• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
1,131 wizyt
pytanie zadane 6 kwietnia 2017 w C i C++ przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)

Witam!

Od kilku miesięcy uczę się C++, za niedługo poznam klasy, dziedziczenie, polimorfizm itd.

Od jakiegoś czasu interesuję się mikrokontrolerami! Problem w tym, że nie nie jestem pewien jakie elementy kupić :/ 

Rozglądałem się za zestawami, ale według mnie ich cena jest za wysoka - nigdy nie wiem czy zainteresowanie tym sprzętem nie minie mi po tygodniu czy czegoś nie zepsuje ;)

Na początek chciałbym coś w typu - miganie LED-ami, poruszanie ruchomymi elementami etc.

Moje pytanie zatem brzmi: Co polecacie w niskiej cenie oraz tak dla początkującej osoby?

Pozdr

komentarz 14 kwietnia 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
Skąd jesteś?

Mam parę zestawów startowych w domu. Jak jesteś z okolic Lublina to odezwij się na PW.

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2017 przez Knayder Nałogowiec (37,640 p.)
Możesz na start pobawić się tutaj. Możesz programować arduino np.

https://circuits.io
+2 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2017 przez Kodeman Gaduła (4,480 p.)
Nie jestem 100% pewien, czy o to Ci chodzi, bo sam się na elektronice nie znam, ale też próbowałem swoich sił z mikrokontrolerami i trafiłem na to: https://botland.com.pl/zestawy-startowe-dla-arduino/1846-starterkit-elektro-przewodnik-z-modulem-arduino-leonardo.html

Zestaw stworzony przez tego youtubera, bardzo ciekawie wyjaśnia.

https://www.youtube.com/watch?v=9SIS8MA-dGI

 

Mi po 2 tygodniach minęła ochota, ale dzięki temu odkryłem, że lubię programować :) Czyli pieniądze nie stracone
komentarz 7 kwietnia 2017 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)
Zestaw fajny, ale cena 155zł. na początek - zniechęca :/
komentarz 14 kwietnia 2017 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Bo Arduino swoje kosztuje w botlandzie masz oryginalne a nie clona jak można w innym polskim sklepie dostać. Za te 155 zł dostajesz wszystkie materiały które wystepują w kursie na youtube, czy ja wiem czy drogo?
komentarz 14 kwietnia 2017 przez niezalogowany
Można też kupić ATmege328 i USBasp za ~20 PLN zamiast Arduino.
+1 głos
odpowiedź 6 kwietnia 2017 przez RobertGardzinski Bywalec (2,460 p.)
http://livro.pl/programowanie-ukladow-avr-dla-praktykow-williams-elliot-sku1101251102.html?gclid=Cj0KEQjwzpfHBRC1iIaL78Ol-eIBEiQAdZPVKqxnVVvTJKR-QHyYBo3Sk4d27x6EleOkxVlahtvZDFYaAiNg8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

 

Od siebie poleciłbym tę pozycję. Na wstępie wprowadza w tematykę mikrokontrolerów, podaje listę zakupów do poszczególnych projektów i leci z tematem. Każdy przykład zawiera listę potrzebnych rzeczy, połączenia, listingi i tłumaczone jest działanie.
komentarz 6 kwietnia 2017 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)

Nad czytaniem książki jeszcze zaczekam laugh

Chciałbym po prostu jakikolwiek zestaw a niską cenę na którym będę mógł poekeperymentować w wolnych chwilach laugh

 

Tak czy inaczej dzięki za odpowiedź!

 

Pozdr

komentarz 6 kwietnia 2017 przez niezalogowany
W elektronice nie da się praktycznie niczego zrobić bez teorii. Nie uda ci się eksperymentować. Zacznie i skończy się na tym, że podepniesz uC do programatora w zły sposób i go spalisz. (-:

Może nie książka, ale przed zakupem zapoznaj się z podstawami elektroniki. Brzmi trochę zniechęcająco, ale inaczej się nie da.
1
komentarz 7 kwietnia 2017 przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)
Książki czytać nie chce, ponieważ czytam już Stephena Prata-y o C++ do tego uczę się HTML-a, CSS-a, SFML-a więc bym się pogubił :D
0 głosów
odpowiedź 13 kwietnia 2017 przez konsajoncy Nowicjusz (180 p.)
edycja 14 kwietnia 2017 przez konsajoncy
Hello world w świecie mikrokontrolerów to mignięcie diodą LED. Chcąc to wykonać najtaniej potrzebujesz:
mikrokontroler ~10zł
programator ~20zł
płytka stykowa + przewody połączeniowe ~20zł
LED(kilka) + rezystory ~5zł
elementy pasywne ~5zł
Jeśli się zdecydujesz mogę podać dokładniejszą listę :-)
Mikrokontrolery można programować także w C++, ale polecałbym zacząć w C.
komentarz 14 kwietnia 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)

Generalnie dobra odpowiedź, tylko mam pytanie.

