdzić co się zapamiętało. No, ale jednak: niby jest troszkę przestarzała (wprawdzie jest pisana w standardzie ISO C++ 11, ale nie ma wszystkiego :(), pisana "niepoważnie" (czyli nie językiem naukowym, czego nie cierpię, ale o gustach się nie dyskutuje ;))... Hm, jak znajdziecie więcej wad bądź zalet to napiszcie w komentarzach ;) Podsumowując: Symfonia jest dla początkujących i bardziej zaawansowanych, pisana luźnym językiem, który każdy zrozumie, ćwiczenia pod koniec każdego rozdziału. Szkoła programowania jest dla tych, którzy już jednak coś o C++ (chyba ogólnie programowaniu) wiedzą, jest pisana zwięźle i na temat, bez żadnych porównań, tylko porządnie wytłumaczone za jednym zamachem, jak to jest z ćwiczeniami to nie wiem, ale na pewno są ;) Nie czytałem Szkoły, więc nie mogę powiedzieć, która książka mi się bardziej podoba, ale jednak wolę ,,Symfonię C++", jest bardziej w moim stylu ;)
komentarz 1 czerwca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
No to mam znowu rumor w głowie :D Już sam nie wiem co lepsze. Sam lubię z jednej strony coś z humorem, ale z drugiej strony chcę, żeby książka zawierała w miarę nowoczesne informacje z najnowszych standardów i była pisana zwięźle i zawierała dużo materiału. Sam już zgłupiałem :) No ale tak już jest. Miałem trudny wybór: "Liceum czy Technikum", wybrałem technikum, tu będę miał podobny problem :) Szkoda, że zapomniałem dodać ankiety, ciekawe jakby to wyglądało :D
komentarz 1 czerwca 2015 przez niezalogowany
Tak, jedyną wadą Symfonii jest lekka nieaktulaność. A co do ankiety, to chyba większość by zagłosowała na Szkołę, ale nie dlatego, że tutaj są same sztywniaki na tym forum (bo tak nie jest (no, może się jakiś trafi)), tylko dlatego, że na tym forum są sami porządni ludzie (mam nadzieję :P).
komentarz 1 czerwca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Wszyscy to pewnie nie, ale ważne że jest pewna grupa ludzi, którzy są spoko :)
komentarz 1 czerwca 2015 przez niezalogowany
No, ja mam nadzieję, że "nowoczesny informatyk", to wyluzowany informatyk. Nie mówię, że dres, bo tacy to na komputerze umią tylko włączyć Facebook'a i inne bardziej bądź mniej uzależniające strony ;)
komentarz 4 października 2015 przez k3dar Nowicjusz (140 p.)

Skoro Symfonia jest pisana bardziej potocznie, to mam chyba większe szanse na szybsze przyswojene wiedzy. Mam nadzieję, że wiele nie tracę, bo zamówiłem już Symfonię. indecision

Skusiłem się powszechną dobrą opinią.

komentarz 4 października 2015 przez niezalogowany
Wiele nie tracę?! Weź przestań, wiele zyskujesz! Ja jestem za Symfonią jak najbardziej, to jest super książka, nie masz czego żałować ;)
komentarz 4 października 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Heh, czemu wy odkopujecie temat sprzed wakacji? :) Moja Szkoła Programowania już dawno wmoich rękach i również ją polecam. Co do Symfonii to myślę że też będzie dobra, bo wiedzę można zawsze uzupełnić na przykład dokumentacją :)
komentarz 5 października 2015 przez niezalogowany
A to akurat nie ja odkopałem ;) A według mnie, Symfonia jest jak najbardziej kompletnym źródłem ;)
komentarz 5 października 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ja czytając Pratę widzę, że nie jest to książka dla totalnych noobów, ale jak już masz jakieś pojęcie o programowaniu to jest idealna :)
+1 głos
odpowiedź 26 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Symfonia C++ to lekkie lanie wody. Momentami niekontrolowane słowotoki i dziwne, śmieszne historyjki, ale po tej książce doskonale zrozumiesz podstawowe zagadnienia, na których początkujący w C++ często się wykładają. A dzięki częstym powtórkom, lepiej to wszystko przyswoisz.

Symfonia C++ - Książka ta jest polecana dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych.

Język C++. Szkoła programowania. - Książka jest przeznaczona dla osób początkujących, średnio-zaawansowanych, jak również zaawansowanych. Bardziej fachowy język.

komentarz 26 lutego 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Moja szkoła programowania już dawno temu kupiona :)
komentarz 26 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
U mnie też stoi na półce, ale nigdy jej nie czytałem :D Odkurzyłem ją, bo chcę programować w Qt.
komentarz 26 lutego 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Jak mozna kupic ksiazke i jej nie czytac? xDD
0 głosów
odpowiedź 31 maja 2015 przez Piotr Królak Obywatel (1,950 p.)
edycja 31 maja 2015 przez Eryk Andrzejewski
Symfonie czytałem tylko w bibliotece uczelnianej, ale mam Szkołę Programowania Praty i mogę powiedzieć że jest ona bardzo rzetelnie napisana ale wielka jak nie powiem co ;) więc w autobusie czy pociągu nie poczytasz.
komentarz 1 czerwca 2015 przez Piotr Królak Obywatel (1,950 p.)
Ja uczyłem się c++ z kursu pana Mirosława(może bardziej poszerzałem wiedzę która zdobyłem na uczelni) książkę używałem raczej jako encyklopedję c++ ;)
komentarz 1 czerwca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Wiem, ja także, ale poszukuję czegoś nowego, czegoś co dopełni moją wiedzę i sprawdzi ją poprzez zadania :) O, właśnie, czy są tam jakieś zadanka pod koniec rozdziału?:)
komentarz 1 czerwca 2015 przez fabianos13366 Nowicjusz (120 p.)
Tak, są na końcu każdego rozdziału.
komentarz 1 czerwca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Okej to super :) Może się skuszę ;)
komentarz 1 czerwca 2015 przez jk_kord Bywalec (2,950 p.)
Jeśli sie skusisz to mam ja do sprzedania za ok 70 zł. Normalnie kosztuje 100. Mogę wystawić na Allegro lub olx.
komentarz 1 czerwca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Sorki, ale niestety to miałaby byc nagroda na koniec gimnazjum więc potrzebowałbym faktury :/
komentarz 1 czerwca 2015 przez jk_kord Bywalec (2,950 p.)
spk zawsze warto spróbować :P

Pozdrawiam.

Podobne pytania

0 głosów
6 odpowiedzi 3,037 wizyt
pytanie zadane 2 sierpnia 2015 w Offtop przez maxmeister Użytkownik (540 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 368 wizyt

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,622 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...