• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Własny CMS - gotowy framework czy od zera? (dylemat)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,616 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2017 w Systemy CMS przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 10 maja 2017 przez jpacanowski
Witam,

Mam dylemat i... a więc poniżej moje głupie pytania...

Czy to dobry pomysł, aby CMS napisać w jakimś gotowym już frameworku MVC ? Z jakimi konsekwencjami będę się musiał liczyć? Dotąd mam za sobą gotowy działający CMS w Laravelu oraz w Node.js (AdonisJs). Czy może lepiej napisać CMS od zera? Laravel, AdonisJs, itp. narzuca swoje MVC. I dobrze, ale... To dobre do pisania aplikacji, portali, forum, ale nie wiem czy to najlepszy pomysł na pisanie CMSa. Chciałbym to zrobić tym razem porządnie od zera i nie chciałbym aby to był CMS tylko dla mnie. Chciałbym go rozwijać i ulepszać oraz chciałbym żeby był jednak niezależny od wszystkiego. Przy CMSie powinna być luźna struktura, bo to niezbyt user-friendly kazać użytkownikom podczas podłączania własnych szablonów zapisywać pliki CSS i JS do /public, a HTML do /resources/view i w ogóle cała struktura plików i katalogów (cały projekt) dużo waży. Nie mam też doświadczenia z aktualizacją samego frameworka w gotowym już projekcie, czy będą z tym problemy? Chciałbym aby mój CMS był takim flagowym moim projektem i chce to zrobić najlepiej, a sam CMS chcę żeby był czysty i lekki. Jak byście wy to napisali? W czystym PHP7?

Druga sprawa... CMS pisać w Node.js czy PHP7 ? Wiem, że Node do CMSów niezbyt się nadaje, a bardziej do pisania aplikacji typu real-time, ale czy taki CMS w Node będzie jednak szybszy niż w Nginx + PHP7?

Dzięki wielkie za odpowiedzi.
komentarz 10 maja 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

Wiem, że Node do CMSów niezbyt się nadaje, a bardziej do pisania aplikacji typu real-time, ale czy taki CMS w Node będzie jednak szybszy niż w Nginx + PHP7?

Może i będzie, ale jedno zapytanie do bazy, i ta różnica idzie w niepamięć... Nie jestem jakimś jebitnym ekspertem, więc raczej co do reszty pytania się nie wypowiem :) 

komentarz 10 maja 2017 przez niezalogowany
Cześć, sam programuje w Laravel'u i mam takie pytanie masz gdzieś na github kod swojego CMS ?
komentarz 10 maja 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Nie mam. Umieszczę jak zdecyduję ostatecznie którą wersję CMSa będę rozwijał dalej. Mogę na priv wysłać póki co CMS napisany w AdonisJs (to prawie że w 100% Laravel w wersji na Node.js ale zdecydowanie ulepszony).

Po prostu genialny framework https://scotch.io/tutorials/build-a-support-ticket-application-with-adonisjs Potem może wyślę wersję w Laravel, ale mam go na innym komputerze, no i to były początki z Laravelem i kiepski kod wyszedł...

komentarz 10 maja 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Dobra, umieszczam tu...

https://www.sendspace.com/file/sxoaj4

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 maja 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Odświeżam temat...
0 głosów
odpowiedź 10 maja 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Pokaż kawałek swojego kodu php - tylko coś bardziej zaawansowanego niż wyciąganie danych z bazy, a powiem ci czy napiszesz choć 1/10 tego cmsa :)
komentarz 10 maja 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Nie pytam się czy będę potrafił napisać... Mam swój własny bardzo prosty framework w PHP i co za problem...

A co do CMS-a który tworzę...

https://www.sendspace.com/file/sxoaj4

komentarz 10 maja 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Pytasz pośrednio jak napisać. Zauważ, że zawsze narzucisz użytkownikowi jakąś strukturę, nawet jak sam stworzysz coś, to gdzieś to będzie podpięte.. więc bez różnicy czy to symfony/laravel/node czy czysty php.

CMS-a nie pisał bym w czystym node raczej. Mało kto to obsłuży a jeszcze więcej ludzi przerazisz technologią..

Tobie się tylko wydaje, że jak napiszesz w czystym php to będzie luźne.. będzie dopóki stan będzie początkujący, z rozrostem stanie się coraz bardziej zawiły.

No i mówisz oczywiście o pełnym OOP? bo jak piszesz ma być czysty to nie ma innego wyjścia.  Zastanów się czy potrafisz napisać samemu

routing,obsługę sesji,requestów, implementację własnego wzorca MVC itd Coś co każdy większy framework ma już zaimplementowane i gotowe do użycia.

Aktualizacja to akurat raczej nic trudnego, dbasz tylko aby nic nie zepsuć i aktualizujesz stan paczki na np package.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale napisanie porządnego cms-a we frameworku to jest jego znajomosc na bardzo wysokim poziomie (aby kod nie był spaghetti- najlepiej pisac niezależnie od frameworka) i  miesiące pracy dla jednej osoby.

Jak masz zamiar pisać obsługę wszystkiego od zera to nie skończysz tego, bo szybciej dostaniesz nerwicy;]

jeszcze jedno. Dzisiejsze hostingi są tak pojemne, że to czy projekt waży 2mb czy 500 jest bez znaczenia.
komentarz 10 maja 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Dzięki za rady. Ja się nie rzucam od razu z motyką na słońce. Wiem, że CMS, dobry CMS, to nie łatwe zadanie. Wiem, że od razu też nie napiszę CMSa od początku idealnie, dlatego też mam za sobą 2 proste CMSy i nasunęła mi się myśl czy to nie jest nic dziwnego żeby dobry CMS był napisany we frameworku. Wyżej umieściłem link do mojego CMSa w Node.js (AdonisJs - to taki prawie że w 100% Laravel w wersji na Node.js ale zdecydowanie ulepszony i napisany od zera). Od razu mi się spodobał ten framework, pisze mi się w nim tak jakbym sam go zaprojektował ;D Laravel w kilku kwestiach mi się nie podoba... Ale właśnie... nasuwa się kolejne pytanie czy CMS w Node to dobry pomysł. Racja, dobrego frameworka mogę sam nie napisać i pewnie wyjdzie spagetti code...

najlepiej pisac niezależnie od frameworka) i  miesiące pracy dla jednej osoby.

Rozumiem, że twoja odpowiedź to że napisałbyś CMS w gołym PHP, jednak z kolei trzeba mieć dużą wiedzę aby tak postąpić? Czy jednak użyłbyś jakiś gotowy framework (jaki?) ale z bardzo dobrą znajomością tego frameworka?

komentarz 11 maja 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Jak miałby to być projekt z którego mają korzystać miliony ludzi, jak np wordpress, to sam bym tego nie pisał. Czy to goły php czy framework, trzeba mieć ekspercką wiedzę na temat projektowania.

jeżeli nie znasz na poziomie mistrzowskim obiektowego php, czyli projektowania z zasadami, wydzielania pewnych struktur to nie ma szans by było to czyste i łatwe w rozbudowie.

Mowa tu o wiedzy jak, kiedy i po co stosować interfejsy, jak wydzielić pewien kod do interfejsów, genralnie projektowanie całej architektury.

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 1,659 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,808 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2018 w JavaScript przez JeyJey Użytkownik (710 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 280 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2017 w Systemy CMS przez Frozenfroggie Użytkownik (990 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...