• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Javascript Dziwne liczby

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
175 wizyt
pytanie zadane 6 kwietnia 2017 w JavaScript przez n0s1gnal Użytkownik (700 p.)
zamknięte 6 kwietnia 2017 przez n0s1gnal

Witam, mam nietypowy problem, ponieważ posiadam diva:

<div class = "SListNumber" onclick="changePage(0212);"> 12 </div>

i funkcję:

function changePage(number) {
    document.getElementById("logo").innerHTML = number;
}

,a w divie logo wyświetla mi liczbę 138

 

komentarz zamknięcia: Rozwiązane

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2017 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)
wybrane 6 kwietnia 2017 przez n0s1gnal
 
Najlepsza
Z zerem z przodu są zapisywane liczby w systemie ósemkowym, polecam doczytać:

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/Guide/Grammar_and_types#Integers
komentarz 7 kwietnia 2017 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)
Doprecyzowując - do systemu ósemkowego lepiej używać jawnego zapisu ( Oo{liczba} ), bo gdy użyjemy cyfr spoza zakresu 0-7 to mimo zera z przodu liczba zostanie potraktowana jako dziesiętna, zamiast wywalić błąd (np. 029 vs 0o29).
0 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Nie wiem, ale jak dasz do alertu tą liczbę 0212, też wyświetla 138. Pewnie sposób zapisu liczb w JS sprawia, że to 0 na początku w jakiś sposób wpływa na wynik. Nie czytałem o nim zbyt dużo.

Możesz poczytać dokładniej jak dane są zapisywane w mantysie, bo to na niej opiera sie zapis liczb w JS.
Jeśli nie wiesz czym jest system binarny, poczytaj o nim, albo naucz się tego.
W programowaniu jeszcze mi się nie przydał, ale np w sieciach (wyznaczanie adresów itp) dość często, nawet nieświadomie przydaje się wiedza na ten temat.

0 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2017 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
edycja 6 kwietnia 2017 przez ShiroUmizake
Pamiętaj, że istnieje inny system niż tylko dziesiętny. Dla naszej wygody, używamy go na codzień ale istnieją inne systemy liczbowe, które dany język potrafi obsługiwać.

Inny przykład z JAVA

https://gist.github.com/d822c3f93844c9d863376c0e8942a558

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 124 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 482 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2016 w Inne języki przez Patryk Bieganski Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 5,762 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2016 w JavaScript przez Fiduciam Nowicjusz (200 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...