• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja Linuxa obok Windows 8.1

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,427 wizyt
pytanie zadane 25 kwietnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez AV'ger Użytkownik (790 p.)
edycja 25 kwietnia 2017 przez AV'ger

Cześć, zwracam się dziś do Was z ogromną prośbą o pomoc z odpowiednim postawieniem Linuxa obok Windows 8.1. Od początku, czyli od zakupu komputera mam zainstalowany system Windows w wersji 8.1  (UEFI, Asrock). Od dość dawna przymierzałem się do zainstalowania drugiego systemu, Linuxa, aby sprawdzić go, zobaczyć jak działa, nauczyć się działać w nim. Postanowiłem zainstalować Linuxa ze względu na stabilność, bezpieczeństwo, szybkość działania, a przede wszystkim chęć nauki.

Na początek postanowiłem zainstalować Linux Mint 18.1 Serena MATE. Doczytałem się, że jest on jedną z najodpowiedniejszych dystrybucji dla początkujących. Tak więc wypaliłem płytkę, wyodrębniłem miejsce na dysku, zbootowałem, zainstalowałem zgodnie ze wszelkimi poradami krok po kroku. Po pierwszym podejściu zainstalowałem system z partycjami /boot, swap, / i /home. Tutaj pojawiły się dwa problemy bowiem nie widziałem partycji /home i nie mogłem korzystać z jej zasobów, zaś drugi problem to brak gruba. Jeśli bootowanie ustawione było na dysk startował Mint, jeśli na Windows Bootloader startował Windows. Nie mam z tym problemu bo co za problem odpalić przy starcie UEFI i wybrać bootowanie, choć nie ukrywam wolałbym standardowy grub z opcją wyboru systemu przy uruchomieniu.

Odinstalowałem więc Minta i postanowiłem spróbować innej dystrybucji - Antergos. Tak jak poprzednio instalacja przebiegała zgodnie z planem, partycjonowanie utworzyłem tym razem bez /home i cały zasób dałem do /. Po zakończonej instalacji i restarcie komputera wywalił cały grub. Mogłem odpalić windows po zmianie bootowania, aczkolwiek przy odpalaniu z dysku pojawiał się czarny ekran z boot rescue. Próbowałem rozwiązać problem poleceniami ls(hd0,dysk), set prefix, set boot ale to nic nie dało. Próbowałem również za pomocą Live CD w terminalu poleceń które odnalazłem - bez skutku.

Obecnie odinstalowałem Antergos, zainstalowałem ponownie Mint tym razem bez partycji /home, aczkolwiek wciąż aby go uruchomić muszę bootować dysk. Teraz, gdy już przedstawiłem całą sytuację mam parę pytań:

1. Czy Linux Mint 18.1 MATE jest odpowiednią dystrybucją dla początkującego i czy powinienem go zostawić skoro jest już zainstalowany, czy też bardziej opłacalny jest Antergos?

2. W jaki sposób zainstalować GRUB tak abym po uruchomieniu komputera mógł swobodnie wybrać system?

3. Dlaczego po pierwszej instalacji nie widziałem partycji /home?

Pragnę dopowiedzieć, że boot secure oraz fast boot zostały wcześniej przeze mnie wyłączone!

Mimo to, gdy ja instaluję nie pojawia się u mnie opcja zaznaczona czerwonym x.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 25 kwietnia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

1. Mint na pewno jest dobrą dystrybucją na początek. Tutaj bym nic nie zmieniał. Przy instalacji /home na osobnej partycji jest najlepszym rozwiązaniem, ze względu na wygodę przy ewentualnej reinstalacji. Na pewno bym odpuścił osobne partycje na /boot. Swap jest tylko przydatny do hibernacji dysku. Jak nie hibernujesz to też tego nie używaj. No chyba że masz jakiś drewniany komputer to zostaw.

2. Boot secure i fast boot mają być wyłączone na zawsze. Zapomnij o nich. Jak po instalacji przy bootowaniu odpali Linuks to znaczy że grub jest zainstalowany. Jeśli go nie widzisz to prawdopodobnie albo nie znalazł innych systemów i automatycznie odpala ci Linuksa, albo też ma ustawiony zerowy czas na oczekiwanie na wybór systemu. W każdym razie można to zmienić.

3. Prawdopodobnie przy instalacji nie podmontowałeś partycji /home. Nawet jeśli to się nie powiodło to później można to naprawić już po instalacji edytując plik /etc/fstab. Ale lepiej dokładnie sprawdzić czy na pewno masz w kolumnie "punkt montowania" ustawiona partycję /home tak jak tutaj

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 366 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Sara Radelicka Nowicjusz (140 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 206 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez chomek Gaduła (4,500 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,351 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...