• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Granice jednostronne

Fiszki IT
Fiszki IT
0 głosów
247 wizyt
pytanie zadane 4 maja 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez tls01 Nałogowiec (43,850 p.)

No cześć. Muszę obliczyć granicę jednostronną m.in. z:

...problem polega na tym, że nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać. Potrafię obliczać granice ciągów i funkcji, ale nie bardzo się orientuję, o co chodzi z granicami jednostronnymi. "Dawno, dawno temu" zrobiłem dosłownie kilka tego typu działań, ale niewiele (albo może - nic) z tego pamiętam. 

Od czego powinienem zacząć? Sprowadzić do wspólnego mianownika, a później podstawić 0 za x i... co dalej? Jakieś wskazówki? 

* nie proszę o gotowca, choć przykład jest raczej banalny

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 5 maja 2017 przez manjaro Nałogowiec (34,560 p.)
wybrane 5 maja 2017 przez tls01

Najlepsza
Najprościej to zrobić poprzez podstawienie

1. Sprowadzasz do wspólnego mianownika tak jak ktoś już podpowiedział i masz (x-1) / x^2

2. Podstawiasz za x liczbę 0+ czyli na przykład 0.001. Coś blisko 0 ale troszkę więcej bo znak + (jakby było 0- to byś podstawił -0.001)

3. Po podstawieniu wychodzi w liczniku w przybliżeniu -1 a w mianowniku 0.000001

4. Dzielisz licznik przez mianownik - wychodzi -1 * 1000000 czyli -∞
komentarz 5 maja 2017 przez tls01 Nałogowiec (43,850 p.)
O właśnie, punkt 2. mnie "odblokował". (-:

Nie pamiętałem o tym, że mogę sobie podstawić za 0+/- liczbę blisko 0 z lewej lub z prawej strony.

Wielkie dzięki.
0 głosów
odpowiedź 4 maja 2017 przez NowyUrzydgownig Gaduła (4,810 p.)
Masz na necie pełno poradników jak liczyć granice, w tym również jednostronne.

W twoim przypadku: Sprowadzasz do wspólnego licznika wychodzi ci: (x-1)/(x^2). Podstawiasz zero wychodzi ci (-1)/0 . 0 jest z prawej strony, to znaczy, że jest dodatnie(dąży do zera z prawej strony), a jest takie twierdzenie, że jak dzielisz liczbę różną od 0 na 0 to jest to + bądź - nieskończoność, w zależności od znaku. W twoim przypadku masz - w liczniku i + w mianowniku czyli - .
0 głosów
odpowiedź 5 maja 2017 przez MajsterKark Nowicjusz (220 p.)
Polecam kurs: granic Karczyńskiego- no stary jak to Ci nie pomoże to nic :D na świecie, ale zaręczam najlepszy kurs !

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 112 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2019 w Matematyka, fizyka, logika przez Kacperek_code Obywatel (1,650 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 158 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez Szahid Pasjonat (20,820 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 209 wizyt
Porady nie od parady
Nie wiesz jak poprawnie zredagować pytanie lub pragniesz poznać którąś z funkcji forum? Odwiedź podstronę Pomoc (FAQ) dostępną w menu pod ikoną apteczki.FAQ

84,736 zapytań

133,542 odpowiedzi

295,952 komentarzy

56,001 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...