• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy można stworzyć bezpieczny system logowania na bez SSL?

0 głosów
787 wizyt
pytanie zadane 16 kwietnia 2017 w PHP przez Kacper Duda Obywatel (1,970 p.)

Witam,

od pewnego czasu zastanawiam się nad możliwością zrobienia "bezpiecznego" systemu logowania w HTTP. Czytałem o kluczach publicznych i prywatnych, za pomocą których można szyfrować dane, ale odszyfrować może tylko serwer, znacie jakieś implementacje w PHP i JS?

*bezpiecznego - tak samo lub bardzo podobnie skuteczne na HTTP i HTTPS

Drugą sprawą jest fakt, że jak ktoś przechwyci takie ciastko i zacznie je wysyłać jako swoje, to serwer nie rozpoznaje skąd te ciastko jest i jeżeli tam przechowujemy jakiś kod, który odpowiada, np. za automatyczne logowanie, to możemy korzystać z konta takiej osoby, a jeżeli serwer będzie patrzył na IP klienta, to można sobie ustawić taki sztuczny, żeby odpowiadał. Czy da się to jakoś zabezpieczyć, np. co chwilę JS wysyłałby nowy kod generowany automatycznie i to by był jakiś klucz czasowy. 

Podsumowując to wszystko - czy da się jakoś to zabezpieczyć przed ukradnięciem lub odszyfrowaniem. Czy istnieje jakaś możliwość "autoryzacji" ciastka?

 

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2017 przez Comandeer Guru (607,960 p.)
wybrane 17 kwietnia 2017 przez Kacper Duda
 
Najlepsza
HTTPS to podstawowy poziom bezpieczeństwa przy przesyle jakichkolwiek danych przez Sieć. KROPKA.

Chrome już ostrzega przed logowaniem się na stronach, które nie mają HTTPS, a w przyszłości wręcz będzie tego zabraniał. Wniosek jest prosty.

Natomiast podstawa zabezpieczania ciastek to wysyłanie ich z flagami httpOnly, secure i SameSite.
1
komentarz 16 kwietnia 2017 przez niezalogowany

Chrome już ostrzega przed logowaniem się na stronach, które nie mają HTTPS, a w przyszłości wręcz będzie tego zabraniał. Wniosek jest prosty.

to teraz zapewne będziemy widzieć wysyp inputów udających type password : D

1
komentarz 16 kwietnia 2017 przez Comandeer Guru (607,960 p.)

wysyp inputów udających type password

https://jsfiddle.net/Comandeer/m2qwrau7/ ;)

komentarz 16 kwietnia 2017 przez Kacper Duda Obywatel (1,970 p.)

HTTPS to podstawowy poziom bezpieczeństwa

Jakie są bardziej zaawansowane? 

komentarz 16 kwietnia 2017 przez Comandeer Guru (607,960 p.)
Raczej chodziło mi o to, że bez HTTPS nie można wgl mówić o bezpieczeństwie, to taki fundament. Bardzo dużo mechanizmów się na tym opiera.

A do tego dochodzą takie rozwiązania jak Referrer Policy czy Content Security Policy.
komentarz 17 kwietnia 2017 przez Kacper Duda Obywatel (1,970 p.)
Dziękuję Ci, jak zwykle mi pomogłeś, po prostu byłem ciekawy.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,161 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,192 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2017 w PHP przez Gorlik1337 Użytkownik (610 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 572 wizyt

93,740 zapytań

142,675 odpowiedzi

323,294 komentarzy

63,319 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Twierdza Linux. Bezpieczeństwo dla dociekliwych

Aby uzyskać rabat -10%, użyjcie kodu pasja-linux, wpisując go w specjalne pole w koszyku.

...