• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka programowania - sposoby na zrozumienie, zapamiętanie, znużenie

VPS Starter Arubacloud
+4 głosów
1,150 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)
Witam.

Mam do was drodzy forumowicze pytanie, jakie macie sposoby na lepszą i efektywniejszą naukę? Jak się uczyć, aby więcej zapamiętać i zrozumieć. Wspomagacie się jakimiś napojami typu zielona herbata, kawa? Co robicie, gdy wam się już nudzi nauka? Jak się motywujecie do dalszego kodowania? Jestem ciekaw jakie macie na to sposoby.

10 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2017 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)

Przede wszystkim każdego wieczora rozpisuj sobie dokładnie co następnego dnia będzie robił i mniej więcej od której do której godziny (aż dziw bierze jak nagle następnego dnia zaczyna się chcieć mając spisany plan i nie traci się czasu na wymyślanie za co by się zabrać). W czasie samej nauki możesz sobie odpalić w tle jakąś "muzykę do nauki", czyli jakieś relaksujące instrumentale (na youtube jest tego pełno) i przede wszystkim skupić się na zadaniach do wykonania z ww. listy. Jeśli chodzi o motywację do dalszego kodowania, to myśl o końcowym celu i, że to co robisz jest tylko przystankiem do jego osiągnięcia (rzekłbym zwizualizuj sobie, ale od czasów pewnego pana to słowo budzi niesmak). Co do wspomagaczy, to kawa daje dobrego kopa na moment, yerba mate daje mniejszego kopa, ale utrzymuje się on przez dłuższy czas, a zielona herbata to tak bardziej na uspokojenie chyba (przynajmniej na mnie tak działają te specyfiki).

+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2017 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Przyjemne z pożytecznym można połączyć. Grasz czasami? To postaraj się podczas grania pomyśleć jak ty byś coś zrobił, żeby to działało tak jak działa. A pisz kod taki na jaki Ci pozwala twój poziom. Podnos sobie poprzeczkę co jakiś czas i się nauczysz
+4 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
Przynajmniej jeden commit dziennie na Githubie w swoich projektach. Motywuje wtedy chęć do jak największego zazielenienia wykresu pod naszym profilem.
+3 głosów
odpowiedź 3 kwietnia 2017 przez GoRo3 Obywatel (1,640 p.)

Cześć 

Moim zdaniem tylko praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka, oraz wybór dziedziny, która wyjątkowo Ciebie interesuje na start. Ja tak właśnie zrobiłem. Po przerobieniu kursu C++ z Youtube, zainteresowały mnie zagadnienia związane z Arduino, więc kupiłem zestaw startowy i dalej praktyczne ćwiczenia w składaniu i programowaniu IoT. A teraz jestem zapisany na kurs Javy. 

To tak jak z językiem. Nie nauczysz się mówić po np. Rosyjsku ucząc się tylko z książek, ale najlepiej pojedź do Rosji i tam żyj, a wtedy poznasz podstawy w mig. 

Moim zdaniem nie ma drogi na skróty, tylko trzeba przerobić hektary linii kodu i znajdować sobie coraz to bardziej wymagające projekty. 

Pozdrawiam!

G. 

komentarz 3 kwietnia 2017 przez kosabdsm Początkujący (430 p.)
Podobnie jak kolega powyżej uważam,że żeby się nauczyć programować trzeba po prostu to robić. Od siebie dodam, że jeśli uczysz się z jakichś kursów, książek, to nie wniosą one za wiele jeśli będziesz po prostu żywcem przepisywał kod. Warto omawiane zagadnienie wykorzystać w programie własnego pomysłu, bądź w mniej lub bardziej zmodyfikowanej wersji tego z książki/kursu.
+2 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2017 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)

Jasne zgadzam się z wami panowie w 100%, ale nie do końca o to w tym pytaniu mi chodziło. Kamil Naja z tym wykresem masz wiele racji, że to może być motywujące. A co pijecie oprócz kawy? Yerba Mate? Zieloną herbatę czy jakieś inne wspomagacze umysłu? 

komentarz 6 kwietnia 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
Bardzo dużo kawy + yerba mate + herbata + magnez - najlepiej odstawić pierwsze 3 :) Trzeba pić dużo wody, piszą o tym nawet w książkach Head firsta we wstępie.
+2 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2017 przez Blacha Mądrala (5,960 p.)
Gdy pada pytanie tego typu zawsze podkreślam, że programowanie to nie tylko wiedza o języku a przede wszystkim umiejętność tworzenia algorytmów. Też głupotą jest "pamięciówka". Gdy uczysz się jakiegoś języka staraj się zrozumieć każdy element kody, co to, po co, a co jakby tego nie było albo było co innego. W skrócie, unikać klepania kodu z pamięci. Mi też dużo dała zabawa w asemblerze gdyż poznałem jak finalnie nasz program działa i na jakich zasadach.

