• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Code::Blocks a MAC OS

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,660 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2017 w C i C++ przez aleksandrawito Nowicjusz (180 p.)

Witam,

dopiero zaczynam swoją naukę programowania. Rozpoczełam zgodnie z sugestiami Pana Mirosława Zelenta od C++, właśnie z jego filmików. Tam też Pan Mirosław używa programu Code::Blocks. Mam MacBook Air i przy próbie ściągnięcia tego programu okazało się, że nie ma najnowszej wersji dla tego systemu operacyjnego:

  • "Code::Blocks 16.01 for Mac is currently not available due to the lack of Mac developers, or developers that own a Mac. We could use an extra Mac developer (or two) to work on Mac compatibility issues."

Ściągnełam więc wersje starszą, ale niestety bardzo często się ona zawiesza i nie zapisuje mojej pracy. W związku z czym, chciałabym zapytać, co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Czy to jest to spowodowane nieaktualną wersją programu? Jest może jakiś alternatywny program przy którym nie będzie wielu rozbierzności z filmikami Pana Mirosława?

 

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie i porady.

 

komentarz 31 marca 2017 przez niezalogowany
No niestety, CB to bardzo niestabilne oprogramowanie OpenSource. Pod Windowsem działa, ale pod linuksami się sypie, a pod MacOSem to w ogóle się nie da używać. Wywala na potęgę.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 31 marca 2017 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
Xcode, Eclipse, Netbeans, CLion(Wersja próbna i student pack jedynie są darmowe). Kod będzie taki sam.

https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=C%2B%2B+ides+for+mac&*
+1 głos
odpowiedź 31 marca 2017 przez shuetam Nowicjusz (240 p.)
Xcode do C++ bardzo spoko - do pobrania bezproblemowo z AppStore
+1 głos
odpowiedź 1 kwietnia 2017 przez aleksandrawito Nowicjusz (180 p.)

Dziękuje serdecznie za odpowiedź. Jednak w Xcode już w pierwszym kodzie z filmiku Pana Mirosława mam problem, ponieważ wyskakują następujące błędy - na czerwono odpowiednio do linii. Czy ja źle ten program skonfigurowałam? W czym problem? Bo w Code::Blocks ten kod działa.

 

#include <iostream> Expected expression

 

using namespace std;

 

int uczniowie,cukierki,x,y;

 

int main()

Statement cannot begin with a closure expression

    cout<<"Ilu uczniow jest w Twojej klasie: ";

    cin>>uczniowie;

    

    cout<<"Ile cukierkow kupila mama: ";

    cin>>cukierki;

    

    x=cukierki/(uczniowie-1);

    cout<<"Cukierkow dla kazdego ucznia: "<<x;

    

    y=cukierki-x*(uczniowie-1);

    cout<<endl<<"Dla Jasia na wieczor: "<<y;

    

    return 0;

}

komentarz 1 kwietnia 2017 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
Nie używałem nigdy XCode, ale na pewno utworzyłeś projekt dla C++? Pokaż wszystkie błędy które wyrzuca kompilator(najlepiej kopiuj wklej) i kod wklej w ramkę do kodu.
komentarz 1 kwietnia 2017 przez aleksandrawito Nowicjusz (180 p.)
Tak, faktycznie nie utworzyłam projektu dla C++. Dzięki. Niestety mam kolejny problem bo jak klikam "Run" to nie wyskakuje mi okienko tak abym mogła wpisać odpowiedzi na poszczególne pytania. Czy w tym zakresie musze coś dodatkowo ustawić? czy po prostu coś źle robie?
komentarz 1 kwietnia 2017 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
"utworzyłeś" Sorry, nie spojrzałem na nick :D Z tego co widzę to konsolka jest wbudowana w Xcode. Podąrzaj za tym poradnikiem: https://www.youtube.com/watch?v=kEmWN0aQH4g
komentarz 1 kwietnia 2017 przez aleksandrawito Nowicjusz (180 p.)
Tak właśnie wszystko zrobiłam. Przy tym podstawowym kodzie Hello World wszystko działa i odpowiedni tekst pojawia się na dole w konsoli. A przy kodzie z obliczeniem ilości cukierków z pierwszego filmiku Pana Mirosława nic się w konsoli nie pojawia. Nie wiem dlaczego bo po kliknięciu "Run" pojawia się napis "Build Succedeed".
komentarz 1 kwietnia 2017 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
"Build Succedeed" Oznacza, że udało się skompilować. Hmm, a możesz coś w tym okienku wpisywać?
komentarz 1 kwietnia 2017 przez aleksandrawito Nowicjusz (180 p.)

Tak mogę, ale nie pojawiają się tam żadne pytania. Wpisałam pierwszą liczbę odpowiadajacą liczbie uczniów, później po enterze liczbe kupionych cukierków. I po tych dwóch liczbach pojawił się poprawny komunikat. Wyglada to w konsoli tak:

31

67

Ilu uczniow jest w Twojej klasie: Ile cukierkow kupila mama: Cukierkow dla kazdego ucznia: 2

Program ended with exit code: 0

 

Jednak zastanawia mnie w takim razie jak zrobić, żeby pojawiało się najpierw pytanie tak żeby móc odpowiednią liczbę wpisać? w code blocku było wszystko ok i pytania pojawiały się po kolei.

komentarz 1 kwietnia 2017 przez aleksandrawito Nowicjusz (180 p.)
Ok, na podstawie dalszego filmiki Pana Mirosława zauważyłam, że w konsoli Xcode pojawiają się pytania na koncu których jest << endl; A w code bloks pojawiają się normalnie wszystkie pytania z ww. kodu bez zakończenia << endl; Z czego to wynika? Po za tym, w Xcode w ogole nie jest wykonywane następujące polecenie:

  y=cukierki-x*(uczniowie-1);

    cout<<endl<<"Dla Jasia na wieczor: "<<y;

Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie.
komentarz 1 kwietnia 2017 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieję. Kod wygląda ok. Spróbuj przejść do folderu projektu i znajdź plik wykonywalny(Nie wiem jaki jest na macu, na windowsie .exe) i spróbuj go uruchomić. Jeśli uruchamianie za pomocą normalnego terminala będzie działało poprawnie to poszukaj w internecie jak ustawić uruchamianie w terminalu w Xcode.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,688 wizyt
pytanie zadane 15 października 2016 w C i C++ przez jeden Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 382 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2016 w C i C++ przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 820 wizyt
pytanie zadane 23 października 2019 w C i C++ przez archiect Nowicjusz (180 p.)

92,543 zapytań

141,386 odpowiedzi

319,493 komentarzy

61,929 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...