• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Algorytm na miejsce zerowe funkcji kwadratowej

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,396 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2017 w Algorytmy przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)

Wykonałem prosty schemat blokowy który de facto powinien obliczać miejsce zerowe gdy znamy wartość - A, B, Delta.

Nie wiem czy jest wykonany poprawnie, najpierw algorytm żąda a, b oraz deltę, potem sprawdzam czy delta jest mniejsza 0, żeby wykluczyć brak miejsc zerowych, a następnie sprawdzam czy delta równa się zeru, jeżeli tak to stosuję wzór dla x0, a jeżeli nie to stosuję dwa wzory dla x1 i x2 w obu przypadkach algorytm podaję potem wynik dla x0 lub x1 i x2, następnie kończy swój żywot. Czy ten algorytm wykonany jest poprawnie? Jutro mam sprawdzian z algorytmiki i zależy mi na nim. :) 

Obrazek poniżej ( mam nadzieję, że się załaduję ), zdaję sobie sprawę że moje szlaczki pozostawiają wiele do życzenia, ale staram się czytelnie jak mogę.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 maja 2017 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
W prymitywnym przykładzie liczb - RZECZYWISTYCH jest to poprawne.
komentarz 14 maja 2017 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)
"Real numbers, how barbaric"
komentarz 14 maja 2017 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
no teraz wszędzie Ci komplikują :), jakby tak napisać algorytm na liczby zespolone to juz nie byłby tak prosty bo  rozwiązania dla delty  Δ<0  istnieją i od przypadku może być ich całkiem sporo
+1 głos
odpowiedź 14 maja 2017 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

Jak rozumiem, program na starcie dostaje A,B i wyróżnik równania Ax^2+Bx+C=0?

Jeżeli tak, to powinieneś jeszcze sprawdzić, czy podany współczynnik A jest różny od zera, inaczej będziesz dzielić przez zero wink

No chyba, że zakładamy, że "to się miało nie zdarzyć" i nie sprawdzamy poprawności danych (zakładamy, że wprowadzane dane zawsze są poprawne).

+1 głos
odpowiedź 14 maja 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Algorytm jest w miarę poprawny. Z tym że na wejściu zamiast A,B i Delta powinien przyjmować parametry trójmianu kwadratowego czyli A,B,C i sam wyliczać Deltę.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 223 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2016 w Algorytmy przez natrov Gaduła (3,970 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 483 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2021 w Algorytmy przez ania1210 Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 238 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2018 w Algorytmy przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...