• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak wybrać język dla siebie?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
457 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Poeta Doctus Użytkownik (740 p.)
Witajcie

kiedy przechodziłem z gimnazjum do liceum to zainteresowałem sie programowaniem. Lecz nie moglem sie do konca odnalezc. W sumie do tej pory nie moge. Niby troche c++, c#, c, js, algorytmow znam. Probowalem w kazdym cos porobić ale nie czuje sie "OK". A tu cos się zepsuje, a to nie moge aktualnej składni znalezc, a tam jakies błedy wychodzą ktorych nie moge rozwiazac. I tak sam nie wiem co o tym myslec. Lubie matematykę. Jestem w drugiej klasie LO.  Wyższa matematyka wrecz mnie jara, analiza w szczegolnosci. Szeregi hipergeometryczne, harmoniczne, całki. Genialna rzecz. Lecz w sumie nie wiem jak to wykorzystac w programowanie. Tak samo z algorytmami. Niby troche się ich pouczyłem. Jakies wyszukiwania, listy, stosy, grafy itp. Lecz jak widze zadania z olimpiad/spoja to nijak nie widze ich zastosowania. Tym bardziej w pisaniu aplikacji.  Na lekcji informatyki  w sumie nie mam co robic bo nauczyciel wie mniej ode mnie. Łatwe szóstkeczki za wyszukiwanie binarne w c++ "XD".Co wiecej gdy uczylem sie np. c++'a to nie wiedzialem co z ta wiedza robic i w  sumie to bylo takie bledne kolo bo nie wiele poza klasami itp znam. Co powinienen zrobić? Uczyc sie dalej algorytmow z nadzieja ze na studiach mi sie przydadza? Czy moze szukac do skutku jakiejs technologi/jezyka/frame, ktory bedzie dla mnie odpowiedni? Jeśli macie jakies pomysly to piszcie w jaki sposob matematyka mozna polaczyc w ciekawy i fajny sposob z programowaniem.
komentarz 24 kwietnia 2017 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Najpierw wybierz pomiędzy front-end, a back-end. Poczytaj o przeznaczeniach języków, których używasz i wykonaj po jednym dużym projekcie w każdym z nich(projekt dla C++ będzie inny, aniżeli dla Javy). I wybierz to co najbardziej ci przypadnie do gustu.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Python z ipython notebook oraz matplotlib. Jedna (z wielu) kompletnych dystrybucji komercyjnych dostępnych także w wersji free https://www.enthought.com/canopy-subscriptions/ . Myślę że będzie to bardzo zadowalające jeśli chodzi o eksplorowanie zdolności matematycznych :-) Wśród pakietów masz także moduły obliczeń symbolicznych, rachunku macierzowego (numpy)...

https://ipython.org/notebook.html

http://nbviewer.jupyter.org/

https://matplotlib.org/

https://matplotlib.org/gallery.html
komentarz 24 kwietnia 2017 przez Poeta Doctus Użytkownik (740 p.)
Ciekawa propozycja, bez wątpienia sprawdzę. Lecz  kwestia algorytmow dalej  pozostaje bez odpowiedzi. W jaki sposob sie ich uczyc? Tak po prostu nauka dla nauki zeby raz czy da uzyc jest bez sensu bo po tygodniu wiekszosc sie zapomina. A z tego co slyszalem pracodawcy patrza na algorytmike.
komentarz 24 kwietnia 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
O ile dobrze Cię zrozumiałem.. mogę radzić tak... Zainteresuj się tymi linkami które podałem. Zobaczysz jak w tym języku można analizować dane, przeprowadzać obliczenia itd.

A co do algorytmów, jeśli Cię nie przekonują "sauté", to napisz prosty projekt. Np. obliczenie częstotliwości wystąpienia każdego z układów w pokerze. Następnie przy podanym układzie posiadanych kart rekomendowanie wymiany (ile kart i w do jakiego układu algorytm dąży). Tam jest tyle matematyki że powinno Ci wystarczyć :-)
komentarz 24 kwietnia 2017 przez Poeta Doctus Użytkownik (740 p.)
Niby jest, a mam wrażenie, że to takie bezsensowne, nieprzydatne. Nie moge wyzbyc sie tego uczucia. To okropne. Najgorsze jest to, że nie potrafie wykonywać nic systematycznie. Po prostu nic. Porobie  coś co sobie ustale 1/2 dni i  robie cos skrajnie innego. Cale szczesnie ze od jakiegos czasu odstawilem gry. Chociaz jedna  rzecz ktorej sie trzymam.
komentarz 24 kwietnia 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Znajdź kogoś zaufanego, najlepiej z wiedzą psychologiczną kto z Tobą o tym porozmawia. Fizycznie, twarzą w twarz. Jeśli ufasz psychologowi w szkole to może być on. To normalne że takie dołki się zdarzają. "Algorytmowstręt" i brak systematyczności to tylko symptom. Problem jest gdzie indziej.