Co do wspomagaczy, nie przywiązuje do tego uwagi, pije to co zawsze czyli herbatę, czasem kawę a czasem jakiś sok (jak jest pod ręką).

No i ostatnia część mówi o problemie dobrze mi znanym. Zawsze jak coś mi się spodoba to pochłania mnie to całkowicie. Potrafię durny algorytm opracowywać całymi dniami przez parę tygodni. I dochodzi do tego że mam już dość tego, aż mnie wzdryga na samą myśl. Więc staram się ograniczać czas jaki poświęcam na programowanie, np. tylko w weekendy (ale zazwyczaj nie daję rady). Jeśli jednak po prostu nudzi ci się temat to może zastosować się do tego co kolega napisał, mianowicie systematycznie aktualizować kody na Githubie.
+2 głosów
odpowiedź 9 maja 2017 przez Patryk Ekonomiuk Nowicjusz (180 p.)
Hej!

Fajnie, że piszesz bo to w sumie bardzo dobre pytanie z tymi herbatami i kawami, wiesz sprawy wpływu fizjologii na nasz humor, nastawienie itp. Niektórym dla przykładu lepiej pracuje się, gdy są głodni. Tłumaczą takie zjawisko tym, że działa metafora, czyli będąc głodnymi niejako sprawiają, ze i umysł jest głodny, ale sukcesu. Tłumaczą też tym, że po zjedzeniu chce się spać, szczególnie jak się dużo zje. Cieszę się jeśli jakoś pomogłem, przepraszam za tak późną odpowiedź.

Pozdrawiam
komentarz 10 maja 2017 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)

Każda porada jest pomocna. Dziękuje również za nią Patryku. Masz rację , że gdy się dobrze poję to chce się spać i leniuchować. Będzie trzeba wypróbować również tego sposobu na "głodny mózg". 

+2 głosów
odpowiedź 10 maja 2017 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
jako poczatkujacy "programista" (bo za takiego sie uwazam) moge dodac od siebie:

"Mam do was drodzy forumowicze pytanie, jakie macie sposoby na lepszą i efektywniejszą naukę?" - ciezka orka, bierzesz temat, rozkladasz na czynniki pierwsze i modyfikujesz, NEXT i tak w kolko. Na pocztaku BARDZO pomaga dostep do kogos obeznanego, kto zaoszczedzi ci godzin/DNI na rozgryzanie 'jak to dziala'. Odpowie na idiotyczne pytania, upewni Ciebie, ze tak, to tak dziala ale to robisz inaczej i PRZEDE WSZYSTKIM - to zrob tak, zaoszczedzisz czas bo to i to pozniej Ci wyskoczy, itp. Tylko bardzo trudno znalezc kogos kto ma CZAS (checi sa prawie zawsze, ale doba ma 24h).

"Wspomagacie się jakimiś napojami typu zielona herbata, kawa?" - osobiscie nawet kawy nie pije - nie. Ale znam kilku co cos tam lykaja silniejszego "bo lepiej sie mysli" i rzeczywiscie czasami maja takie projekty, ze ja wysiadam bo nie potrafie nawet zrozumiec kodu (w stylu kod dla gieldy do zagran hyper frequency trading) bo laczy on w sobie tak naprawde kilka dziedzin - serwery, sieci, timing lacz + asynchronicznosc itp. jest to TRUDNE, ale czy warto lykac i przy dluzszym lykaniu odwalac wachania nastroju to juz musisz sobie odpowiedziec sam.

