• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kurs PHP - odc. 2

Object Storage Arubacloud
0 głosów
440 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2017 w PHP przez rubiikk Obywatel (1,900 p.)
Cześć,

Moje dwa pytania dotyczą drugiego odcinka z kursu o PHP (https://youtu.be/Pp578w7C9hE?list=PLOYHgt8dIdox81dbm1JWXQbm2geG1V2uh). Od wczoraj zastanawia mnie część kodu napisana przez Pana Mirosława. W pliku zaloguj.php jest if, który sprawdza, czy udało nawiązać połączenie z bazą danych. Dlaczego nie ma tutaj obsługi wyjątków? Wydaje mi się, że powinno się ją zastosować w tym miejscu.

Drugie moje pytanie dotyczy PDO, a MySQLi. Jeżeli obecnie robię aplikację internetową na zaliczenie, to grzechem będzie użycie MySQLi? W internecie przeczytałem, że MySQLi wspiera tylko MySQL, a PDO 12 różnych baz danych.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 9 maja 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

W pliku zaloguj.php jest if, który sprawdza, czy udało nawiązać połączenie z bazą danych. Dlaczego nie ma tutaj obsługi wyjątków? Wydaje mi się, że powinno się ją zastosować w tym miejscu.

Oczywiście masz rację, trzeba obsłużyć wyjątki. Myślę, że tu Mirek chciał pokazać, że da się zrobić coś takiego, jak połączenie PHP z bazą danych, ale co ja tam wiem...

 Drugie moje pytanie dotyczy PDO, a MySQLi. Jeżeli obecnie robię aplikację internetową na zaliczenie, to grzechem będzie użycie MySQLi? W internecie przeczytałem, że MySQLi wspiera tylko MySQL, a PDO 12 różnych baz danych.

Tak, MySQLi wspiera tylko bazę MySQL, a PDO pozwala na korzystanie z wielu baz danych. Co do samego korzystania z MySQLi czy PDO, to osobiście lepiej mi się korzysta z PDO, ma lepsze bindowanie parametrów, ogólnie jest przyjemniejsze. Oczywiście myślę, że jak napiszesz pracę na zaliczenie przy użyciu MySQLi z to nikt cię za to nie zabije (o ile będziesz korzystał z bazy MySQL :D), ale lepiej, abyś zrobił to na PDO. W sumie, po dłuższym namyśle, to i tak wiele profesorów nie wie nawet o tworze takim jak MySQLi, a co dopiero PDO :) 

komentarz 9 maja 2017 przez rubiikk Obywatel (1,900 p.)
Spojrzałem na przykładowe skrypty ćwiczeń z zajęć i okazuje się, że on nam to pokazywał na przykładzie MySQLi. Nie wnikam już, czy to jest jego skrypt czy wziął z internetu. W każdym razie dziękuję za odpowiedź. Dzięki temu mogłem w jakiś sposób uporządkować swoją wiedzę. :)
0 głosów
odpowiedź 9 maja 2017 przez Leszek Szymański Gaduła (3,180 p.)
Metoda/funkcja zwraca jakąś wartość, którą można sprawdzić za pomocą if'a, wiec nie używa się wyjątków. Wyjątki wykorzystuje się w sytuacjach, gdy nie mamy pewności, co, do „jakość kodu”, który wykorzystujemy, ewentualnie nieprzewidzianego działania funkcji/metody.

 

Używasz czego chcesz, w zależności od potrzeb i umiejętności. Nowe technologie nie zawsze są lepsze, ale z czasem stają się standardem, więc warto je znać.
1
komentarz 9 maja 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Z tym, że akurat w przypadku obsługi bazy danych można skonfigurować bibliotekę tak, żeby dla każdego błędu rzucała wyjątkiem, co pozwala usprawnić cały sposób obsługi błędów.
komentarz 9 maja 2017 przez rubiikk Obywatel (1,900 p.)
Czyli wychodzi na to, że korzystanie z wyjątków przy obsłudze bazy danych jest pożyteczne i w prosty sposób można obsłużyć błędy. Dobrze zrozumiałem?
komentarz 10 maja 2017 przez Leszek Szymański Gaduła (3,180 p.)
Wyjątki bardziej obciążają w tym przypadku interpreter PHP.
komentarz 10 maja 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Owszem, ale nie sądzę, żeby większość aplikacji, o których tutaj rozmawiamy, dobiła do takiej skali, w której faktycznie byłoby to problemem.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 449 wizyt
pytanie zadane 23 października 2016 w PHP przez Maciejjy Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 282 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 196 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2016 w PHP przez Bartłomiej Słowik Użytkownik (620 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...