A gry odstaw. W Twoim stanie dają pretekst by nic z problemem nie robić.
komentarz 24 kwietnia 2017 przez Poeta Doctus Użytkownik (740 p.)
Od dwóch miesięcy na odwyku. Mam nadzieje, że nigdy więcej nie wrócą nocne mary.
0 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Ja polecam Ruby, prosty przyjemny język i łatwy do opanowania. Spora kasa w startupach z RoR. Tu masz takie małe wprowadzenie.

http://www.apohllo.pl/guides/index.html

https://www.ruby-lang.org/pl/documentation/quickstart/

https://pl.wikibooks.org/wiki/Ruby
komentarz 24 kwietnia 2017 przez Poeta Doctus Użytkownik (740 p.)
Wlasnie, na czym polega ten fenomen freelancerow pracujacych w domkach w rubym? W jakiego do typu praca?
komentarz 27 kwietnia 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Z Rubym jest tak że jest ciut trudniejszy od Pythona, za to frameworki RoR, Sinatra ma łatwiejsze od Django, Pyramid. Od wersji 2.4 Ruby bardzo przyspieszył w porównaniu do wersji 1.8. A fenomen freelancera polega chyba na tym że jesteś panem swojego czasu, ale ma też to swoje wady i trzeba samemu wszystkiego dopilnować i szukać klientów. Nie ma co się martwić jest setki małych firm co szukają programistów Ruby na stałą umowę.
0 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2017 przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)

Może to Ci pomoże:

[LEPSZA ROZDZIELCZOŚĆ]

komentarz 24 kwietnia 2017 przez Poeta Doctus Użytkownik (740 p.)
To znaczy jesli chodzi o jezyki to sie orietuje. lecz nie potrafie znalezc czegos "ciekawego i co przyciagnie moja uwage na dluzej oraz co jest optymalnym wyborem wzgledem przyszosci". Z jednej strony algorytmy i maturka z c++, z drugiej ta matematyka, a z trzeciej  jakies gry. A finalnie "nie mam co pisac". Glupia pętla.
komentarz 24 kwietnia 2017 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
optymalne jest wszystko to w czym jesteś dobry... a co to bedzie to zależy tylko od Ciebie, możesz być programistą nawet samego C, a uwierz mi jakbys byl w tym PERFEKT to i tak hajs i praca by była.
komentarz 24 kwietnia 2017 przez Poeta Doctus Użytkownik (740 p.)
Tak ale jestem na razie w liceum. Maturka, te sprawy. A jednak na jakies lepsze studia chce sie dostac. Raczej nie licze na prace po liceum bo na tyle poradny nie jestem.
komentarz 25 kwietnia 2017 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
no na prace po studiach też nie licz :D Haha, tylko samorozwój. Na studiach ... szczerze nie uczą, generalnie gdyby nie studia  " a jestem na Informatyce"... gdzie w sumie 2 lata pierwsze studiów to tylko fizyka,algebra,algorytmika, matematyka + dyskretna i logika. To o programowaniu nie ma prawie nic, a ogólnie związanego z pracą programisty to juz wgl. Jak są jezyki to - mało cię nauczą, bo co tak naprawdę zrobi z tobą koleś w 45 minut czy godzine - jeszcze z podejsciem, ze egzamin to głównie teoria.

Wiec gdyby nie studia, to mialbym wiele wiecej czasu na to co teraz robie i byc moze prace którą teraz mam zacząłbym wczesniej o ten 1 rok...
komentarz 25 kwietnia 2017 przez Poeta Doctus Użytkownik (740 p.)
Mój znajomy jakiś rok temu kończył studia  w anglii i powiedzial mi, że wyglądaja tam zupelnie inaczej. Tak tez bylo, kierunek software developer gdzie w sumie uczyli sie jezyka i algorytmow. Potem szukal pracy i jedyne czego wymagali to znajomosc algorytmiki i bieglosc w rozwiazywaniu problemow. Dlatego poszedl na studia metematyczne bo jak twierdzi "matematyka daje szerszy obraz tego co robimy". Dlatego od tamtego czasu jestem troche rozerwany jesli chodzi o programowanie.

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 1,240 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2019 w C i C++ przez PirchHD Obywatel (1,730 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 2,254 wizyt
pytanie zadane 12 czerwca 2018 w Inne języki przez lucelka Początkujący (260 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 787 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2017 w C i C++ przez Michał_Warmuz Mądrala (5,830 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...