• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Usunięcie bootowalnej partycji

Object Storage Arubacloud
0 głosów
522 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Zakupiłem nowy laptop Dell bez systemu. Po uruchomieniu okazało się, że zainstalowano na nim Ubuntu. Docelowo zamierzam na nim postawić Linux Minta. Problem w tym, że podczas próby formatowania z moją własną tablicą partycji, wyskoczył mi komunikat na temat uruchomienia instalatora w trybie UEFI i utracie dostępu do zainstalowanych już systemów, na których oczywiście mi nie zależy. Zaakceptowałem to, jednak komputer nie mógł przejść do dalszego procesu instalacji (po prostu się zawiesił). Ponieważ proces instalacji był uruchomiony z LiveCD, to za pomocą Gparted wyczyściłem sobie cały dysk i rozpocząłem proces instalacji na nowo. Tym razem nie było już żadnych komunikatów, a system zainstalował się poprawnie. Jednak po restarcie komputera pojawia mi się niskopoziomowy test sprzętu (który kończy się pomyślnie) oraz tylko możliwość wejścia do BIOS-u za pomocą F2. Niestety nie mogę w BIOS-ie ustawić sekwencji bootowania na HDD, bo tego nie widać. Po włożeniu płyty z Mintem system startuje w trybie Live. Gparted pokazuje cały dysk oraz że mam zainstalowanego Minta. Co mam zrobić, aby system bootował mi się normalnie z dysku? Dla mnie jest to dziwne, bo przecież powinno się nawet na czystym dysku zainstalować dowolny system. W tym przypadku występuje jakiś konflikt. W pudełku nie ma też żadnej płyty do przywracania ustawień fabrycznych.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 6 maja 2017 przez PsychoButter Gaduła (3,630 p.)
Witaj

Aby system linux uruchomil sie na komputerze z uefi potrzebna jest porzebna partycja efi ktora jest przynajmniej 2 mb od poczatku (wedlug zasady 1mb ale u mnie z jakiegos powodu nie dzialalo ) i musi miec wielkosc przynajmniej 32 mb (w przypadku starszego uefi w laptopie lenovo musialem mniec 265 mb ) przykladowy uklad partycji

2 mb niesformatowana

265 mb efi

1gb swap

20gb /

100gb /home

P.S musisz mniec wylaczony secure boot w biosie

P.S 2 ten komunikat o innych systemach na biosie to tylko pomylka instalatora

P.S 3 jak uefi dalej nie widzi systemu wyjmij baterie poczekaj 5min i ja wloz chyba ze masz baterie biosu to ja wyloz

P.S 4 u mnie dopiero jak to wszystko zrobilem w bootloaderze uefi moglem zbootowac gruba

P.S 5 upewnij sie w jakim trybie bootuje uefi

Przepraszam za ilosc p.s pisalem na szybko
komentarz 6 maja 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
edycja 6 maja 2017 przez Benek

Dziękuję za szybką odpowiedź.

upewnij sie w jakim trybie bootuje uefi

Chodzi Ci o wyłączenie Secure Boot w BIOS-ie?

chyba ze masz baterie biosu to ja wyloz

Nie mogę rozkręcić lapka, bo jest na gwarancji.

Aby system linux uruchomil sie na komputerze z uefi potrzebna jest porzebna partycja efi

Przy tworzeniu nowej tablicy nie wdziałem możliwości wyboru efi (są np. ext4, ext3 itp.). Ok, znalazłem.

1
komentarz 6 maja 2017 przez PsychoButter Gaduła (3,630 p.)
tak w biosie(chodz teraz to uefi ale i tak duzo osob mowi bios kiedy ma na mysli uefi)

W wiekszosci nowych laptopow nie ma baterii biosu  i wystarczy wyjac tylko akumulator
komentarz 6 maja 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Dziękuję za pomoc. Dodałem nową wiadomość, w której przedstawiam alterantywne rozwiązanie.
0 głosów
odpowiedź 6 maja 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)

Dziękuję za pomoc. Rozwiązałem problem w następujący sposób. W UEFI ustawiłem Legacy Mode oraz Secure Boot Disabled. W ten sposób można normalnie instalować Linuxa, z podziałem tylko na klasyczne partycje ( /, /home, swap).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,720 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 252 wizyt
pytanie zadane 4 maja 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Tommy Użytkownik (520 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 120 wizyt

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...