• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zadanie 1.7 książka Stephen Prata C++

Object Storage Arubacloud
+1 głos
595 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2017 w C i C++ przez Programeł Gaduła (3,500 p.)

Witam 

Mam problem z zadaniem wymienionym powyżej w tytule. Nie mogę uruchomić swojej własnej funkcji.

#include <iostream>

using namespace std;

double dwie_liczby(double x, double y);

int main()
{



        cout<<endl<<"Podaj jakies 2 liczby: ";
        double dwie_liczby(double x, double y);


    return 0;
}

double dwie_liczby(double x, double y)
{
    cin>>x;
    cout<<endl;
    cin>>y;

}

 

Za wszelką pomoc dziękuje ;) .

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 marca 2017 przez GoRo3 Obywatel (1,640 p.)
wybrane 28 marca 2017 przez Programeł
 
Najlepsza

Cześć! 

Nie przejmuj się! W zasadzie idziesz w dobrą stronę tylko trochę się zakręciłeś (wiem coś o tym bo sam jestem początkujący). Polecam żebyś sobie przerobił kurs: Click Na pewno wiele rzeczy się Tobie rozjaśni. 

Nie znam tego zadania ale jeśli dobrze zrozumiałem to program ma wypisać dwie liczby wpisane w zmienną double?

Jeśli chodzi o twój kod to popełniłeś podstawowy błąd umieszczając kod za "return 0". To jest funkcja która służy do gaszenia programy, więc wszystko co jest za nią już nie będzie działać. Dodatkowo skoro przed "main()" stworzyłeś zmienną double to nie musisz jej tworzyć dalej w kodzie. Wszystko co wpiszesz cin'em tam trafi. Jeśli program ma tylko pobrać i wypisać liczby to zrobił bym to tak: 

#include <iostream>

using namespace std;

double x,y;

int main()
{
    cout<<"Podaj jakies 2 liczby: "<<endl;
    
    cin >> x;
    cin >> y;
    
    cout <<"liczby podane to: "<<x<<","<<y;
    
    return 0;
}

 

Pozdrawiam! 

+2 głosów
odpowiedź 26 marca 2017 przez MararOn Bywalec (2,620 p.)
Sugeruję żebyś przeczytał ten fragment o funkcjach jeszcze raz, bo chyba kompletnie go nie zrozumiałeś ;p
+1 głos
odpowiedź 26 marca 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
Zacznij od Język C - Stephen Prata, bo język C++ jest za ciężką książką na start z tym językiem.
komentarz 26 marca 2017 przez Programeł Gaduła (3,500 p.)
Wiem że trudny ale chciałem aby ktoś mi udzielił pomocy w tym zadaniu. :P
komentarz 26 marca 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
Funkcja double dwie_liczby() przyjmuje dwa argumenty, których nie przekazujesz. Powinieneś w funkcji main() zadeklarować te zmienne czyli np. double liczba1, liczba2; i je przekazać w ten sposób: dwie_liczby(liczba1, liczba2).
komentarz 27 marca 2017 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)
Warto jest zacząć od C, choćby po to, żeby przekonać się, jak duża różnica dzieli je od C++, w którym mamy wiele pomocnych mechanizmów takich jak na przykład przeciążanie nazw funkcji czy szablony. Nie wspominając już o obiektowości.
1
komentarz 27 marca 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
Dokładnie. Zacznie się doceniać klasę String, referencję i wiele wiele innych.
0 głosów
odpowiedź 27 marca 2017 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Napisałeś bardzo dobry program, trzeba tylko niewielkich poprawek. Całą funkcję: double dwie_liczby, którą umieściłeś na końcu, przenieś na początek programu, jeszcze przed main. (W programie, funkcja powinna znajdować się wcześniej, niż jej wywołanie). Przenieś funkcję dokładnie w to miejsce, gdzie próbowałeś ją deklarować. (Ta "deklaracja" funkcji jest zbędna - usuń!).
komentarz 27 marca 2017 przez Konrad Nabożny Stary wyjadacz (13,460 p.)
Taka deklaracja funkcji jest jak najbardziej poprawna.
komentarz 27 marca 2017 przez Molester Bywalec (2,920 p.)
Prototypowanie nie jest niezbędne ale wypada go używać bo bardzo pomaga kompilatorowi i nam bo  ogranicza ryzyko wystąpienia błędu takich jak przekazanie złego typu argumentu (kompilator przeprowadzi wtedy automatyczą konwersje) czy przekazanie nieodpowiedniej ilości argumentów , i ogólnie pomaga potem w czytaniu kodu, więc bardzo dobrze że jest.
0 głosów
odpowiedź 28 marca 2017 przez Programeł Gaduła (3,500 p.)
edycja 28 marca 2017 przez Programeł
Ok już wiem jakie błędy zrobiłem.

1.Po prostu ją zepsułem :P

2.Pospieszyłem się.

Po prostu od nowa przeczytam ten rozdział ;) . I przy okazji polecam tę książkę, może nie wszystkim gdyż jest napisana dość trudnym, że tak to ujmę, językiem ale wszystko jest w niej wyjaśnione o C++

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc ;)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 496 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2019 w C i C++ przez CleaverMan Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 373 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 842 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...