• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Oferia- portale freelancerskie [Dyskusja]

Object Storage Arubacloud
+1 głos
2,194 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2017 w Offtop przez Boshi VIP (100,240 p.)

EE to chyba dobry dział ;)

Zapewne wielu tutejszych forumowiczów szuka sobie zleceń aby dorobić coś wieczorami. Inni mniej intensywnie, drudzy bardziej. A mnie się rozchodzi o portal w głównej mierze oferia. Dlaczego oferia? ano, dlatego, że pod względem ilości zleceń patrząc przez pryzmat krajowy jest na pierwszym miejscu zdaje się - patrzę oczywiście na zlecenia informatyczne a nie kamieniarstwo dróg :) 

Tak sobie siedzę od jakiegoś czasu tam  bez konta vip/premium, i czasem do czegoś się zgłoszę. W głównej mierze skrypty, bo na strony wizytówki rzuca się po 70 osób z ceną 100 zł. I tutaj chciałbym właśnie rozwinąć temat firm jakie tam działają, oraz w jaki sposób to robią. Bardzo często idzie zauważyć taką sytuację, że oferanci piszą gdzie popadnie. Przykład. Ktoś zleca poprawienie strony, zleceniobiorcy piszą (kopiują,wstawiają zwał jak zwał) swoje oferty wykonania strony od zera z indywidualną grafiką itd. Absurd! Co mnie razi właśnie, to to, że albo to jakiś skrypt wsadza w 90% zgłoszeń (bardzo często niezwiązanych ze zleceniem), albo ci ludzie są tak bezmyślni. 

Ciekawym zjawiskiem jest też, zgłaszanie się do wszystkich kategorii jak popadnie. Ja rozumiem, że np ktoś potrafi PHP/JS/SQL/MYSQL/pokrewne, ale nie zrozumiem, że ktoś umie 5 innych języków na takim poziomie.  Ok, zaraz ktoś rzuci, że to firmy mają swoich ludzi od różnego rodzaju technologii. Zgadzam się, problem w tym, że często zgłaszają się to firmy jednoosobowe - nie trudno sprawdzić. 

Idąc dalej. Przeglądnąłem sobie dość sporo profili  tych pseudo firm w większości. O dziwo, bardzo duża ich część nie ma nawet swojej strony internetowej. Tylko krótki opis na oferii, ewentualnie facebook page. Chyba to trochę niepoważne, skoro się oferuje tworzenie stron jako firma?  A jeżeli już mają stronę, to 80% postawione jest na wordpressie z zakupionym/darmowym theme, nie było  by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że opis firmy sugeruje, że są profesjonalną firmą zajmującą się grafiką(INDYWIDUALNA, RWD itd), reklamą, stronami itd smiley  Raczej od firmy zajmującej się profesjonalnym tworzeniem stron wymagałbym, by sama potrafiłą zaprojektować swoją stronę główną, co pokazuje, że jednak coś potrafią aniżeli wsadzenie gotowego themu :)

I ostatnia bardzo ważna kwestia, CENY? To co się tam dzieje, jest już parodią kosmiczną. Przykład:

http://oferia.pl/zlecenie/item1565872-prosty-projekt-php-z-odwolaniem-do-bazy-danych-mysql-pma

budżet 50 zł? gdzie koszt tego to dobre 300-400. Dedykowane systemy CMS/CRM/B2B/ERP zleceniobiorcy oferują, że zrobią za 500-1000zł, śmieszne, ale prawdziwe.

Jest i allegro w budżecie 30k :)

http://oferia.pl/zlecenie/item1568258-portal-aukcyjny-typu-allegro-lub-swistak

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że takie ceny podają przeważnie te gówno-jednoosobowe firemki które oferują się do każdego możliwego zlecenia o czym pisałem wcześniej. A gdy pojawi się jakieś zlecenie, skrypt/wizytówka itd z budżetem np 800 zł, to ludzie się zabijają aby dać jak najniższą cenę i zostać wybranym.. przez co potrafią zejsć z budżetu normalnej strony wizytówki do ceny 100zł.

Nie twierdzę, że wszystkie firmy co tam są to gówno nie firmy, bo czasem faktycznie idzie tam spotkać  ciekawych zleceniobiorców, patrząc na ich stronę firmową, portfolio, podejście do klienta i przede wszystkim ceny dostosowane do zlecenia. Mało ich, ale są.

