• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

naprawa grub2 po instalacji windows 10

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
3,999 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
Miałem zainstalowanego Minta 18 i doinstalowałem sobie Windows 10. Widziałem, że wiąże się to z naprawą gruba, więc za wczasu znalazłem już poradnik i zaopatrzyłem się w live cd. Windows gotowy, to odpalam sobie live cd klepie polecenie sudo fdisk -l i nagle takie: wtf? F disk zamiast 4 partycji (boot, swap, /, i windows) widzi tylko sda1 co nie pokrywa się z zainstalowanymi dyskami. Wie ktoś co zrobić w tej sytuacji?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2017 przez robertwe Gaduła (4,620 p.)
Jeśli podczas uruchamiania wyświetla ci się unkown filesystem entering to rescue mode to masz to co ja miałem. Odpal kompa z płytki WIN 10 wybierz napraw komputer i naprawa podczas uruchamiania :D po tym zabiegu u mnie wszystko działa :D
komentarz 21 kwietnia 2017 przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
ale mi systemy działają, tylko gruba nie mogę odzyskać
komentarz 21 kwietnia 2017 przez robertwe Gaduła (4,620 p.)
aha ok. Mój błąd
0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2017 przez niezalogowany
Może masz dwa dyski i listujesz partycje nie z tego, co trzeba?

Mogłeś usunąć partycje instalując Windowsa. Można je przywrócić, ale to czasochłonne i opłacalne tylko wtedy, kiedy zależy ci na odzyskaniu usuniętych plików. Ponowna instalacja nawet obu systemów za pewne trwałaby krócej.
komentarz 22 kwietnia 2017 przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
Dzięki wielkie za próbę pomocy. Na prawdę napsuło mi to już dużo krwi.
komentarz 22 kwietnia 2017 przez niezalogowany
Oczywiście należało pominąć fakt, że korzystasz z UEFI.

Secure Boot na Disabled.

Fast Boot na Disabled.

UEFI Boot Support na Disabled.

Po tym sprawdź, czy ustawiony jest odpowiedni priorytet w boot menu. Jeśli nie wstanie - zainstaluj GRUB (jak nie znajdzie sektora rozruchowego, to również będzie to świadczyło o tym, że wcześniej coś jednak zrobiłeś źle, nawet pomimo tego, że "tak jakby wszystko miało działać") .

Jeśli chcesz korzystać z UEFI wyłącz tylko Secure Boot. Instalacja w takim przypadku wygląda inaczej: https://wiki.debian.org/GrubEFIReinstall#Reinstalling_grub-efi_on_your_hard_drive
komentarz 22 kwietnia 2017 przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
Ale czy to coś zmienia skoro gdy był sam mint wszystko działało bez najmniejszego problemu?
komentarz 22 kwietnia 2017 przez niezalogowany
Tak, wcześniej najpewniej z automatu zainstalowany został grub-efi, po instalacji Windowsa plik/wpis został wywalony, a ty usiłowałeś instalować grub dla BIOS, w którym bootowanie przebiega w całkiem inny sposób (UEFI nawet nie sprawdza sektora rozruchowego na dysku).
komentarz 23 kwietnia 2017 przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
Ale reinstalowałem potem obydwa systemy. Najpierw Windows a potem Mint, więc Mint powinien sam zainstalować odpowiedniego gruba, a tu nie ma nic.
0 głosów
odpowiedź 22 kwietnia 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)

Cześć.Właśnie sobie czytam :)

ale mi systemy działają, tylko gruba nie mogę odzyskać

Spróbuj uruchomić tego Minta z dysku (jeśli się jeszcze uruchamia).

Po uruchomieniu, w konsoli.

sudo apt install grub

później

sudo update-grub

Lub inną opcję nośnik z instalatorem Debiana w trybie rescue mode,wybierasz opcję naprawa grub.

Lub jeszcze inna opcja,reinstalacja Minta.

Powodzenia :)

komentarz 22 kwietnia 2017 przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
właśnie chciałbym pominąc reinstalacje minta, bo mam tam pare projektów, a nie chce mi się ich gdzieś przerzucać
komentarz 22 kwietnia 2017 przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
unaprawa z poziomu minta też nie działa
komentarz 22 kwietnia 2017 przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
i reinstalacja uwaliła wszystkie systemy
komentarz 22 kwietnia 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Nie widzę co tego co "produkujesz"

Mam nadzieję że  nie formatowałeś dysku, podczas naprawy,reinstalacji.Projekty możesz odzyskać.To już inne zagadnienie.

To doinstalowanie Windowsa10,musiało rozkminić cały układ partycji.Niestety,trudno ocenić(nie widzę/widzimy)

Tak na teraz,przychodzi jedna myśl.Zarchiwizuj z tego dysku(projekty,dane) na innym nośniku.

Sprawdź czy dane (te na innym nośniku) prawidłowo się skopiowały,przeniosły.

Następnie,"zaoraj dysk" czyli sformatuj go np.w Gparted.

Zainstaluj Windowsa10,zostaw miejsce(wolna przestrzeń dyskowa) do Minta.

Jeśli wszystko ok.przenieś (projekty,dane) w odpowiednie miejsce na /home/user/projekty.

Jest trochę roboty i zabawy.Nie ukrywam :)
komentarz 22 kwietnia 2017 przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
odzyskałem je bez większych problemów, bo "naprawa" zarżnęła tylko sektor rozruchowy windowsa i wyczyściła partycje /boot. Windows już postawiony na nowo, teraz tylko muszę czekać aż sie mint zainstaluje.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 4,987 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 7,698 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...