• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak uczyć się programować w JavaScript?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,586 wizyt
pytanie zadane 2 maja 2017 w JavaScript przez hakiros54 Obywatel (1,160 p.)
Witam, w jaki sposób polecacie uczenie się JavaScriptu po zobaczeniu już filmików pana Zelenta? Jakieś książki? Strony internetowe? w szkole nauczyciel coś mówił o jakichś grach typu codecombat ale wątpię by dało się z tego sensownie uczyć programowania, moim zdaniem jest to raczej ciekawostka a nie sposób na naukę (jeśli jest inaczej to napiszcie)
1
komentarz 3 maja 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Regularnie

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 2 maja 2017 przez niezalogowany
+1 głos
odpowiedź 3 maja 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Osobiście polecam stronę CodeWars. Nie ma tam DOM/BOM ale możesz się nauczyć podstaw samego JS (i jeśli kiedyś zechcesz również innych języków).

Nie ma tu konkretnych ścieżek zadań itp. jak w niektórych kursach. To raczej zbiór różnych zadań. Portal uczy jednak dwóch rzeczy: tworzenia i analizy testów jednostkowych oraz analizy kodu innych osób. Po rozwiązaniu zadania masz podgląd w kod pozostałych użytkowników.

Portal jest darmowy. Niedawno wprowadzone zostały opłaty ale za konta premium, które na początku raczej i tak nie będą Ci potrzebne.
komentarz 3 maja 2017 przez niezalogowany
Z chęcią sprawdzę CodeWars, jeśli polecasz
komentarz 3 maja 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
tam jest dużo zadań związanych np. z algorytmami matematycznymi, kryptograficznymi, logicznymi itp.

Są zadania i proste i nieco trudniejsze jak chociażby konwertowanie między systemami liczbowymi (arabski, rzymski) z pełną walidacją danych, operacje binarne (właśnie dzięki codewars bardziej zaprzyjaźniłem się z operatorami bitowymi), analizy geometrii płaskiej i przestrzennej (np. czy punkt x,y znajduje się wewnątrz wielokąta co akurat później przydało mi się we własnym projekcie komercyjnym) itp.

Według mnie te zadania uczą również praktycznego wykorzystania wielu metod JS np. z "pakietu" Array.prototype jak reduce, filter, some, every i wielu innych + wiele ciekawych zadań z wyrażeń regularnych (kilka nawet mojego autorstwa). Widzę po sobie, że wiele z problemów z codewars można przenieść później do własnych projektów - choć osobiście głównie siedzę w systemach dedykowanych CRM, aplikacjach analityczno-statystycznych  więc mniej mam tu tematyki typowych dla stron animacji, a więcej różnego rodzaju algorytmów logicznych.

Ponad to od pewnego czasu powoli wchodzą również zadania związane z bazami danych SQL co jest chyba dobrą wiadomością, bo wiem z doświadczenia, że wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do nauki języka SQL i często "SEECT * ..." to standardowy kod w operacjach bazodanowych, gdy de facto wiele obliczeń i analiz można zrobić nie w PHP/node lecz właśnie na samej bazie (np. bardzo niedoceniane funkcje SQL, procedury, triggers itp.).

No i nie wiem jak w innych kursach on-line, ale tutaj nie dostajesz żadnych dyplomów itp. a jedynie dawkę wiedzy, ale to już kwestia na czym komu zależy...
0 głosów
odpowiedź 2 maja 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

JavaScript Wzorce. Jak dla mnie: fundament. Później Efektywny JavaScript, albo coś z ES6. Obecnie czytam Mistrzowski JavaScript i naprawdę polecam. 

komentarz 3 maja 2017 przez hakiros54 Obywatel (1,160 p.)
tak sprawdziłem wstęp tych wzorców i pisze że książka nie jest dla początkujących tylko dla profesjonalnych programistów ;p
komentarz 3 maja 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Serio? Mimo wszystko nawet jak ją kupisz nie będąc w temacie, to nie wyrzucisz pieniędzy w błoto.
0 głosów
odpowiedź 3 maja 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Programować ile wlezie w JS, dawać tu na forum kod do oceny, czytać blogi o JS

https://nafrontendzie.pl/category/programowanie/podstawy-js/

I przeczytać jedną dobrą książkę o JS
http://helion.pl/ksiazki/javascript-programowanie-zaawansowane-tomasz-comandeer-jakut,jascpz.htm

Podobne pytania

–2 głosów
8 odpowiedzi 482 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez darekj19 Użytkownik (910 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 790 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...