A moja konkluzja jest taka, że portal jako portal jest OK, ale zleceniobiorcy sami krzywdę sobie robią tak zaniżając ceny. Rozumiem klientów, chcą często niskim kosztem uzyskać efekt, klient jak klient- wiadomo, ale zleceniobiorcy powinni wiedzieć, że często budżet jaki jest prezentowany to kropla w morzu... 

A teraz niech ktoś zrobi eksperyment i spróbuje do 10 zleceń stron wizytówek wystawić ofertę ze średnią ceną za taką stronę. Ile dostaniecie odpowiedzi na E-mail :)

Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, ma swoje przemyślenia (luźne) to prosiłbym o dyskusję :)

 

 

 

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 27 marca 2017 przez Robert Saternus Stary wyjadacz (12,180 p.)
Oferia jest na tyle specyficznym portalem, że moim zdaniem nawet nie warto tam tracić czasu na szukanie zleceń. Jak wspomniałeś ceny są tam na tyle niedorzeczne, że czasami nawet sam kontakt z klientem nie zostanie opłacony z kwoty za zlecenie.

Z mojej strony polecam portale czysto freelancerskie (na oferii jest z tego co wiem wszystko). Żeby się móc utrzymać z freelancingu to najlepiej mieć stałych klientów. Warto się również ogłaszać na rynku zachodnim - polscy programiści są dość dobrze oceniani (w przeciwieństwie do Hindusów) a kwoty za projekty o niebo lepsze.  

Nie jest to łatwy rynek ale praca jako freelancer daje sporo możliwości (np. niezależność od lokalizacji czy bardzo łatwe łączenie studiów dziennych z pracą zarobkową).
komentarz 27 marca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Patrzyłem również na https://www.freelancer.pl/dashboard/, ale po ostatnim razie, jak w ciągu minuty od zlecenia było 15 ofert już, głównie ameryka, hindusy, to odpuściłem :)

Chyba, faktycznie jest najlepiej znaleźć stałego klienta, klientów, wtedy wiadomo na czym się stoi, z kim/czym się pracuje.
0 głosów
odpowiedź 27 marca 2017 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Zauważ, że próg wejścia "robienia stronek" nie jest jakiś kosztowny. Nawet jeżeli będzie z błędami, to przeglądarka nie krzyknie" Sorry, ale tu użyłeś div a powinen być section" (A może powinna ;)). Nie mówimy tu o full-frontend (SPA, asynchroniczne ładowanie skryptów, canvas, jakieś API itd), tylko o prostym  HTML + CSS + jQuery. Nie liczę tutaj indiwualnego szablonu wordpress. Tak jak wspomniał boshi i nieraz wspomniałem używanie czyiś (a mówiąc okradanie) w tej branży jest normą. Byle dopiąć 3-4 dni i następny. A klient myśli, że dostał coś nowego (bo nowe kolory), a właściwie kopie-kopie tylko z innymi kolorkami. Z drugiej strony, tutaj nowego koła się nie wymyśli. A jeżeli chce się "nowe koła", to wiadomo, że to kosztuje...

 Primo, nie wierzę, że postawią Ci stronkę 3-4 dni, z indywualnym podejściem do klienta. Bo a- takie konsultacje trwają (klient często nie wie co tak naprawdę chce) . B trzeba klientowi przedstawić wizję (a tu czasami są poprawki). Czyli plus minus 2 dni do napisania kodu. BUJDY NA RESORACH. Albo jest to jedno wielkie kopiuj-wklej albo po prostu marketingowa papka.

Owszem czasami znajdą się ciekawe zlecenia, ale to rzadkość (Gdzie zgłaszających się nie jest aż tak wielu), najczęściej zalew strono-podobno-wizytkowych. A plus boty, rzucające zawsze to samo, ciekawe czemu ofieria nie reaguje? Czyżby żródełko zostało odcięte. Co ciekawe ile tak naprawdę z tych projektów jest realizowanych faktycznie. Ofieria takich danych nie przedstawia.

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 1,583 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2019 w Nasze poradniki przez Aleksander Kowalski Obywatel (1,510 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 334 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2018 w Ogłoszenia, zlecenia przez niezalogowany
0 głosów
4 odpowiedzi 902 wizyt

92,563 zapytań

141,413 odpowiedzi

319,590 komentarzy

61,948 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...