Mirkontrolery można programować także w C++, ale polecałbym zacząć w C.

Dlaczego C?

komentarz 14 kwietnia 2017 przez konsajoncy Nowicjusz (180 p.)
Bardziej chodzi mi o to żeby zacząć pisać proceduralnie na te mniejsze układy. W sumie c++ też umożliwia takie pisanie, masz rację :)
0 głosów
odpowiedź 14 kwietnia 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)

Nie kupowałbym zestawów, bo ich cena nie jest adekwatna, do zawartości.

Jak nie chcesz za dużo wydać i jesteś cierpliwy, to polecam zamówić elementy z ebay. Czeka się ok. 2tyg, ale darmowa przesyłka i nie zdarzyło mi sie jeszcze, żeby paczka nie doszła. Nawet jak zapomniałem podać numer mieszkania, to chwile potem zamówiłem drugą paczkę i przyszły razem bez problemu (chyba w urzędzie celnym ktoś się zorientował). Ja placę przez paypala, wygodnie i bezpiecznie.

Masz do wyboru dwie opcje, albo kupić jakąś atmege (chyba że wolisz inną rodzinę procesorów, PIC, ARM, ale na początek poleciłbym właśnie AVR), albo chińskie arduino pro mini.
Polecam drugą opcję, ponieważ na takiej płytce masz wszystko co potrzebne do uruchomienia kontrolera, podpinasz tylko zasilanie i działa. W przypadku samego procesora, musisz pamiętać, żeby podłączyć odpowiednio wszystkie piny, podpiąć kwarc, kondensatory, RESET itd. Pro mini można również programować zwykłym programatorem USB ASP, bez Arduino. Oczywiście jeśli chcesz, to możnesz korzystać z Arduino IDE i programować przez RS232. Masz pełną dowolność i nie musisz się męczyć za każdym razem z podłączeniem pinów.

Co do reszty, to przyda się zestaw rezystorów, kilka tranzystorów NPN i PNP, mosfety, kondensatory elektrolityczne i ceramiczne, przewody połączeniowe (można oszczędzić i wyciągać druty ze skrętki, ale te kabelki nie są drogie, a dużo przyjemniej się z takimi pracuje), oczywiście płytka stykowa, diody, jakieś servo, czy zwykły silnik elektryczny, dip switche, parę potencjometrów. Mogłem o czymś zapomnieć, ale tutaj mozna sprawdzić, co jest w zestawach i kupić podobne elementy.

Jeśli nie chcesz wydawać aż tyle kasy, to można poszukać tych elementów w starej elektronice. Rezystory, to najmniejszy problem, pełno ich wszędzie, kondensatory tak samo. Naprawdę mase takich elementów można odzyskać. Jako serw, można użyć silniczków do zamków elektrycznych w samochodach, można wyciągnąć ze szrotu. Jak tylko masz zapał i chęci, to potem będziesz sobie mógł kupić potrzebne elementy i będziesz wiedział, że nie będą leżeć w szufladzie.

komentarz 14 kwietnia 2017 przez konsajoncy Nowicjusz (180 p.)
Arduino moim zdaniem jest fajne żeby stworzyć kilka układów i nie martwić się za bardzo elektroniką albo na sam początek. Softów miliony na sieci. Problemem Arduino jest to, że w pewnym momencie zauważysz niepełną kontrole kodu ze względu na uniwersalne do granic możliwości programy tworzone w Arduino IDE.
komentarz 14 kwietnia 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Wiem o tym, ja sam jestem sceptykiem jeśli chodzi o Arduino IDE, ale tak jak napisałem, układ można programować zwykłym programatorem, w czystym C, czy C++, a na płytkę stykową jest lepsze, bo nie musisz się martwić o podłączenie wszystkich pinów.
komentarz 14 kwietnia 2017 przez konsajoncy Nowicjusz (180 p.)

Kwestia rozbija się czy autor pytania chce programować mikrokontrolery czy pobudować sobie jakieś  układy laugh

komentarz 14 kwietnia 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
A co to ma do rzeczy? Jeśli chce programować mikrokontrolery, to przecież będzie musiał budować proste układy.
komentarz 14 kwietnia 2017 przez konsajoncy Nowicjusz (180 p.)
Chodziło mi raczej w drugą stronę czyli Arduino i nauka programowania mikrokontrolerów :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 266 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 2,955 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 4,214 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2015 w Mikrokontrolery przez Buby Pasjonat (19,590 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,083 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...