• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki język? c++/java [ankieta]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
743 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2017 w Java przez Euxinus Nowicjusz (120 p.)
Witam jestem Daniel,

Jestem studentem mechatroniki, ale zauważyłem, że studia to tylko papierek, ostatnio dwóch kolegów gadało coś programowaniu, i troszkę zaciekawiłem się tym tematem, poczytałem i nadal mam dylemat, dlatego też piszę tutaj.

Moja znajomość programowania jest znikoma tylko co było w liceum w sumie i troszkę ruszone na studiach, ale to tylko kilkanaście godzin. Wychodzę do was z zapytaniem jaki język wybrać na początek? Koledzy wspominali o Java i C++. Mógłby ktoś mi krótko doradzić w tym temacie? Który język, hmmm jest bardziej popularny i przyszłościowy? Albo do czego się je stosuje?

Jeśli był podobny temat to prosiłby o link do tematu, a jeśli ktoś ma się wyżywać słownie i emocjonalnie na mojej niewiedzy, to prosiłbym o darowanie sobie.

Życzę miłego dnia:)
Możliwe odpowiedzi:
C++ (6 głosów, 40%)
Java (9 głosów, 60%)
komentarz 14 maja 2017 przez niezalogowany
Jeszcze jest csharp podobny do C++ ale ja radze C++
komentarz 14 maja 2017 przez mitelak Pasjonat (23,330 p.)
C# nie jest podobny do C++ tylko do Javy ;)
komentarz 14 maja 2017 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Na start chyba c++ będzie trochę prostszy choć pewnie i dałbyś radę z javą. Lepsza jest chyba java bo już wydajność ma coraz mniejsze znaczenie w języku programowania(szybkość zależy od kodu jaki napiszesz), w javie pisze się lepiej niż w c++ więc jest też bardziej przyszłościowa, choć ja polecam c#. Jakbyś zaczynał od javy lub c# to kursy spokojnie na początek możesz oglądać do c++ Pan Zelenta, bo obiektowość jest wszędzie na tej samej zasadzie.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 14 maja 2017 przez mitelak Pasjonat (23,330 p.)

Zależy co chcesz robić jeżeli chcesz wiązać to z mechatroniką, która kojarzy mi się z pracą na sprzęcie jakiś mechanizmach właśnie to do tego C++ powinien być lepszym wyborem ponieważ jest bardziej niskopoziomowy niż Java. Java natomiast będzie całkiem ciekawym wyborem do dziedzin bardziej użytkowych jak różnego rodzaju aplikacje, które nie wymagają hiper-szybkości (chociaż obecnie Java działa sprawnie to nadal jest to maszyna wirtualna, a cpp jest kompilowany do kodu maszynowego). 
Obydwa języki pozwalają pisać aplikacje desktopowe, jeżeli chcesz pisać na androida to Java (chociaż pisanie na androida wygląda trochę inaczej niż desktop) lub webowe aplikacje to JavaEE.
Na początek nauki istotną różnicą jest fakt, że Java z natury jest obiektowa i trzeba zrozumieć na starcie jeszcze te idee obiektowości. Przykładem może być pseudolosowość:
 

C++

srand(time(NULL));

int zmienna = rand()%10;
Java

Random rand = new Random();

int zmienna = rand.nextInt(10);

Jak dla mnie na początek jaśniej wyglądał przykład C++, gdzie używa się funkcji srand do ustawienia seedu (na podstawie aktualnego czasu) i kolejnej funkcji do wylosowania jakiejś liczby. W Javie natomiast musimy stworzyć najpierw obiekt rand klasy Random, na którym sobie wywołujemy metodę nextInt() losującą. I takie podejście co prawda ma swoje zalety, ale według mnie dla nowicjusza jest mniej logiczne (chyba że tylko ja tak miałem :D ). 

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie, bo wszystko zależy co Ty chciałbyś robić, osobiście polecam podstawy doszkolić/poznać na C++, a jeżeli już będziesz ogarniał z czym to się je to obiektówka czy to na C++ czy już Javie (jeżeli podstawy znasz w jednym języki przeniesienie się na inny to tak naprawdę chwila, kwestia przyzwyczajenia). Natomiast nie wiem czy jest sens zamykać się na C++ i Jave, bo można spróbować różnych języków jak C#, Python, czy nawet JavaScript wszystko zależy co Ty chcesz robić, a takie drzewka, który język najlepiej do czego się nadaje są w internecie :D   

PS. ja zagłosowałem na c++, ale jeżeli znasz podstawy to nic nie stoi na przeszkodzie wybrania jakiegokolwiek języka ;)  

komentarz 14 maja 2017 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Bez sensu robić taki obiekt dziwne że nie zrobili metody nextInt statyczną, by było bardziej logiczne.
komentarz 15 maja 2017 przez Mateusz51 Nałogowiec (28,180 p.)
zrobili metode statyczną. Math.random() :)

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 828 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 156 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,481 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...