• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wspólna nauka - projekt ludzi związanych z forum.

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
671 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2015 w Nasze projekty przez ArturB Mądrala (6,060 p.)
edycja 2 czerwca 2015 przez ArturB

Na wstępie chciałbym wspomnieć że pomysł zaczerpnąłem z postu Bartka. Przechodząc do głównego tematu postu to:

Opis wstępny projektu:

Zgromadzić grupkę osób chcących podszkolić swoje umiejętności z HTML/CSS/PHP/MySQL/JS - w sumie około 6 osób HTML/CSS - 2, PHP/SQL - 2, JS - 2. Otworzyć bloga dostępnego dla wszystkich i forum dla osób biorących udział w projekcie - aby mogli się łatwiej komunikować - blog i forum na początku byłyby na darmowym hostingu. Na forum ustalane by było np - wstępny wygląd strony/wygląd bazy danych itp. Z całego projekty zostałby zrobiony poradnik - jak i co było robione - na początku w formie postów na blogu, a na koniec w formie pliku pdf. Jak ktoś ma możliwość i chce, to może również nagrywać i umieszczać np na YT. Jakby projekt się sprawdził i powstałby kolejny, i wszyscy by mogli nagrywać/stream'ować to wtedy można by otworzyć kanał na YT dla projektu i albo tam umieszczać filmiki, albo same playlisty.Tempo powstawania kolejnej części projektu/tutoriala to przynajmniej jeden w tygodniu - aby zachować jakąś ciągłość. Kolejna "lekcja" z danej części projektu w czasami by była uzależniona od opinii/sugestii ludzi obserwujących projekt, a dokładniej: w części dotyczącej łączenia sie z bazą danych użylibyśmy np. mysql, a opinie będą, że bezpieczniej jest użyć mysqli i osoby związane z projektem na własna rękę musieliby poszukać czy te komentarze są dobre i np w kolejnej części zmienić w projekcie mysql na mysqli - to tak w dużym skrócie. Tak samo na początek projekt by był pisany strukturalnie, a następnie można by pomyśleć jak to przerobić na obiektowy - wydaje mi się że w ten sposób będzie łatwiej zrozumieć osobą zaczynającym przygodę np z PHP/MySQL. Co do wykonania projektu to proponuję:

1) prostego bloga.

2) prostą grę - coś np. tego typu że mamy samochód i listę zleceń do wykonania, wybieramy zlecenie i je wykonujemy, zlecenia typu: przewieź 2 palety z beczkami na trasie A-B (150 km) i w zależności od tego jaki mamy pojazd będzie uzależniony czas w jaki to zlecenie wykonamy. zdobywamy doświadczenie i możemy kupować lepsze pojazdy.

To są tylko przykłady.

Co do osób to wolałbym o mniejszym doświadczeniu, aby główny nacisk kłaść na doskonalenie umiejętności - i podejście do rozwiązania osoby która nie robi tego "zawodowo", a bardziej doświadczeni mogliby nakierowywać.

Co myślicie o takim projekcie i czy byłyby osoby chętne do wzięcia w nim udziału i czy ktoś byłby chętny go obserwować i w miarę swoich możliwości nakierowywać co i jak powinno się w nim poprawić.

 

EDIT:

PHP/JS/jQuery - jedna osoba już jest.

HTML/CSS - i tu też już jest jedna osoba

czyli jest już nas trzech.

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 31 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Nie wiem czy narzucenie sobie ścisłego harmonogramu w tego typu projektach to dobry pomysł. To nie praca, żeby trzeba było co tydzień składać raport ;)

Nie sądzę też, żeby pisanie tego strukturalnie było dobrym pomysłem. Jeśli tworzyć to od razu w obiektówce. Próba późniejszego przepisania tego na OOP to będzie płacz i zgrzytanie zębów. Lepiej od razu pomyśleć o MVC i TDD. Jasne, rzut na głęboką wodę, ale IMO powinien się opłacić.
komentarz 31 maja 2015 przez ArturB Mądrala (6,060 p.)
Z tym ścisłym harmonogramem to tak wstępnie, a mianowicie że jakby podzielić się na zespół który robi front-end i back-end to nie znaczy że każdy zespół powinien dać coś w tygodniu tylko, żeby przynajmniej jedno się pojawiło i też nie musi być coś dużego np. logowanie - bez sprawdzania czy w danych nie ma nadmiarowego kodu itp.

Co do drugiej kwestii to chciałbym aby to był dość mały projekt, ale przedstawiony w różnych wariantach rozwiązania, aby można było sobie porównać od podejścia osoby początkującej po taką co już coś umie - wydaje mi się że to nie tylko osobą tworzącym ten projekt przyniesie jakąś wiedze, ale i tyk które kiedyś trafią na te materiały.
+1 głos
odpowiedź 31 maja 2015 przez niezalogowany
Podczas mojej krótkiej obecności na tym forum widziałem już kilka podobnych tematów, zakładających zrobienie czegoś RAZEM i wiesz co? W dłuższej perspektywie czasu chyba żaden nie wypalił ;)
komentarz 31 maja 2015 przez ArturB Mądrala (6,060 p.)
Też mi się parę takich projektów przewinęło, ale postanowiłem napisać, ponieważ jak się nie spróbuje to się człowiek nie przekona.
komentarz 31 maja 2015 przez niezalogowany

Jeżeli naprawdę Ci zależy na uczestnictwie w takim projekcie zajrzyj na codeplex, albo github. A jeżeli jesteś początkujący, to lepiej będzie żebyś zrobił taki projekt SAM. A wiesz dlaczego? Bo tylko wtedy NAPRAWDĘ się czegoś nauczysz. :)

komentarz 31 maja 2015 przez ArturB Mądrala (6,060 p.)
Jestem początkujący, czyli te serwisy odpadają, a co do tego żeby zrobić to samemu to praca w grupie pozwala spojrzeć na problem z innej perspektywy, a zauważyłem że na tym forum jest trochę ludzi zaczynających swoją przygodę z tworzeniem stron i może warto jak się uda to stworzyć coś razem, jest szansa że osoby będą się na wzajem motywować.