" Co robicie, gdy wam się już nudzi nauka?" wtedy przestajesz byc programista. W dzisiejszych czasach programowanie to NAUKA - bo non stop wychodzi cos nowego NON-STOP. Dlatego zawod programisty jest taki wymagajacy, to nie jest zawod gdzie wystarczy sie 2 lata pouczyc i robic w kolko to samo. Spojrz na ogloszenia o prace - "przyuczymy", "nie musisz znac perfekcyjnie", ".. na poziomie srednio zaawansowanym" czyli abys mial pojecie, opanowane podstawy bo to jest podstawa do ciaglego dlubania i dalszej nauki. Przesledz historie robienia www, to zobaczysz ze praktycznie wszystko to co bylo uzywane 10 lat temu jest juz nieaktualne.

"Jak się motywujecie do dalszego kodowania?" ja to lubie. Oczywiscie istnieje problem motywowania w firmach gdzie wyciska sie z ludzi wszystkie soki - ale tam rotacja jest duza i po jakims czasie i tak wszystko siada. A osobiscie bardzo czesto przegladam/testuje kod innych ludzi i czesto jest efekt "wowww, to jest bajer, pobawie sie tym, gdzie by to przetestowac... o tutaj wrzuce tylko to i to zrobie inaczej, bedzie sii!" i jedziesz. Ale widze po kumplach, ze oni po prostu biora np wolny dzien, bo sa tak wymeczeni spawaniem, ze i tak niczego konstruktywnego by nie napisali. Po prostu raz masz wene i piszesz z palca a raz nie bardzo wychodzi i sie niecierpliwisz/wnerwiasz, nie ma wtedy sensu tracic czasu. Na szczescie coraz wiecej firm i pracodawcow to rozumie i juz nikogo nie dziwi np silownia w srodku dnia pracy, zamiast udawania, ze sie cos "kompiluje". Programowanie sie nudzi (w nadmiarze, a praca to zazwyczaj jest nadmiar, bo 8h to topowi programisci nie wytrzymuja) jak kazda inna praca. Po prostu robisz wtedy co innego i wracasz, z czesto nowymi pomyslami i nowa energia. Tacy sa juz ludzie, ze nie lubia ciagle robic tego samego (na szczescie w programowaniu projekty sie czasami znacznie roznia i to pomaga sie nie wypalac za szybko).

 

W programowaniu wazne jest DOKLADNE przemyslenie tematu. Warto poswiecic na to czas, bo potem sie go oszczedza, chociazby nie trzeba go tracic na przerobki. Nauczylem sie juz nie podchodzic do projektow, do poki sie z nimi nei przespie i na spokojnie nie przeanalizuje. Warto tez miec PLAN (ale nie liste - bo i tak robi sie metlik a z kodu spagetti, nie unikniesz tego, a trzymanie sie perfekcyjnej listy przynosi wiecej start niz korzysci, musisz byc elastyczny - oczywiscie nie mowie tu o kilku linijkach kodu) i powoli go realizowac. Warto tez otaczac sie ludzmi, ktorzy moze nie sa najlepszymi programistami, ale maja ciekawe pomysly, ciagle cos robia/buduja, nie boja sie robic po swojemu i eksperymentow. Ja przynajmniej nauczylem sie, ze taki co powie "nie jestem pewny, ale wydaje mi sie... bo kiedys robilem cos powdobnego" jest lepszy od tego "oczywiscie bedzie zrobione, obiecuje, na pewno, tak tak". Chodzi o to aby nie otaczac sie ludzi, ktorzy mowia Ci to co chcesz uslyszec. Znacznie bardziej cenie KONTRUKTYWNA krytyke, albo 'ja zrobilbym to tak bo' bo to Cie rozwija.
+1 głos
odpowiedź 10 maja 2017 przez pawel77 Nowicjusz (220 p.)
Ja najbardziej lubię pracować w nocy, wtedy jest cicho i nikt mi nie przeszkadza. Co pół godziny można sobie zrobić przerwę, porozciągać się, zrobić sobie yerbe ;)
–4 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Jak programowanie Cie nudzi to lepiej to odstaw, szkoda czasu. Programowanie to przyjemność, musi Cie wciągać tak jak dobry film albo książka, albo kolejny lvl w grze. Jeżeli tego nie czujesz to znaczy że to nie dla Ciebie.
komentarz 4 kwietnia 2017 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)
Lubie bardzo programować, sprawa mi to ogromną satysfakcję. Czasem po prostu jestem znużony. I dla tego mam pytanie o sposoby na znużenie, zapamiętywanie oraz zrozumienie.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 338 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 958 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 521 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...