Ja staram się w miarę wolnego czasu doskonalić swoje umiejętności, a taka praca w grupie mogłaby nauczyć czegoś nowego.
komentarz 31 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Hm... Ale jak chcesz robić projekt w grupie to bez GitHuba to nawet nie ma po co zaczynać.
komentarz 31 maja 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
... już nie wspominając o znajomości systemów kontroli wersji ( np. Git ) :-)
komentarz 31 maja 2015 przez ArturB Mądrala (6,060 p.)
W planach mam aby ta tworzona strona była na jakimś darmowym hostingu, a forum które nie byłoby dostępne dla osób postronnych służyłoby do ustalania jaką wersję pokazać w kolejnej części kursu - coś na zasadzie, że się spotyka grupa ludzi i ustalają jakie zmiany w projekcie wprowadzić - ponieważ chciałbym żeby to tworzyli ludzie którzy się dopiero uczą.

Z GitHuba nigdy nie korzystałem i wydaje mi się że przy tym pierwszym projekcie o ile wypali to by można się obejść bez niego.
komentarz 31 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
A jeśli 2 osoby naraz będą pracować nad jednym plikiem - to co wtedy? Git by takie rzeczy rozwiązał
komentarz 31 maja 2015 przez ArturB Mądrala (6,060 p.)
Ja to widzę tak że na serwerze jest katakog w którym jest oficjalna wersja projektu i ją zmieniamy tylko po uzgodnieniu z osobami odpowiedzialnymi za ta część np zespół front-end który się dogaduje na forum. Jako że chciałbym, aby to tworzyli ludzie o małym doświadczeniu, to chyba nie ma sensu aby od razu wprowadzać samemu zmiany, a głównym celem projektu jest stworzenie tutoriala/historii powstawania całej strony.

Cały projekt chciałbym, aby był tworzony na zasadzie że się ludzie spotykają w jednym miejscu i tam wspólnymi siłami próbują zrobić stronę. Forum to by było coś jak pokój w którym siedzą wszyscy. Czyli to nie ma być profesjonalne robienie projektu. Ja przynajmniej tak bym to widział.

Gdyby to robiła osoba mająca średnią wiedzę z tej dziedziny, to by robiła to sama i od razu tak jak trzeba i raczej nie dłużej niż parę dni.
komentarz 31 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
No właśnie… Takim katalogiem z kontrolowanymi zmianami jest w uproszczeniu GitHub. Nie ma sensu wymyślać pewnych rozwiązań od nowa
komentarz 31 maja 2015 przez ArturB Mądrala (6,060 p.)
Chciałbym aby to było jak najprostsze, aby z tego mogła skorzystać osoba która dopiero zacznie przygodę z tworzeniem stron (a ona raczej by to sama robiła) i nie korzystać przynajmniej w tym pierwszym projekcie z rozwiązań które uproszczą projekt (jedyne co bym widział to może less). Może ta moja wizja jak to ma wyglądać wyeliminowałaby trochę naprawdę banalnych pytań na tym forum.

Nie wiem czy opisałem to tak jak to widzę (każdy może przeczytany tekst odebrać inaczej) ale projekt będzie na tyle mały że tak naprawdę mogłaby to robić jedna osoba i wszystko na lokalnym kompie, a że tu będzie grupa to tylko dlatego że ktoś jak da jakiś pomysł to reszta będzie mogła to przemyśleć, podyskutować czy to ma sens.
0 głosów
odpowiedź 4 czerwca 2015 przez Shirao Nowicjusz (140 p.)
Witam,

chętnie wziąłbym udział w tym projekcie.

HTML/CSS
0 głosów
odpowiedź 4 czerwca 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)
Harmonogram musi być, jak i jakiś lider, który zbierze ludzi do kupy i w razie przestojów da kopniaka w wiadomą część ciała. :P Pracowałem nad kilkoma takimi wspólnymi projektami (niekoniecznie przy programowaniu ;) i wiem, że jak nie ma kogoś takiego, to pomysł upada szybko, szybciej i jeszcze szybciej - a bo to nie chce się, a bo to się zapomni, a bo to się zrobi później... :)

Ze swojej strony życzę Wam powodzenia! :)
komentarz 5 czerwca 2015 przez ArturB Mądrala (6,060 p.)
Dzięki, przyda się.
0 głosów
odpowiedź 2 marca 2016 przez Wojtek Wiedeński Bywalec (2,460 p.)
projekt wystartował w ogóle. Podzielcie się efektami :-)
1
komentarz 2 marca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Pewnie tak samo jak prawie wszystkie projekty "wspólne" na tym forum ;)
komentarz 2 marca 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)

Czyli totalne 0!

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 1,609 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 9,184 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2015 w Java przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 249 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2021 w C i C++ przez mkarolm Początkujący (290 p.)

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...